Yüksek Kolesterol

Siteiçi Arama

Sağlık Rehberi

Yüksek Kolesterol Akciğer Kanserinin 8 Önemli Sinyali Kalp Krizine Karşı Hayat Kurtaran 5 Öneri Kış aylarında sağlıklı kalmanın yolları Kırk yaş üstü kadınlar için sağlıklı yaşam önerileri Diyabet Hastalarına Kış Uyarıları Meme Kanseri Riskini Azaltmanın 7 Etkili Yolu Yumuşak Doku Kanseri Kalp hastalarına sonbahar uyarıları Kötü kolesterol ile Başa Çıkma Yolları Karaciğer yağlanmasına karşı 5 öneri Maymun Çiçeği’nden korunmanın beş yolu Koronavirüs belirtileri değişti! Maymun Çiçeği Hastalığı Coronavirus Nedir? Coronavirus Ne Demek? Covid Miyim, Grip Mi? Covid ve Grip Farkı Nedir? İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi Gizli Şeker Nedir? Belirtileri Nelerdir? Alerji Hastalıkları ve Alerji Testi Ertesi Gün Hapı Hakkında Merak Edilenler Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? Korunma ve Tedavi Yöntemleri Meme Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri Rektum Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Multipl Skleroz / MS Hastalığı Hakkında Her Şey Kısırlık Belirtileri, Sebepleri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nöral Terapi: Otonom Sinir Sistemi Tedavisi COVID-19 PCR Testi Hakkında Sıkça Sorulan 9 Soru Antikor Testi Hakkında Merak Edilenler Tetik Parmak ile İlgili Tüm Sorularınızın Yanıtları Sinir Sıkışması Belirtileri Tedavisi Saç Ekimi Nedir, Kimlere Uygulanır, Nasıl Yapılır? Ozon Tedavisi Yararları Ve Uygulama Yöntemleri Memede Kitle Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir? KOAH Nedir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? Kist ve Tümör Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kırık Çıkık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Dermapen Nedir? Etkileri Nelerdir? Kas Yırtılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Aşı ve Bağışıklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler Emar (MR) Nedir? Neden Çekilir? Demir Eksikliği (Kansızlık) Nedir? Corona Virüs Belirtileri Nelerdir? Mamografi Nedir? Kimler Mamografi Çektirmelidir? Gebelikte Detaylı Ultrason Nedir? Bölgesel Zayıflama Nedir? Hangi Teknikler Kullanılır? Akupunktur Nedir? Kimlere, Nasıl Uygulanır?
Sağlık Rehberi

Yüksek Kolesterol

Son Güncelleme : 2022-12-18

Yüksek kolesterol bir kişinin LDL kolesterolünün 190 mg/dL’nin üzerinde olması, LDL değeri 160 mg/dL üzerindeyken bir risk faktörünün eşlik etmesi veya 130 mg/dL üzerindeki LDL değerlerine 2 farklı risk faktörünün eşlik etmesi olarak tanımlanabilir. Uzmanların uyarıları, kolestrol belirtilerini kendisinde fark eden kişilerin hekimlerine başvurmaları yönündedir.

KOLESTROL NEDEN YÜKSELİR?

Bu durumlar kolesterol seviyesi yüksekliğine neden olabilir:
 
Aşırı kilolu ya da obez olmak,
Sağlıksız beslenme alışkanlıklarına sahip olmak,
Düzenli egzersiz yapmamak,
 
Tütün ürünleri kullanmak,
 
Ailede yüksek kolesterole sahip bireylerin olması,
Şeker hastalığı,
Böbrek hastalıkları,
Hipotiroidizm,
Bel çevresinin erkeklerde 100, kadınlarda 89 santimetrenin üzerinde olması.
 

KOLESTROL TANISI NASIL KOYULUR?

Kolesterol seviyelerinin tespit edilmesi lipid paneli olarak ifade edilen bir kan tetkiki sonucu elde edilir. Kolestrol değerinin yanında LDL,HDL ve trigliserit seviyelerine bakılır. Hekim, hastasından kan örneği alır fakat kan öncesi 12 saat aç kalınması istenir.
 

KOLESTROL RİSK GRUBUNDA KİMLER VAR?

Kolestrol risk grubunda şu kişiler yer alır;
Erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaşın üzerinde olmak,
Ailede aterosklerotik hastalık yaşayan kişilerin olması,
Hipertansiyonu olanlar,
Şeker hastalığına sahip olanlar,
Tütün kullanan kişiler,
HDL değeri düşük olanlar.
 
Etiketler: