Sinir Sıkışması Belirtileri Tedavisi

Son Güncelleme : 2020-06-08

Sinirlerin farklı faktörlere bağlı olarak hareketlerinin kısıtlanması ya da sıkıştırılması durumuna tıp dilinde ve halk arasında sinir sıkışması adı verilir.
 
Sıkışmalar kaza ya da değişik sebeplerden ötürü yaşanan travmalara bağlı olarak görülebilir. Rahatsızlığın bir diğer adı da sinir tuzağı sendromudur.
 
Sıkışma yaşandığında sinirlerin işlevlerini olması gerektiği gibi yapamamasına neden olur. Ayrıca vücutta bazı değişik durumlar da ortaya çıkabilir.

Sinir Sıkışmasına Neden Olabilecek Durumlar Nelerdir?

Oluşum nedenlerine göz atıldığı zaman genellikle sık aralıklarla tekrar edilen ve aşırı yüklenme gerektiren durumlar başta yer alır.
 
Bu duruma iş hayatı ya da spor aktiviteler örnek olarak gösterilebilir. Kalıtım ve hamilelik gibi farklı durumlarda etkili olan faktörler arasında yer alır.
 
Sinir sıkışmasına neden olabilecek birtakım durumları kısa bir şekilde liste yapmak gerekirse;
 •     Teşhis
 •     Hamilelik dönemi
 •     Şeker hastalığı
 •     Doğumda oluşan kusurlar
 •     Kist ve tümör oluşumları
 •     Yüksek tansiyon hastalığı
 •     Tiroid düzensizlikleri
 •     Kilo fazlalığı, şişmanlık
 •     Kanser hastalığı ve kanserin tedavi süreci

Sinir Sıkışması Türleri

Yaygın olarak görülen klinik bulgular arasında ilk sıralarda yer alır. Pek çok yaş gurubunda ve cinsiyete bu rahatsızlığa denk gelmek mümkündür.
Ancak bazı durumlarda sinir sıkışması periyodik aralıklarla gerçekleşebilir. Yaygın olarak görülen  türleri aşağıdaki gibidir;
 •     Peroneal sinir sıkışması (genel olarak diz bölgesinde görülür)
 •     Karpal tünel sendromu (el bileğinde hassas hareketler sonucunda ortaya çıkar)
 •     Fıtıklaşmış disk (insana vücudunun omurga kısmında rastlanır)
 •     Kübital tünel sendromu (el ve ayak dirseklerinde meydana gelen sıkışmalara verilen isim)

Sinir Sıkışması Tanısı Nasıl Konur?

Tanı için sadece muayene ederek tanı koymak doğru olmaz. Öncelikle hastalar alanında uzman hekimler tarafından muayene edilir.
Özkaya Tıp Merkezi’nde sinir sıkışması ve farklı rahatsızlıklar için uzman hekimler eşliğinde tedavi olabilirsiniz.
Muayene sırasında hastanın öyküsü, yaşı, kronik rahatsızlıkları ve mevcut şikayeti gibi detaylar öğrenilir. 
 
Muayenenin ardından kesin teşhis koymak adına doktorlar bazı tetkik talebinde bulunabilirler. Bu tetkikler genel olarak film, ultrasonografi, tomografik inceleme ya da emar olabilir.

Sinir Sıkışması Belirtileri

 •     Sıkışma görülen bölgede şişlik
 •     Karıncalanma ve uyuşma hissi
 •     Sinirlerin bulunduğu bölgede ağrı ya da hafif şiddetli sızı
 •     Geçici süreli güç kaybı
 •     Kaslarda güçsüzlük
 •     Hareket etmekte zorlanma

Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir?

Sinir sıkışmasının görüldüğü bölgeye ve kişinin mevcut durumuna göre farklı yöntemler tercih edilerek tedavisi yapılır. 
İlk tercih edilen tedavi yöntemi ilaç kullanmaktır. Bu ilaçlar hap ya da şurup şeklinde olabileceği gibi sıkışmanın olduğu bölgeye sürülme amacıyla verilen krem şeklinde de olabilir. 
İlaç tedavisinin dışında streoid enjeksiyonlar, ateller ve fizik tedavi gibi farklı yöntemler tercih edilerek de tedavi yapılması mümkündür.
Etiketler:

Siteiçi Arama

Sağlık Rehberi

Kötü kolesterol ile Başa Çıkma Yolları Karaciğer yağlanmasına karşı 5 öneri Maymun Çiçeği’nden korunmanın beş yolu Koronavirüs belirtileri değişti! Maymun Çiçeği Hastalığı Coronavirus Nedir? Coronavirus Ne Demek? Covid Miyim, Grip Mi? Covid ve Grip Farkı Nedir? İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi Gizli Şeker Nedir? Belirtileri Nelerdir? Alerji Hastalıkları ve Alerji Testi Ertesi Gün Hapı Hakkında Merak Edilenler Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? Korunma ve Tedavi Yöntemleri Meme Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri Rektum Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Multipl Skleroz / MS Hastalığı Hakkında Her Şey Kısırlık Belirtileri, Sebepleri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nöral Terapi: Otonom Sinir Sistemi Tedavisi COVID-19 PCR Testi Hakkında Sıkça Sorulan 9 Soru Antikor Testi Hakkında Merak Edilenler Tetik Parmak ile İlgili Tüm Sorularınızın Yanıtları Sinir Sıkışması Belirtileri Tedavisi Saç Ekimi Nedir, Kimlere Uygulanır, Nasıl Yapılır? Ozon Tedavisi Yararları Ve Uygulama Yöntemleri Memede Kitle Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir? KOAH Nedir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? Kist ve Tümör Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kırık Çıkık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Dermapen Nedir? Etkileri Nelerdir? Kas Yırtılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Aşı ve Bağışıklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler Emar (MR) Nedir? Neden Çekilir? Demir Eksikliği (Kansızlık) Nedir? Corona Virüs Belirtileri Nelerdir? Mamografi Nedir? Kimler Mamografi Çektirmelidir? Gebelikte Detaylı Ultrason Nedir? Bölgesel Zayıflama Nedir? Hangi Teknikler Kullanılır? Akupunktur Nedir? Kimlere, Nasıl Uygulanır?