Ehliyet İçin Sağlık Raporu

Ehliyet İçin Sağlık Raporu

Son Güncelleme : 2022-06-14

Sürücü olur raporu olarak da bilinen ehliyet için sağlık raporu ilk defa ehliyet başvurusu yaparken, ehliyetinizi yenilerken veya sınıf eklerken ve ehliyetinizi kaybetiğiniz durumlarda gerekli olan bir evraktır.
 
2016 yılı itibariyle ehliyet sınıfları ve rapor alma şartları değişikliğe gitmiştir. Bu sebeple 1. grup sağlık raporları ve 2. grup sağlık raporları kavramları ortaya çıkmıştır.
1. grup sağlık raporları M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet alacakları kapsamaktadır. Bu sınıflar hafif araç sürücülerinden oluşmaktadır ve bu sınıftaki sürücüler 10 yılda bir ehliyetlerini yeni bir sağlık raporuyla yenilemek zorunluluğundadır.
2. grup sağlık raporları C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı ehliyet alacakları kapsamaktadır. Bu sınıflar genelde ağır araç ve ticari araç sürücülerinden oluşmaktadır ve bu sınıftaki sürücüler 5 yılda bir ehliyetlerini yeni bir sağlık raporu alarak yenilemek zorunluluğundadırlar.
 
Ehliyet için sağlık raporunu Özel Özkaya Tıp Merkezi’nin yanı sıra devlet hastanelerinden, aile hekiminizden ya da diğer özel sağlık kuruluşlarına başvuru yaparak alabilirsiniz.
 
Etiketler: