preloader

Spiral (Rahim İçi Araç)

Spiral Nedir?

Spiral; yumurtaların rahim içine girişini ve spermle döllenme oluştursa bile rahmin içindeki elverişli ortamı bozarak döllenen yumurtanın buraya yerleşmesini önleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Spiral çoğu kadının vücudunda iyi uyum sağlar ve kadınların %97’si uygulamadan sonra sorun yaşamaz. Kadınların %3’ünde ise aşırı kanama veya adet sancısı oluşması nedeniyle spiralin çıkarılması gerekebilmektedir.

Spiral ipi çok uzun bırakılmadığı takdirde, cinsel ilişki sırasında erkek tarafından hissedilmez.

op dr saime kış

Op. Dr. Saime KIŞ

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Mine Kürkçüoğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hormonlu Spiral

Hormonlu spiral, hormon içerikli olan bu rahim içi araçlardan bir tanesini kullanan kişinin vücuduna bir miktar progestin hormonu verir. Verilen bu hormon çoğu doğum kontrol haplarında kullanılmaktadır.

Progestin hormonu sayesinde şiddetli geçen menstrüel kanamaların daha hafif geçmesi beklenmektedir. Menstrüel dönemi kanaması yoğun olarak geçen kadınlar için tercih edilecek bir doğum kontrol yöntemidir.

Hormonlu spiraller düzenli kullanıldığında kilo üzerinde olumlu veya olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Sadece bazı kişilerin hormon dengesine bağlı olarak çok az da olsa kilo aldırdığı bilinmektedir.

Kadınlara Spiral Nasıl Takılır?

kadın doğum uzmanı tarafından spiral takılan kadın jinekolojik muayene masasında oturuyor

Çoğu kadın için zor ve acılı bir yöntem olarak düşünülsede spiral taktırmak oldukça basit bir işlemdir. Rahim içi araç taktırmak isteyen kadının vajinasını metal ya da plastik olan spekulum diye bir alet yerleştirilir. Tenekulum adı verilmiş olan bir alet ile de rahim ağzı tutulur ve takılmak istenilen araç, rahmin içine yerleştirilir. Spiral takma işlemi yaklaşık 1-5 dakika arası sürmektedir, istenildiği zaman ise işlem iptal edilerek spiral çıkarılabilir.

Özkaya Tıp Merkezi‘nde spiral takma ve çıkarma işlemleri alanında uzman kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Rahim İçi Aracın Yan Etkileri Nelerdir?

Spiralin tipik olan bir yan etkisi veya etkileri bulunmamaktadır. Ancak kimi kadınlarda rahim içi araç takıldıktan sonra kasıkta hafif ağrı meydana gelebilir, bu ağrı bir iki ay içinde geçecektir. Bunun yanı sıra, tercih edilen spiralin bakır olması adet kanamalarını arttırabilmektedir. Hormonlu spiraller ise, tam aksine adet kanamasında azalmaya etki edebilir.

Ne kadar çok yaygın bir inanış olsa da spiral bel ağrılarına veya kilo almaya yol açmaz.

Spiral Taktırmanın Zararları Nelerdir?

Spiralin yerleştirilmesi cerrahi bir işlemdir, bu nedenle işinin ehli kadın doğum uzmanları tarafından işlem yapılmalıdır. Aksi takdirde farklı sorunlara sebep olabilir.

En yaygın sorun, spiralin takılma işlemi esnasında enfeksiyon kapma riskidir. Bu tip durumlarda ilaçla tedavi uygulanmaktadır.

Bir başka risk ise, spiralin rahmi delmesidir. Takılan spiral rahmi delerse, hastadaki kanama durumuna göre tedavi yöntemi belirlenir, hatta gerekirse cerrahi bir müdahale yapılabilir.

Rastlanılan bir başka risk ise, rahim içi araç takılı durumdayken hamile kalınması durumunda dış gebelik riskinin artmasıdır. Ne kadar çok etkili bir doğum kontrol yöntemi olsa da hamile kalınması durumunda dış gebelik riski, spiral kullanmayan kadınlara oranla yüksektir.

Spiral Kayması Neden Olur? Kayma Halinde Ne Yapılmalıdır?

Spiralin rahmin içerisinden aşağıya ya da vajinaya doğru ilerlemisine spiralin kayması denilir. Spiral doğru yerinde durduğu zaman doğum kontrolünde çok ciddi oranda fayda sağlamaktadır. Ancak, spiralin kayması söz konusu olduğunda spiral etkisiz hala gelecektir bu sebeple doğum kontrolüne etkisi olmayacaktır. Bu sebeple, spiralin kayması durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekir. Rahim içi araç kayması yaşandığında, doktor spirali yeniden eski konumuna getirebilir ya da spirali çıkarıp yeni bir spiral yerleştirebilir.

Spiralin kaymasına neden olacak çeşitli sebepler elbette mevcuttur. Rahim içi aracın kaymasına sebebiyet veren en ciddi etmenlerin başında çok sayıda doğum yapmak gelmektedir. Çok sayıda doğun yapan kadında rahim ağzı çok fazla genişlemektedir. Bundan dolayı genişleyen rahimde spiralin kaymaya yatkın bir hali vardır.

Spiralin kaymasına neden olan başka bir sebepse doktor kaynaklı olmasıdır. Eğer doktor spirali konumuna doğru yerleştirememişse spiralin kayma olasılığı oldukça yüksektir.

Spiralin kayması gibi bir durumdan şüphelendiğinizde, acilen doktorunuza giderek durumu bildirmelisiniz. Ancak bu şekilde çözüm üretmiş olursunuz.

Spiralin kaydığını anlamak oldukça zordur, özellikle hastaların bu durumu anlaması bir hayli zordur. Ancak jinekolojik muayene ile doktor tarafından belirlenmektedir.

Rahim İçi Araç Çıkarma Nasıl Yapılır?

spiral çıkarma sonra doktor spirali hastasına kalemle gösteriyor spiral nasıl takılır spiral nedir

Spirallerin, yani rahim içi araçların çok kolay ve basit bir çıkarılma şekli vardır. Spiraller çıkarılırken, hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez ve bu işlem oldukça kısa bir sürede yapılmaktadır.

Spiral çıkarılacağı zaman ultrasonografi aracılı ile mevcut yeri kontrol edilir, sonrasında hasta normal bir jinekolojik muayene masasına yatırılır. Muayene aleti olarak kullanılan spekulum yerleştirilir, aynı zamanda spiralin ipleri rahmin ağzından dışarıya doğru çıkmış bir şekilde görülecektir. Bu iplerden tutulup yavaşça çekilir, sonra spekulum çıkartılır ve işlem tamanlanmış bulunmaktadır. Tüm spiral çıkarma işlemleri yaklaşık 1-2 dakika süren oldukça kısa bir işlemdir.

Spiral Çıkarıldıktan Ne Kadar Süre Sonra Gebelik Beklenir?

Spiral tercih eden kadınların hamile kalma olasılığının oldukça düşük seviyelerde olduğunu belirttik. Bu sebeple, spiral çok tercih edilen bir korunma yöntemidir. Bu etkisine rağmen, spiralin çıkarılması durumunda kişinin hamile kalması, korunmayan bir kadınla aynıdır. Nedeni ise, spiralin kadının hormonlarında bir etkisi olmamasıdır.

Rahim içi araç takılıyken kadın her zamanki adet döngüsünden geçer, her ay yumurtalıklardan yumurta hücresi salgılanmaya devam eder. Spiralin korunma etkisi, spermler tüplere gelmeden önce öldürerek veya döllenmiş embriyonun rahme yerleşmesine engel olarak göstermektedir. Bu nedenle, spirali çıkarılmış olan kadın hamile kalabilir.

Adet dönemlerinde yumurtlamanın yüksek olduğu zamanda cinsel ilişkiye girebilir, spermle yumurta döllenirse kolaylıkla hamile kalabilmektedir.

Aktif cinsel yaşantısı olan kadınlar, rahim içi araç çıkarıldığında hamile kalmak istemiyor ise hemen başka bir doğum kontrol yöntemi tercih etmelidirler. Bu durumun doktora danışarak yapılması daha uygundur. Hamile kalmayı isteyen kadınlar için böyle durumlar söz konusu bile değildir. Korunmasız yapılan cinsel ilişkinin spiralin çıkarıldığı ayda bile hamile kalmasını sağlayabilir.

Spirallerin kullanım süresi uzmanlar tarafından en fazla 5 yıl olarak belirtilmektedir. Fakat spiralin koruma etkisi 5-10 yıl kadar devam etmektedir. Ancak korunma ihtimalinin yüksek olabilmesi için spiralin 5 yılda bir değiştirilmesi uygun görülür. Bu süre zarfından önce hamile kalmak isteyen kadınlar doktora danışarak spirali çıkarttırabilirler.

Uzmanlara

Sorun

Özkaya Tıp Merkezi hekimlerine sağlığınızla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz en kısa sürede sorularınızı email yoluyla yanıtlayacaktır.

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic