Psikoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakmaktadır?

Psikoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakmaktadır?

Son Güncelleme : 2022-06-03

Psikoloji bölümü akıl ve ruh sağlığını etkileyen tüm hastalıkları kapsayabilen geniş içerikli bir tıp bilimidir. Psikolojik hastalıklar birçok insan için büyük sorunlar olarak nitelendiriliyor olmasına rağmen, aslında birçok insanda yaygın psikolojik hastalıkların görüldüğünü söyleyebilmek mümkündür. Psikolojik hastalıklar temelinde çok ciddi belirtiler vermeyen, ancak sonrasında hastalara ciddi sağlık sorunları yaratabilen önemli rahatsızlıklardır. Psikoloji bölümünde en sık rastlanan hastalıklar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

Kaygı Bozuklukları

Kaygı bozuklukları genellikle stres kaynaklı olup, vücudun strese karşı verdiği doğal tepkilerin bütünüdür. Hastaların yoğun strese dayanamadığı durumlarda vücut aşırı tepkiler vererek korku, anksiyete ve panik gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kaygı Bozuklarında en sık ortaya çıkan hastalıklar fobiler, yaygın anksiyete bozuklukları, travmatik stres bozuklukları ve panik ataklardır.

Psikotik Bozukluklar

Psikoloji bölümünde bu bozukluklar hastanın gerçeği kabullenmemesi durumlarına yol açtığı için daha ciddi durumlardır. Bu açıdan hasta yakınlarının bu durumu fark ettiğinde hastayı direkt olarak fiziksel muayene için getirmesi gereklidir. Psikotik bozuklukların en önemli hastalıklarından bir tanesi şizofrendir. Şizofrenik hastalarda gerçek algısı ve zeka algısı kesinlikle bulunmamaktadır. Gerçeği değerlendirememe, duyguları kontrol edememe durumları ortaya çıktığı için son derece önemli bir hastalıktır. Psikotik bozukluklar arasında sanrı ve halüsinasyon görme durumları da oldukça önemli rahatsızlıklardır.

Uyku Bozuklukları

Uyku bozukluları herhangi bir nedenden ötürü kişinin yeterli uyku uyuyamaması ya da uyku arasında sürekli olarak uyanması durumudur. Bu durum kişinin uykusunu alamamasına neden olacağı için kişide psikolojik sorunların baş görmesine neden olacak, ertesi günün verimli olması büyük ölçüde engellenecektir. Uyku bozuklukları rahatsızlıkları arasında horlama, uyku apnesi, insomnia( uyuyamama) ve huzursuz bacak sendromu yer almaktadır.

Vajinismus

Vajinismus halk arasında ilk gece korkusu olarak adlandırılan durumdur. Bu hastalıkta kişinin vajinasının girişinde yer alan kaslar istemsizce kasıldığı için cinsel birleşme meydana gelememektedir. Kişilerin cinsel arzusunun var olması durumunda dahi vajinismus gelişebilmekte ve birleşmeye engel olabilmektedir. Bu durum çiftler arasında büyük bir sorun yaratabileceği için kısa süre içerisinde Psikoloji bölümünde muayenenin gerçekleştirilmesi gerekecektir.

Yeme Bozuklukları

Yeme bozukluklarında en sık görülen hastalıklardan bir tanesi anoreksia ve blumia hastalığıdır. Anoreksia hastalığında kişi kilo alma korkusu ile yemek yememek istemektedir. Blumia hastalığında ise kişi gerekli gereksiz birçok besin çeşidini yedikten sonra kendisini kusturarak yediklerini çıkartmaktadır. Her iki durum tedavi edilmediği takdirde hastaların sağlığı ciddi zarar görebilmektedir.

Depresyon

Depresyon bazı nedenlerden dolayı kişinin hayattan bağımsız ve sürekli olarak üzgün davranması halidir. Bu durum kişide farklı davranış ve duygu durumlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Obsesif Kompulsif Bozukluklar

Bu bozukluklarda hastalar kendilerini sürekli bir düşünceyi düşünmeye zorlamaktadır. Bu nedenle saplantılı ve takıntılı davranışlar sergileyeceklerdir. Bu duygu ve davranışlar kişileri olumsuz yönde etkileyebileceği için hastalarının Psikoloji bölümümüzde yer alan alanında Uzman Psikologlarımıza başvurmasının önemi büyüktür.

Etiketler: