preloader

Renk Körlüğü Testi

Renk körlüğünün tespiti birçok yöntemle yapılabilir. İshihara testi olarak da bilinen renk körlüğü testi, en yaygın kullanılan tanı yöntemidir. Hastalardan levhalardaki rakamları ve şekilleri nasıl algıladıklarını paylaşmaları beklenir. 

Aşağıdaki test, renk körlüğünün ön tanısında kullanılmaktadır. Tam teşhis için Özkaya Tıp Merkezi göz hastalıkları bölümünden randevu alarak, alanında uzman göz doktorlarımıza muayene olmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu test, odada yeterince gün ışığı olduğu zaman, muayene esnasında kullanılmaktadır. Elektronik uyarlama, monitörünüzün ışık ayarları, renk ayarları ve ışık yansımaları nedeniyle bazı yanılsamalara yol açabilir. 

Resmi bir test olarak kabul edilmemekle birlikte, renk görme durumunu merak edenler için hazırlanmış yararlı bir yöntemdir. Testte herhangi bir sorun yaşadığınızı hissederseniz, lütfen alanında uzman göz doktorları tarafından muayene olunuz ve daha ileri test yöntemlerini talep ediniz.

Bilgisayarınızın görüntü kartının renk yoğunluğunu 256’dan yüksek bir ayara getiriniz. 1024 x 768 çözünürlüğe sahip 15 inç monitörün parlaklık ve kontrast ayarını ortalama düzeye çekininiz. İhtiyaç duyuyorsanız yakın gözlüğünüzü kullanabilirsiniz. Renk körlüğü testi 35 – 40 cm mesafeden yapılmalıdır. Bakalım, sizin dünyanız ne kadar renkliymiş!

Document
Sonraki Soru

Renk Körlüğü Nedir?

Renk algısı, gözdeki retina tabakasında bulunan koniler sayesinde oluşmaktadır. Kalıtsal renk körlükleri, genellikle bu hücrelerin renk algılamadaki yetersizlikleri sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Renk körlerinde, görme merkezinde bulunan özel bir pigment molekülünün olmaması veya gerektiğinden az olması durumu saptanmıştır. Bu eksiklik sebebiyle, hasta çevresindeki renkleri doğru bir şekilde ayırt edemez. 

Kırmızı, yeşil ve mavi renklerden bir veya birkaçını ayırt edememekten kaynaklı ortaya çıkan bozukluğa renk körlüğü denir.

Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir Mi?

Günümüzde, renk körlüğünün herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Zaten, renk körlüğü bir hastalık olarak da kabul edilmez. 

Normal bir kişi, 10.000 rengi birbirinden ayırt edebilirken, renk körleri 2.000 civarı rengi ayrıştırabilmektedir. Tedavisi bulunmasa da, özel lensler ile görme kusurları en aza indirgenebilmektedir. 

Renk körlüğü, oldukça yaygın görülen rahatsızlıklardandır. Yapılan araştırmalar, insanların yaklaşık %5’inin renk körü olduğunu ortaya çıkartmıştır. 

Ehliyet, askeriye ve polisiye gibi sınavlardan önce istenen renk körlüğü testi, renk körü olduğunun farkında dahi olmayan insanları belirlemek için kullanılıyor. 

Renk körlüğü bir hastalık olmadığı için, çoğu kişi renk körü olduğunu bilmeden hayatına devam edebiliyor.

Renk Körlüğü Nasıl Teşhis Edilir?

Renk körlüğünün teşhisinde kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. Kullanılacak yöntemler, hastanın renk körlüğünü açığa çıkarmaya ve renk görme eksikliğinin ne seviyede olduğunun belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Ishihara testi, Farnsworth testi, Munsell D-15 testi, Farnsworth Lantern testi gibi birçok test, renk körlüğünün teşhisinde kullanılmaktadır. Renk körlüğünü saptamak için özel olarak hazırlanmış İshihara Testi, en yaygın kullanılan teşhis yöntemidir. 

Aydınlatması iyi olan bir yerde, hastadan testte gördüğü şekil ve sayıları anlamlandırması istenir. Eğer bir renkte eksiklik tespit edilirse, daha detaylı testlerin yapılması da gerekmektedir. Bu testlerin göz doktorları tarafından yapılması, daha doğru bir tanı konmasına yardımcı olacaktır.

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic