preloader

Vücut Kitle İndeksi Hesaplayıcı

VKİ, matematiksel bir formül kullanılarak hesaplanır. Aşağıdaki vücut kitle indeksi hesaplayıcı, kilogram cinsinden kilonuzu ve metre cinsinden boyunuzu girdiğinizde otomatik olarak vücut kitle indeksinizi hesaplayacaktır.

CİNSİYET

BOY

KİLO

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi, bir kişinin kilosunun boyuna göre değerlendirilmesidir. Bilinenin aksine, vücut kitle indeksi, bir kişinin toplam vücut yağının doğrudan ölçülmesinden çok bir göstergedir.

VKİ, çoğu zaman toplam vücut yağı ile ilişkilidir. Bu da, kişilerin vücut kitle indeksi skoru arttıkça toplam vücut yağının da arttığı anlamına gelir.

Uluslararası sağlık örgütü WHO, vücut kitle indeksi;

  • 18.5’in altında olan kişileri zayıf,
  • 18.5 ile 24.9 arasında olan bireyleri sağlıklı ağırlıkta,
  • 25 ile 29.9 arasında olan bir yetişkini aşırı kilolu,
  • 30’un üzerinde olan kişileri ise obez kabul eder.

Vücut kitle indeksi hesabı, bir yetişkinin kilosunu kilogram cinsinden boyuna metrekare olarak bölündüğünde ortaya çıkan skoru değerlendirmeye alınarak yapılır:

(Kilogram cinsinden kilonuz) / (Metre cinsinden boyunuz)²

Vücut kitle indeksi şeması, bir kişinin zayıf, normal, aşırı kilolu veya obez olarak sınıflandırmak için kullanılır.

Vücut Kitle İndeksi Neden Önemlidir?

Vücut kitle indeksi, insanlarda bulunan toplam vücut yağının bir göstergesidir. Bu nedenle, sağlık risklerinin göstergesi olarak kabul edilebilir.

Uzman doktorlar, aşırı kilolu ve obez hastaları taramak için vücut kitle indeksine başvurabilir. Bir kişinin obezite ve aşırı kilo ile ilişkili sağlık risklerini değerlendirmek için de kullanılmaktadır.

Vücut kitle indeksi yüksek olan kişiler; yüksek kan kolesterolü veya lipit bozuklukları, tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, inme, yüksek tansiyon, safra kesesi hastalıkları, osteoartrit, eklem hastalıkları, uyku apnesi ve horlama, prematüre ölüm, kanser gibi hastalıklar anlamında risk altındadır. 

Sağlık riski değerlendirilirken kan basıncı, kolesterol seviyesi, kan şekeri seviyesi, menopoz durumu, sigara kullanımı, ailede kalp hastalığı öyküsü, yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite gibi diğer durumlar da dikkate alınmaktadır.

Vücut Kitle İndeksinin Yüksek Olması Herkes İçin Sağlık Riski Mi Oluşturur?

Vücut kitle indeksi, çoğu kişide obezite ölçümü sağlamak için kullanılanılabilir. Ancak, kas, kemik, yağ ve diğer dokular gibi diğer vücut kompozisyonları hakkında gerçek bilgi sağlayamaz.

Örneğin, çok kaslı kişiler gerçekten sağlıklı ve çok formda olmalarına rağmen “aşırı kilolu” kategorisinde değerlendirilebilirler. Bu sebeple, vücut yağ oranı çok düşük olan kişilerin, fazla kilolu olanlarla aynı skora sahip olabilirler.

Benzer şekilde, yaşlı ve zayıf bir kişi, az kas kütlesi ve yüksek vücut yağ yüzdesi olduğunda normal kilo kategorisinde olabilir.

Vücut kitle indeksi, hala büyümekte olan çocuklar ve ergen bireyler, büyük vücut çevresi olan kişiler, hamile kadınlar ve kaslı bireyler için değerlendirilirken çok dikkatli yorumlanması gerekir.

Çoğu yetişkin için, ideal bir VKİ 18.5 ile 24.9 aralığındadır. 2 – 18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler için yapılacak VKİ hesaplaması; yaş ve cinsiyetin yanı sıra, boy ve kilo da dikkate alınarak yapılmalıdır.

Hastaları Yalnızca Vücut Kitle İndeksine Göre Değerlendirmek Ne Kadar Doğrudur?

Vücut kitle indeksi, vücut şeklindeki doğal varyasyonlar da dikkate alınarak değerlendirildiğinde sağlıklı bir ağırlık aralığı verisi sağlar.

VKİ’nizi ölçmenin yanı sıra, uzmanlar sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı değerlendirirken farklı faktörleri de göz önüne alırlar. Vücutta kas yağdan çok daha yoğundur. Bu nedenle, ağır antrenörler ve sporcular gibi çok kaslı kişiler obez olarak sınıflandırılıyor olsa bile sağlıklı bir ağırlıkta olabilirler.

Etnik grup da sağlık durumlarını etkileyen faktörlerdendir. Örneğin, 25’in altında VKİ seviyesine sahip Asya kökenli yetişkinler, Avrupa kökenli yetişkinlere göre daha fazla sağlık problemi riski taşıyabilir.

Hamilelik de vücut kitle indeksi incelenirken dikkate alınması gereken bir konudur. Hamilelikte kilosuyla ilgili endişe duyan kadınlar kadın hastalıkları ve doğum uzmanından tavsiye almalıdır.

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic