Coronavirus Nedir? Coronavirus Ne Demek?

Son Güncelleme : 2022-06-24

COVİD-19, Çin’in Wuhan bölgesinde, 2019 yılı Aralık ayında ortaya çıkan, solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan, hızlı bir şekilde yayılan ve insandan insana geçebilen bulaşıcı bir hastalıktır.
 
Dünya Sağlık Örgütü, virüsün resmi adını SARS-CoV-2 olarak belirlemiştir. Virüsün neden olduğu hastalığı tanımlamak için de COVID-19 terimini kullanmaktadır.
 
Dünya Sağlık Örgütü, 30 Ocak 2020’de, COVİD-19 hastalığına bağlı olarak küresel bir acil durum ilan etmiştir. 11 Mart 2020 tarihinde ise küresel salgın hastalık olarak ilan edilmiştir.

COVİD-19 Belirtileri Nelerdir?

COVİD-19 belirtileri arasında; ateş, kuru öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunmaktadır. Ancak daha ağır seyreden kişilerde enfeksiyon; zatürreye, akut solunum yetmezliğine, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.
 
Virüsün yayılmasını önlemek için, alkollü el dezenfektanları kullanmak, sık sık el yıkanmak, öksürme ve hapşırma esnasında ağzı ve burnu mendil ya da dirseğin iç kısmı ile kapatmak ve belirti gösteren kişilerden uzak durmak alınabilecek önlemlerdir.
 
Bunun dışında koronavirüsünün yayılım hızı ve şekli düşünüldüğünde, kullanılan mendil, vakit kaybetmeden, mutlaka çöpe atılmalıdır. Ayrıca, vakaların görüldüğü yerlerde canlı hayvan pazarlarından uzak durulması önerilmektedir.
 
En sık karşılaşılan koronavirüs belirtileri; devamlılığı olan yüksek ateş, baş ağrısı ve kuru öksürüktür. Fakat bazı vakalarda aşağıdaki semptomlar da gözlemlenmektedir;
 •     Ağır solunum yetmezliği,
 •     Nefes darlığı,
 •     Balgamlı öksürük,
 •     Baş ağrısı,
 •     Boğaz ağrısı,
 •     Kas ve eklem ağrıları,
 •     Mide bulantısı ya da kusma,
 •     İştahsızlık,
 •     Burun akıntısı,
 •     Böbrek yetmezliği.
 
Koronavirüsü belirtileri gösteren kişiler, mutlaka en yakın, ilgili sağlık kurumlarına başvurmalı ve gitmeden önce, çevresindeki kişileri korumak için maske takarak önlem almalıdır.

Coronavirus (Koronavirüs) Tanısı Nasıl Konulur?

Koronavirüsü tanısı için, öncelikle ucunda pamuk olan, uzun bir çubuk yardımıyla kişilerden boğaz sürüntü ya da balgam örnekleri alınır. Laboratuvar ortamında, virüsün genetik materyali tespit edilir ve bu şekilde tanı konulur. Bu testler moleküler testler olarak adlandırılır ve kesin tanı için gereklidir.

Covid ve Grip Farkı ve Benzerlikleri

Covid ve grip farkı herkes tarafında araştırılan bir konu haline geldi. Covid ve girip arasındaki farklar ve benzerlikler şu şekilde incelenebilir:

Her iki virüs de damlacık yoluyla bulaşıyor!

Her iki virüs de damlacık yoluyla bulaşır. Bu damlacıklar, insanların ağız ve burunlarından, yani hapşırma, öksürme, sümkürme ve konuşma yoluyla çıkan sıvısal yapılardır. Bu damlacıklar başka kişiler tarafından solunursa ya da eller virüs olan kirli bir yüzeye temas edilip ağız, burun ve göze değdirilir ise virüs o kişiye bulaşabilmektedir.

Grip ve COVID-19’a aynı anda yakalanmak mümkün mü?

Yapılan araştırmalar, COVID-19’un, grip virüslerine göre bulaşıcılığının çok daha fazla olduğunu göstermektedir. Ancak her iki virüsün de bulaşıcılığı göz önüne alındığında, her ne kadar bu durum nadir olsa da hem grip hem de covid hastalıklarına aynı anda yakalanmak mümkün.
Nefes darlığı, baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi belirtiler dikkate alınmalı.
 
COVID-19 ve grip, hafif atlatılabilen hastalıklar olduğu gibi, aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen hastalık da olabilmektedirler. Her iki virüsün bazı ortak belirtileri vardır. Bunlar:
 
 •     Ateş,
 •     Öksürük,
 •     Halsizlik,
 •     Boğaz ağrısı,
 •     Burun akıntısı ya da tıkanıklığı,
 •     Eklem ve baş ağrısı.
 
Bunlar dışında, koronavirüsünü gripten ayıran bazı belirtiler vardır. Bunlar:
 
 •     İshal,
 •     Nefes darlığı,
 •     Mide bulantısı,
 •     Kusma,
 •     Koku ve tat kaybı,
 •     Konsantrasyon bozukluğu,
 •     Bilinç bulanıklığı.
 
Covid ve grip farkı bu belirtilerle ortaya çıksa da emin olmak için, belirtiler ortaya çıktığında mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Her iki hastalıkta da evde kalınmalı ve korunmak için bazı önlemler alınmalı.

Grip belirtilerinin geçmesi 5-7 günü bulurken, COVID-19 enfeksiyonun geçmesi 10 günü ve hatta daha fazlasını bulabilmektedir. Hem grip hem COVID-19 enfeksiyonuna yakalandığınızda mutlaka evde kalmalısınız ve ev içinde dahi ailenizi korumak adına, hastalık geçene kadar izole bir şekilde yaşamalısınız.
 
Her iki hastalığın da evde dinlenerek, bol sıvı tüketerek ve doktor kontrolünde ateş düşürücü ilaç alarak iyileşmesi mümkündür. Ancak bazı durumlarda her iki hastalık da, özellikle COVİD-19, zatürre, ciddi solunum yetmezliği, kalp, beyin ve kas dokularının iltihabı gibi ciddi sağlık sorunlarının oluşmasında sebep olmaktadır. Ayrıca COVID-19, kan pıhtılaşmasına ve çocuklarda Multisistem İnflamatuar Sendromu gibi bazı sağlıklara yol açabilmektedir.
 
Hem grip virüslerinden hem de COVID-19’dan korunmak ve bu virüslerin yayılmalarını engellemek için bazı  önlemler alınmalıdır. Bu önlemler:
 
 •     Dışarı çıkıldığında maskeyi, burnun ve çeneyi örtecek şekilde takmak.
 •     Sık sık el yıkamak.
 •     Her ortamda sosyal mesafeyi korumak ve insanlarla en az 3-4 adım mesafede durmak.
 •     Ellerle ağza, yüze, göze ve burna dokunmamak.
 •     Kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmaktan mümkün olduğu kadar uzak durmak.
 •     Hasta olan kişilerden uzak durmak.
 •     Temastan kaçınmak.
 •     Düzenli olarak dezenfektan kullanmak.
 •     Hapşırırken ve öksürürken peçete ya da kolun iç kısmını kullanmak.
 

Covid ve Grip Farkının Tespitinde Yeni Bir Test

Türkiye’de üretilen ve geliştirilen yeni test sayesinde, tek bir test ile hangi bulaşıcı hastalığa sahip olduğunu anlamak artık mümkün. COVİD-19 salgınını yaşadığımız su dönemde, influenza A ve infiluenza B  bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonları da yaygın olarak görülmektedir.
 
Eğer solun yolu enfeksiyonu belirtileri yaşıyorsanız, her bir hastalık için ayrı test yapmak sizi yoracağı gibi tanıyı da geciktirebilmektedir.  %99.9 güvenilirliği olan, bu yeni tip test sayesinde, tek bir test ile hangi solunum yolu enfeksiyonu hastalığına sahip olduğunuz anlaşılabilmektedir.
 
Bu test de COVİD-19 testi gibi yapılmaktadır. Ucunda pamuk olan, uzun sürüntü çubuğu ile genizden ya da burundan sürüntü örneği alınır. Bu alınan örnek laboratuvar ortamında, uzman laborantlar tarafından incelenir.
 

 

Etiketler:

Siteiçi Arama

Sağlık Rehberi

Akciğer Kanserinin 8 Önemli Sinyali Kalp Krizine Karşı Hayat Kurtaran 5 Öneri Kış aylarında sağlıklı kalmanın yolları Kırk yaş üstü kadınlar için sağlıklı yaşam önerileri Diyabet Hastalarına Kış Uyarıları Meme Kanseri Riskini Azaltmanın 7 Etkili Yolu Yumuşak Doku Kanseri Kalp hastalarına sonbahar uyarıları Kötü kolesterol ile Başa Çıkma Yolları Karaciğer yağlanmasına karşı 5 öneri Maymun Çiçeği’nden korunmanın beş yolu Koronavirüs belirtileri değişti! Maymun Çiçeği Hastalığı Coronavirus Nedir? Coronavirus Ne Demek? Covid Miyim, Grip Mi? Covid ve Grip Farkı Nedir? İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi Gizli Şeker Nedir? Belirtileri Nelerdir? Alerji Hastalıkları ve Alerji Testi Ertesi Gün Hapı Hakkında Merak Edilenler Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? Korunma ve Tedavi Yöntemleri Meme Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri Rektum Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Multipl Skleroz / MS Hastalığı Hakkında Her Şey Kısırlık Belirtileri, Sebepleri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nöral Terapi: Otonom Sinir Sistemi Tedavisi COVID-19 PCR Testi Hakkında Sıkça Sorulan 9 Soru Antikor Testi Hakkında Merak Edilenler Tetik Parmak ile İlgili Tüm Sorularınızın Yanıtları Sinir Sıkışması Belirtileri Tedavisi Saç Ekimi Nedir, Kimlere Uygulanır, Nasıl Yapılır? Ozon Tedavisi Yararları Ve Uygulama Yöntemleri Memede Kitle Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir? KOAH Nedir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? Kist ve Tümör Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kırık Çıkık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Dermapen Nedir? Etkileri Nelerdir? Kas Yırtılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Aşı ve Bağışıklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler Emar (MR) Nedir? Neden Çekilir? Demir Eksikliği (Kansızlık) Nedir? Corona Virüs Belirtileri Nelerdir? Mamografi Nedir? Kimler Mamografi Çektirmelidir? Gebelikte Detaylı Ultrason Nedir? Bölgesel Zayıflama Nedir? Hangi Teknikler Kullanılır? Akupunktur Nedir? Kimlere, Nasıl Uygulanır?