Kas Yırtılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Son Güncelleme : 2020-05-02

Kas yırtılması kasların zorlanması, ani ve ağır hareketler yapılması sonucunda meydana gelen yırtılmalar olarak isimlendirilir.
Aslında yaralanmaların meydana gelmesinde iki ama etken vardır. Birincisi; kasların ve liflerin ciddi derecede zorlanmasıdır.
İkinci sebep ise; kasların bir anda ani şekillerde kasılmasıyla ortaya çıkar. Yaralanmalar oluşurken kan damarlarının da hasar görme ihtimali vardır.

Kas Yırtılması Neden Olur?

Halk arasında lif kopması ya da kas çekilmesi olarak bilinen bu durumların ortaya çıkmasında çok sayıda faktör söz konusu olur. 
Genel olarak bakıldığında aktif bir şekilde spor yapan kişilerde bu vakaların daha sık meydana geldiği görülür.
Ağır kaldırma, fazla yorgun olma gibi durumların yanı sıra kaza ve olası tramva gibi zamanlarda da bu vakalarda rastlama olasılığı vardır.
Özellikle sporcularda ya da evde kendi halinde egzersiz yapan kişilerde her gün yapılan rutin hareketlerin yanı sıra ekstra farklı denemeler yapıldığı zamanda kas yırtılması ortaya çıkabilir.
Yırtılmalar ise genellikle voleybol, futbol, halter, yüzme ya da tenis gibi yoğun efor sarf edilmesi gereken spor faaliyetlerinde meydana gelir.
Kas yırtılmaları hayati bir önem taşımaz. Bundan dolayı da pek çok kişi tarafından hafif bir olaymış gibi algılanır ve çoğu zaman ihmal edilir.
Kas yırtılmalarının oluşmasındaki sebeplerden biri de kişilerin spor aktivitelerine yeteri kadar ısınmadan başlanmasıdır.
Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre kaslar soğuk şekilde oldukları zaman yırtılma ya da yaralanma gibi durumlara daha müsait olurlar.
Bu nedenle spor aktivitesi yapmadan önce ısınma hareketleriyle başlayıp, yeteri kadar ısındıktan sonra asıl spor hareketlerinize geçiş yapabilirsiniz.

Kas Yırtılmalarının Derecelerine Göre Sınıflandırılması

Kas yırtılması için bazı dereceler belirlenmiştir. Bu derecelere göre doktorlar daha rahat teşhis edebilmektedir. Aynı zamanda tedavide tercih edilecek yöntemi de derecelere göre daha rahat belirleyebilirler.
Kas yırtılmaları genel anlamda iki farklı gruba ayrılır. Bu grupların birincisi aşırı gerdirme olarak tanımlanır. İkincisi ise kasların oldukça şiddetli bir şekilde gerilmesi olarak tabir edilir.
 
Derecelerine göre kas ve lif yaralanmaları şu şekilde sıralanabilir;
 
 • Birinci Derece Hafif şiddetli olarak seyreden ve birkaç kas ya da lifin zede görmesiyle meydana gelir. Birinci derecede yaralanmalar olduğu zaman kas ve lifler görevini yerine getirebilirler. Bölgedeki ağrı derecesi de oldukça hafiftir.
 • İkinci Derece Birinci dereceye oranla daha çok kasın ve lifin zarar görmesiyle ortaya çıkar. Ağrı ve sızı oranı da birinci dereceye göre daha fazladır. Bununla beraber bölgede morarma ya da şişlikler de gözlenir.
 • Üçüncü Derece Kasların ve liflerin komple kopmasıyla oluşur. Kaslar ve lifler yoğun bir şekilde gerilince kopma meydana gelir. Kopma sırasında vücuttan patlama tarzı bir ses duyma ihtimali de vardır. Üçüncü derece yaralanmalarda kas ve lifler işlevlerini yerine getiremez. Ayrıca şiddetli ağrının yanı sıra hem şişlik hem de tende renk değişikliği gibi durumlarda görülür.
 

Kas Yırtılmasının Belirtileri Nelerdir?

 •     Yaralanmanın derecesine göre farklı şiddetlerde ağrı
 •     Hareket etmekte ve güç uygulamakta kısıtlılık
 •     Yaralanmanın meydana geldiği bölgede şişlik, morarma ve ten renginde değişiklik
 •     Çok sık görülmemekle beraber bazı durumlarda yoğun bir şekilde kanama
 •     Kasların ve liflerin birbirleri arasında farklı renklere geçmesi
 •     Yaralanmanın olduğu bölgelerde kramp
 •     Kas ve lif bütünlüklerinde bozukluklar
 •     Yaralanma görülen bölgeye hafif dokunulduğu zaman boşluk varmış gibi bir his oluşma

Kas Yırtılması Tanısı Nasıl Konur?

Kas yırtılması yaşadığına dair herhangi bir şüphesi olan kişilerin kesin tanı için mutlaka uzman doktora görünmeleri gerekir. Özkaya Tıp Merkezi tüm alanlarda uzman hekimlerin bulunduğu geniş kadrosuyla hastalara hizmet verir.
 
Tanı sürecinde öncelikle doktor muayenesi gerekir. Muayene ilk olarak hastanın öyküsü dinlenir. Ardından hasarın oluştuğunu düşünüldüğü yer elle muayene edilir. Muayene yöntemleri hekimlerin tarzına göre değişiklik gösterebilir.
Muayenenin ardından birtakım tetkikler yapılarak yaralanma tanısı kesin olarak konur. İstenilen tetkikler ultrason, Mr, röntgen ya da farklı film çeşitleri olabilir.
İstenecek tetkikler doktorlar karar verir. Çıkan sonuçlar neticesinde yaralanmanın derecesi tespit edilir. Ardından tedavi süreyle ilgili detaylar başlar.

Kas Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Kas yırtılması, derecesi fark etmeksizin mutlaka fizik tedavi uzmanı tarafından incelenmelidir. Özellikle şişlik, morarma ve kanama gibi ciddiyet gerektiren durumların söz konusu olmasında bir an önce muayene olmakta fayda vardır.
 
Elle yapılan muayeneler bazı tetkiklerle desteklenir. Ardından hastanın bir an önce dinlenme moduna geçiş yapması gerekir. Kanama varsa kanamanın önüne geçmek adına bazı tedbirler alınır.
 
Buz kompres ve fizyoterapi gibi yöntemler ilaç tedavisiyle de desteklenir. Kullanılacak ilaçlar arasında hap ve şurubu yanı sıra bölgeye masaj halinde uygulanmak üzere krem seçenekleri de vardır. Gün içerisinde de zaman zaman bölgeye masaj yapmak daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar. 
Etiketler:

Siteiçi Arama

Sağlık Rehberi

Yüksek Kolesterol Akciğer Kanserinin 8 Önemli Sinyali Kalp Krizine Karşı Hayat Kurtaran 5 Öneri Kış aylarında sağlıklı kalmanın yolları Kırk yaş üstü kadınlar için sağlıklı yaşam önerileri Diyabet Hastalarına Kış Uyarıları Meme Kanseri Riskini Azaltmanın 7 Etkili Yolu Yumuşak Doku Kanseri Kalp hastalarına sonbahar uyarıları Kötü kolesterol ile Başa Çıkma Yolları Karaciğer yağlanmasına karşı 5 öneri Maymun Çiçeği’nden korunmanın beş yolu Koronavirüs belirtileri değişti! Maymun Çiçeği Hastalığı Coronavirus Nedir? Coronavirus Ne Demek? Covid Miyim, Grip Mi? Covid ve Grip Farkı Nedir? İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi Gizli Şeker Nedir? Belirtileri Nelerdir? Alerji Hastalıkları ve Alerji Testi Ertesi Gün Hapı Hakkında Merak Edilenler Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? Korunma ve Tedavi Yöntemleri Meme Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri Rektum Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Multipl Skleroz / MS Hastalığı Hakkında Her Şey Kısırlık Belirtileri, Sebepleri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nöral Terapi: Otonom Sinir Sistemi Tedavisi COVID-19 PCR Testi Hakkında Sıkça Sorulan 9 Soru Antikor Testi Hakkında Merak Edilenler Tetik Parmak ile İlgili Tüm Sorularınızın Yanıtları Sinir Sıkışması Belirtileri Tedavisi Saç Ekimi Nedir, Kimlere Uygulanır, Nasıl Yapılır? Ozon Tedavisi Yararları Ve Uygulama Yöntemleri Memede Kitle Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir? KOAH Nedir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? Kist ve Tümör Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kırık Çıkık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Dermapen Nedir? Etkileri Nelerdir? Kas Yırtılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Aşı ve Bağışıklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler Emar (MR) Nedir? Neden Çekilir? Demir Eksikliği (Kansızlık) Nedir? Corona Virüs Belirtileri Nelerdir? Mamografi Nedir? Kimler Mamografi Çektirmelidir? Gebelikte Detaylı Ultrason Nedir? Bölgesel Zayıflama Nedir? Hangi Teknikler Kullanılır? Akupunktur Nedir? Kimlere, Nasıl Uygulanır?