Kırık Çıkık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Son Güncelleme : 2020-05-16

Kemik bütünlüğünün bazı darbelere ya da farklı sebeplere bağlı olarak bozulma göstermesine kırık adı verilir. Kırıklar zaman zaman kendiliğinden de oluşabilir. Fakat çıkık böyle değildir peki kırık çıkık durumlarında neler yapılmalıdır.

Kırık Belirtileri Nelerdir?

 •     Hareket ettikçe yoğun bir şekilde artış gösteren ağrı
 •     Kırığın olduğu bölgede şişlik
 •     Şekil itibariyle kırılan bölgede bozukluklar
 •     Kırığa bağlı olarak oluşan ödemlerden dolayı morarma
 •     Kırığın olduğu bölgeye hareket ettirememe

Kırık Çeşitleri

Açık ve kapalı olmak üzere toplamda iki farklı kırık çeşidi bulunur. Bunlar açıklamak gerekirse;
 
Açık kırık
Enfeksiyon ya da kanama riski taşıyan bu tür kırık çeşitlerinde, kırılan bölgenin kemik uçları deriden dışarı çıkabilir. Bu duruma bağlı olarak da deri üzerinde hem doku hem de şekil bozuklukları meydana gelir.

Kapalı Kırık
Vücudun iç kısmında meydana gelen kırık çeşitlerinin geneline verilen isim. Bu tip kırıklar da deri üzerinde herhangi bir bozulma ya da zedelenme meydana gelmez. Ancak  kısımda kemik bütünlüğünde kırığın derecesine göre bozulmalar görülür.

Kırıklara Bağlı Olarak Ortaya Çıkabilecek Olumsuz Durumlar Nelerdir?

İnsanların vücudunda her ne sebeple olursa olsun kırık meydana gelmesi bazı olumsuz durumlara yer açabilir. İlk müdahale ve devamındaki tedavi sürecinde doğru teknikler tercih edildiği takdirde kırık çıkık durumlarından çabuk kurtulma olanağı bulunur.
 
Kırık oluşması sonucunda meydana gelebilecek olumsuz durumlardan biri; kırığa bağlı olarak kaslarda yaralanmadır. Kasların zede görmesi hareket etmede de kısıtlama gibi durumlara sebep olur.
 
Kırık oluşan bölgenin yakınlarındaki damarlarda ve sinirlerde sıkışmalar görülebilir. Ayrıca yine aynı bölgede soğukluk ve nabız alamama gibi durumlara sıkça denk gelinebilir.
 
Kırık çıkık kişiye değişiklik gösterse de genel olarak vücudunun herhangi bir yerinde kırık olan kişilerin şoka girdiği de bilinir.

Kırık Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

İnsanların vücutlarında bir yer kırıldığı zaman ağrı şiddeti yüksek olduğundan dolayı acilen doktor arayışına girerler. Ancak bazen kol ya da bacak kırılması gibi durumlarda herhangi bir ağrı oluşmaz.
 
Özkaya Tıp Merkezi’nde tüm kırık tedavilerini yaptırmanız mümkündür. Üstelik alanında uzman hekimler tarafından ilk muayene ve tedavi sürecini yapılır.
 
Kırığın çeşidine ve hangi bölgede olduğuna göre uygulanacak tedavi şeklinde farklılıklar görülebilir. Genel olarak uygulanan kırık tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;
 
 • Kırık olan bölgeye alçı uygulaması yapmak: Bölgeye uygulanan açılar kırık olan kısmın tam olarak kaynaması gerçekleşene kadar sarılır durur.
 • Açık redüksiyon: Uygulanan bu tedavi yönteminde hastalar ameliyat edilir. Ameliyat yapılırken öncelik kırık parçaların yerine koyulmasıdır. Daha sonra kemiklere çivi ya da vida gibi farklı aparatlar takmak gerekebilir. Doktorlar sadece kendileri gerek duydukları durumlarda ameliyat ederler.
 • Alçı ve Atel: Tam alçıya göre daha az destekleyici özelliği bulunan Atel tedavisi, hasar görmüş yumuşak dokuları tedavi eder. Özellikle kırılan bölgede yoğun şişlik görülmesi durumunda bu tedavi yöntemi tercih edilir.
 • Dışarıdan tespit: Bu yöntemde kırığın olduğu bölgedeki kemiklerin üst ya da alt kısımlarına vida gibi farklı materyaller takılır. İlave edilen materyaller birbirine bir çubuk yardımıyla bağlanır. Bu çubuklar dışarıdan görülebilir.
 • Teller, plaklar, vida ve çubuklarla çiviler de kırık tedavisinde tercih edilen yöntemler arasında yer alır.

Çıkık Nedir?

İki ya da daha fazla kemiğin bir araya geldiği kavşak noktası sayılan eklemlerin yara almasına çıkık adı verilir.
Genel olarak ani hareketlerde ya da vücudun anormal olarak gösterdiği eylemlerde ortaya çıkar. Ortaya çıktıktan sonraki dönemde bir süre kareler kısıtlılığı yaşanabilir.
En yaygın görülen çıkık türleri omuz ve parmaklarda oluşur. Ayrıca dirsek, kalça ve diz de çıkığın denk gelme olasılığı yüksek olan bölgeler arasında yer alır.
Şu detayı da bilmek gerekir ki; bir bölgede meydana gelen çıkığın ardından aynı durumun tekrarlama ihtimali fazladır.

Çıkık Belirtileri Nelerdir?

Çıkık olması sonucunda genel olarak kemikler yer değiştirir. Hatta çıkığın olduğu alanda ciddi şişlikler meydana gelebilir.
Çıkığı ilk etapta anlamamak normaldir. Oluştuğu bölgede şekil bozuklukları oluşabilir. Çıkık oluşması durumunda ortaya çıkan bazı semptomları şu şekilde sıralamak mümkündür;
 •     Çıkığın olduğu bölgede karıncalanma hissi
 •     Bir müddet hareket kısıtlılığı yaşama
 •     Hareket ederken şiddet derecesi değişkenlik gösteren ağrı ya da sızı
 •     Bölgede anormal gözüken şekil bozukluğu
 •     Çıkığın bulunduğu bölge ya da yakınında uyuşukluk hissi

Kırık Çıkık Durumunda Yapılabilecek İlk Yardım Müdahaleleri Nelerdir?

Kendinizde ya da o sırada yakınınızda bulunan bir kişide kırık çıkık vakası görüldüğü zaman yapılması gereken ilk müdahaleleri doğru bilmek büyük önem taşır.
 
Çıkık durumunda yapılabilecek İlkyardım müdahaleleri için birkaç madde hazırlamak mümkündür;
 •     Öncelikle kırık çıkık olan bölüm doğru bir şekilde tespit edilir
 •     Ancak kesinlikle yerine koymaya uğraşılmaz
 •     Hastaya ağız yoluyla herhangi bir gıda verilmez
 •     Çıkığın olduğu bölgedeki nabız durumu, derinin rengi ve ten ısısı gibi detaylar kontrol edilir
 •     En önemlisi ve kesinlikle olması gereken tıbbi yardım istenir

Kırın Çıkık İyileşme Süreci Nasıldır?

Eklemlerin zedelenmesi olaylarının başında yer alan çıkık, her zaman acil ve çabuk müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi süreci ve kırık çıkığın iyileşmesi için tahmini olarak geçecek zaman dilimi hakkında net bir şey söylemek için hangi bölgede olduğunun tespit edilmesi gerekir.

Kırık Çıkık Tanısı Nasıl Konur?

Hastada kırık çıkık gibi bir durumdan şüphe edildiği zaman emin olmanın temel iki yolu vardır. 
 
Röntgen
Röntgen sayesinde eklemlerde meydana gelmiş olan kırık çıkık hasarının derece tespitini yapmak ve tedavi yöntemi belirlemek mümkün olur. 
 
Mr
Daha yumuşak dokulara meydan gelen çıkık vakaları için Mr çekilmek daha doğru olur. Hastaların hangi filmi çektireceğine doktorlar karar verir.
 

Çıkık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çıkık tedavisi için uygulanabilecek birden fazla yöntem vardır. Bu yöntemleri kısaca şu şekilde sıralamak gerekirse;
 
Yerine oturtma
Her doktor çıkık tedavisinde farklı yöntemler deneyebilir. Bazı doktorlar hastaya birtakım hareketler yaptırarak çıkığın yerine oturmasını sağlamaya çalışır. Bazen bu tedavi yönteminde duruma göre genel ya da lokal anestezi uygulanması gerekebilir. 
 
Ağrı Kesici İlaç
Kemikler yerine oturtulduktan sonra bir süre sonra ağrı ya da sızı gibi olumsuz durumlar oluşabilir. Buna bağlı olarak da hastaların ağrı kesici ilaçlar kullanmasına gerek duyulabilir. 

Sabitleme
Kemikler yerine oturtulduktan sonra bir dönem hareketsiz kalması eski işlevine kavuşabilmesi açısından önem taşıyan bir detaydır. Kemiklerin hareketsiz kalması ve hastayı zorlamaması için alçı, Atel ya da farklı materyaller kullanılarak sabit halde kalması sağlanır. 

Ameliyat
Çok yoğun olmasa da bazı çıkık vakalarında cerrahi operasyon gerekebilir. 
Etiketler:

Siteiçi Arama

Sağlık Rehberi

Yüksek Kolesterol Akciğer Kanserinin 8 Önemli Sinyali Kalp Krizine Karşı Hayat Kurtaran 5 Öneri Kış aylarında sağlıklı kalmanın yolları Kırk yaş üstü kadınlar için sağlıklı yaşam önerileri Diyabet Hastalarına Kış Uyarıları Meme Kanseri Riskini Azaltmanın 7 Etkili Yolu Yumuşak Doku Kanseri Kalp hastalarına sonbahar uyarıları Kötü kolesterol ile Başa Çıkma Yolları Karaciğer yağlanmasına karşı 5 öneri Maymun Çiçeği’nden korunmanın beş yolu Koronavirüs belirtileri değişti! Maymun Çiçeği Hastalığı Coronavirus Nedir? Coronavirus Ne Demek? Covid Miyim, Grip Mi? Covid ve Grip Farkı Nedir? İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi Gizli Şeker Nedir? Belirtileri Nelerdir? Alerji Hastalıkları ve Alerji Testi Ertesi Gün Hapı Hakkında Merak Edilenler Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? Korunma ve Tedavi Yöntemleri Meme Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri Rektum Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Multipl Skleroz / MS Hastalığı Hakkında Her Şey Kısırlık Belirtileri, Sebepleri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nöral Terapi: Otonom Sinir Sistemi Tedavisi COVID-19 PCR Testi Hakkında Sıkça Sorulan 9 Soru Antikor Testi Hakkında Merak Edilenler Tetik Parmak ile İlgili Tüm Sorularınızın Yanıtları Sinir Sıkışması Belirtileri Tedavisi Saç Ekimi Nedir, Kimlere Uygulanır, Nasıl Yapılır? Ozon Tedavisi Yararları Ve Uygulama Yöntemleri Memede Kitle Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir? KOAH Nedir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? Kist ve Tümör Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kırık Çıkık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Dermapen Nedir? Etkileri Nelerdir? Kas Yırtılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Aşı ve Bağışıklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler Emar (MR) Nedir? Neden Çekilir? Demir Eksikliği (Kansızlık) Nedir? Corona Virüs Belirtileri Nelerdir? Mamografi Nedir? Kimler Mamografi Çektirmelidir? Gebelikte Detaylı Ultrason Nedir? Bölgesel Zayıflama Nedir? Hangi Teknikler Kullanılır? Akupunktur Nedir? Kimlere, Nasıl Uygulanır?