preloader

Yumurtlama Dönemi Hesaplama


Hamile kalmanız, beklediğinizden fazla zaman aldıysa, gebe kalma ihtimalinizi artırmak için doğurganlık döngünüzü takip edebilirsiniz. Yumurtlama döneminde, vücudunuz yumurtladığınız zamanı hissedebileceğiniz bazı belirtiler gösterir. Bu belirtileri takip ederek hamile kalmayı denemeniz halinde, olasılığı artırmanız mümkün olabilir.

 • Yumurtlama dönemi hesaplama için ücretsiz aracımızı kullanın.
 • Öngörülen yumurtlama döneminizde bazal vücut ısınızı, yani dinlenir pozisyondayken ateşinizi ölçün.
 • Servikal mukusunuzu inceleyin.
 • Adet döngünüzü takip edin.
 • Yumurtlama dönemi olarak belirlenen aralıkta partnerinizle cinsel ilişkiye girin.

Ortalama bir çift yaklaşık 5 veya 6 aylık bir süreç sonrasında gebelik beklemektedir. Kadının yumurtlama dönemi hesaplaması doğru yapılırsa ve bu süre zarfında düzenli cinsel birliktelik yaşanırsa, hamile kalma olasılığı artırılabilir.

Aşağıda, yumurtlama dönemi hesaplama sonrasında neler yapılabileceği ve neyin neden yapılması gerektiği anlatılmaktadır. 

Ateşinizi Ölçün

Bazal vücut ısısını kontrol etmek, yumurtlama döneminizi tahmin etmenin bir yoludur ve kadınların hamile kalmasına yardımcı olmaktadır.

Yumurtlamadan önce, bazal vücut sıcaklığı genellikle yaklaşık 36 ile 36,5 derece arasındadır. Yumurtlama sırasında, vücut progesteron hormonu salgılar. Progesteron hormonunun salgılanmasından bir veya iki gün sonra, genellikle 0,5 derecelik bir sıcaklık artışı gözlemlenebilir. Bir sonraki döngü başlayana kadar ateşin yüksek olması ise normaldir. Bu dönemde hamile kalınması halinde, ateşiniz bu derecelerin de üstüne çıkabilir.

Yarım derecelik sıcaklık artışı fazla görünmeyebilir, ancak sıcaklık değişikliği yumurtlama döneminden sonra olacağı en doğurgan zamanınızı tahmin etmenize yardımcı olacaktır. 

Regl döneminizin ilk gününden itibaren sabah yataktan kalkmadan önce ateşinizi ölçün. Ateşinizi yemek yemeden, ayağa kalkmadan ve sigara içmeden önce ölçmelisiniz. Bunun için, derece ile ölçüm yapabilen bir termometreye ihtiyacınız olacak. Ateşinizi ağızdan, makattan veya vajinadan ölçebilirsiniz. Ancak, her seferinde aynı tekniği kullandığınızdan emin olmalısınız.

Doğurganlık çizelgesine her gün vücut sıcaklığınızı not ederek bir grafik oluşturabilirsiniz. Birkaç ay içerisinde, genellikle yumurtlama döneminizi gösteren bir model oluştuğunu fark edeceksiniz. Bu yorumu yapmada zorlanıyorsanız, kadın doğum uzmanınızdan görüş alabilirsiniz.

Servikal Mukusunuzdaki Değişimleri Takip Edin

Bazı insanlar rahatsız edici bulsa da, servikal mukustaki değişiklikler, yumurtlama dönemi hesaplama konusunda oldukça etkilidir. 

Vajina ile uterusu birbirine bağlayan bir doku olan serviks, farklı amaçlar için mukus salgılar. Yumurtlama döneminde değilken salgılanan mukus, hamile kalmak için gerekli olan spermin yumurtaya girmesini engellemektedir.

Yumurtlama dönemi yaklaştıkça, rahim ağzı daha fazla mukus salgılamaya başlar. Kadının en doğurgan olduğu dönemde, servikal mukus yumurta akı gibi esnek ve berraktır. Bu noktada sperm korunur ve yumurtaya giriş kolaylaştırır. 

28 günlük döngüye sahip bir kadının servikal mukusundaki değişiklikler genellikle şu şekildedir:

 • 1 – 5. gün arasında menstruasyon gerçekleşir.
 • 6 – 9. gün arasında vajinada çok az mukus bulunur ve kurudur.
 • 10 – 12. gün arasında yapışkan, kalın bir mukus belirir. Giderek daha az kalın ve daha beyaz bir hale gelir.
 • 13 – 15. gün arasında mukus yumurta akı gibi ince, kaygan, esnek ve berrak hale gelir. Bu dönem, doğurganlığın en verimli olduğu zamandır.
 • 16 – 21. gün arasında mukus yapışkanlaşır ve giderek kalınlaşır.
 • 22 – 28. gün arasında vajina kurudur.

Ancak, döngü esnasındaki değişimler çok daha farklı da olabilir. Bu nedenle, her kadının kendi doğurganlık çizelgesini tutması önemlidir.

İdeal olarak, servikal mukusun her gün kontrol edilmesi gerekir. Ellerinizi yıkadıktan sonra bir miktar tuvalet kağıdını veya parmaklarınızı vajina ağzına sürerseniz, servikal mukusa ulaşabilirsiniz. Mukusun rengini ve tutarlılığını inceleyerek bulgularınızı not edebilirsiniz.

Rahim Ağzı Pozisyonunuzu Kontrol Edin

Doğurganlık döngünüzün neresinde olduğunuzu öğrenmenin bir başka yolu ise rahim ağzı pozisyonunuzu kontrol etmektir. Ellerinizi yıkadıktan sonra vajinanıza iki parmağınızı soktuğunuzda, rahim ağzını hissedebilirsiniz. Yumurtlama dönemi öncesinde, vajina ağzı sert ve kuru olacaktır.

Yumurtlama döneminde, rahim ağzı daha yukarı kaymış, daha yumuşak ve daha ıslak olacaktır. 

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Her ay, kadınların yumurtalıklarının içinde, folikül adı verilen küçük, sıvı dolu keselerde bir grup yumurta büyümeye başlar. Sonunda yumurtalardan biri folikülden fışkırır ve yumurtlama dönemi başlar. Yumurtlama dönemi, genellikle bir sonraki adet döneminden yaklaşık olarak 2 hafta önce başlar.

Yumurta folikülü terk ettikten sonra folikül, korpus luteum adı verilen bir endokrinal yapıya dönüşür. Korpus luteum, rahmin iç yüzeyini kalınlaştırarak yumurtayı bırakacak hormon salgılar.

Yumurta bırakıldıktan sonra fallop tüpüne geçer. Orada yaklaşık 24 saat kalır ve tek bir spermin onu döllemesini bekler. Tüm bu süreç, ortalama olarak bir sonraki adet döneminden yaklaşık 2 hafta önce gerçekleşir.

Yumurtayı döllemek için etrafta hiç sperm yoksa, yumurta rahme gelerek parçalanır. Kadının hormon seviyesi normale döner. Yumurta, rahmin kalın zarını deler ve adet dönemi başlar.

Bir sperm, fallop tüpüne girip yumurtanın içine girebilirse, yumurta döllenir. Ardından, döllenen yumurta, başka hiçbir spermin giremeyeceği şekilde evrilir.

Döllenme anında bebeğin genleri ve cinsiyeti oluşur. Yumurtaya giren sperm Y kromozomlu ise bebek erkek olacaktır; X kromozomuna sahipse, bebek kız olacaktır.

Döllenen yumurta, fallop tüpünde yaklaşık 3 ile 4 gün arasında kalır. Yumurta, döllenmeden sonraki 24 saat içinde birçok hücreye hızla bölünmeye başlar. Fallop tüpünden uterusa doğru yavaşça hareket ederken bölünmeye devam eder. Bir sonraki aşamada, yumurta uterusun iç yüzeyine yapışır. Buna implantasyon denir. Bazı kadınlar, implantasyon sırasında 1 veya 2 gün boyunca lekelenme veya hafif kanama fark edebilir. 

Rahim duvarı kalınlaşır ve rahim ağzı bir mukus tıkacı ile kapatılır. Bebek doğmaya hazır olana kadar mukus tukacı rahim ağzında durur. Döllenmeden sonraki 3 hafta içinde hücreler kümeler halinde büyümeye başlar ve bebeğin ilk sinir hücreleri oluşmaya başlar.

HCG olarak bilinen gebelik hormonu, implantasyon anından itibaren annenin kanında bulunur. Bu, hamilelik testi ile tespit edilen hormondur. Evde tipi gebelik testlerinin bazıları, yumurtlamadan 7 gün sonrasında hCG’yi tespit edebilir.

Gebelik hesaplama, son adet tarihinin ilk gününe 280 gün eklenerek hesaplanabilir. Özkaya Tıp Merkezi Gebelik Hesaplama Aracı ile, bebeğinizin tahmini doğum tarihini öğrenebilirsiniz.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Yumurtlama dönemi belirtileri, bazal vücut ısısının 1 ile 1,5 derece artışı, vajinal akıntı, göğüslerde hassasiyet, vücut şişkinliği, lekelenme ve karında hafif ağrı veya kramp hissi olarak kabul edilir. 

Yumurtlama Dönemi ve Hamile Kalma

Yumurtlama dönemi, genellikle kadının bir sonraki adet döneminin başlamasından 14 gün önce gerçekleşir. Ancak, yumurtlama dönemi adet döngüsü düzenli olan kadınlarda bile aydan aya farklılık gösterebilir. Yumurtlama döneminizi belirlemek için bazal vücut sıcaklığınızı kontrol edebilir ve servikal mukusunuzdaki değişimleri not edebilirsiniz.

Hamile kalmayı planlıyorsanız, aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz;

Korunmasız Cinsel İlişkiye Girin

Yumurtlama döneminden 1 ile 2 gün öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girdiğinizde, hamile kalma olasılığınız oldukça yüksektir. Spermler, bir kadının vücudunda 5 güne kadar yaşayabilir. Bu yüzden, yumurtlama döneminizden 3 gün önce başlayarak, yumurtlama dönemine girdiğinizi düşündüğünüz 2 – 3 gün boyunca düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girmelisiniz.

Cinsel İlişki Sonrası Uzanmalı Mısınız? 

Halk arasında doğru bilinen bir yanlış olan cinsel ilişki sonrasında en az 15 dakika yatakta uzanılması gerektiği yargısı, son araştırmalar neticesinde iddiayı destekleyecek bir kanıt bulunamaması nedeniyle kabul edilmemektedir. Spermin yumurtaya ulaşması için, cinsel ilişki sonrasında uzanmanız gerekmemektedir.

Sağlıklı Kilonuzu Koruyun

Araştırmalar, çok sık kilosu değişen kadınların hormon üretiminin durumdan etkilendiğini göstermektedir. Sağlıklı vücut kitle indeksi, 18,5 ile 24,9 arasındadır. Orta düzeyde egzersiz yaparak formda kalmak, hamile kalma olasılığınızı artıracaktır. Yorucu egzersizler adet döngünüzü bozabileceğinden dolayı tavsiye edilmemektedir.

Stresi Azaltın

Araştırmalar, stresli bir yaşamı olan kadınların hamile kalmasının daha zor olduğunu göstermektedir. Yoga, meditasyon ve uzun yürüyüşler, stresi azaltmaya ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Sağlık Durumunuz ile İlgili Doktorunuza Danışın

Diyabet, astım veya epilepsi gibi bir hastalığınız varsa, durumun kontrol altında olduğundan emin olmalısınız. Bu tarz hastalıklar hamile kalma şansınızı da etkileyebileceğinden, aldığınız reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar hakkında mutlaka bir kadın doğum uzmanı görüşü almanızı tavsiye ederiz.

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic