Psikoloji Bölümü Hastalıklarında Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?

Psikoloji Bölümü Hastalıklarında Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?

Son Güncelleme : 2022-06-03

Psikoloji bölümü hastalıklarında belirtiler hastalığın tipi ve seyrine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak Psikolojik hastalıkların tamamında kişilerde fark edilir şekilde duygu durum ve davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Bölümümüzde en sık görülen hastalıklar ve belirtileri şu şekilde açıklanabilmektedir;

Kaygı Bozukluklarında Belirtiler

Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde belirti olarak sinirli, gergin ve huzursuz hissedebilme, sürekli kötü bir şey olacakmış gibi panik yapma, hızlı nefes alıp verme, enerji düşüklüğü, kendini zayıf hissetme, kaslarda zayıflık, kalp atışında hızlanmalar ortaya çıkabilmektedir.

Psikotik Bozukluklarda Belirtiler

Kişilerde ortaya çıkan psikotik bozukluklarda hastalar kendini dış dünyadan geri çekeceklerdir. Bunun yanı sıra motivasyon kaybı, duygu ifadelerinde donukluk, sürekli olarak halüsinasyon görme, sanrılar olduğunu kabullenme, sürekli yapılan sorumluluk ya da davranışları yerine getirmeme isteği gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Yeme Bozuklukları Belirtileri

Yeme bozuklarının en temel belirtilerinden bir tanesi aşırı yeme ya da yememe isteği olacaktır. Bunun yanı sıra kişilerin tuvalette uzun süre kalması, yemek ihtiyacının karşılanmasından hemen sonra tuvalete gidilmesi, kişilerde sık sık bulantıların ortaya çıkması, yememeye bağlı kaslarda ve vücutta zayıflık hali, depresyon ve motive kaybı ortaya çıkmaktadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri

Psikoloji hastalıkları arasında önemli yere sahip OKB’ de kişilerde düşünme takıntı haline gelmiştir. Psikoloji bölümünde en önemli hastalıklar arasında yer alan OKB’ de belirti olarak sürekli kirlenme isteği, düzenli ve simetrik olma, sürekli stres ve sıkıntı yaratma, aşırı titiz davranma, belirli kalıp sözcükleri kullanma ve sürekli rahatsızlık hissi ortaya çıkabilmektedir.

Depresyon Belirtileri

Günlük hayata karşı ilginin azalması, kendini değersiz hissetme, sürekli olumsuz duygu ve düşüncelere kapılma, iştah azalışı ya da artışı, duygularını kontrol edememe, uyku bozukluklarının ortaya çıkışı en büyük belirtilerdir.

Uyku Bozuklukları Belirtileri

Uyku bozukluklarında sıklıkla belirti olarak uykuya dalamama, sürekli olarak uyanma, uyku sırasında nefes darlığı çekme, kendi horlama sesinden ürkerek uyanma, uykunun alınamamasına bağlı gün içerisinde agresif ve sinirli davranma, gün içerisinde enerji ve motivasyon kaybı ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus psikoloji bölümünün incelediği hastalıklardan biridir. Belirti olarak ilişkiye girememe, ön sevişme sonrasında istem dışı kasılma, korku ve panik hali ortaya çıkabilmektedir.

Etiketler: