Ortopedi ve Travmatoloji Tanı Yöntemleri

Ortopedi ve Travmatoloji Tanı Yöntemleri

Son Güncelleme : 2022-06-03

Özkaya Tıp Merkezi’nde ortopedi ve travmatoloji tıp alanının içine giren vakalarda, teşhisin konması ve gerekli olan tedaviye başlanabilmesi için çeşitli tanı yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Bu tanı yöntemlerinin başında da çeşitli görüntüleme teknikleri gelmektedir. Uzman ortopedistlerimiz gerekli tetkiklerin yapılması ve görüntülemelerin gerçekleşmesinden sonra hastalarımıza en doğru tedavi yöntemini uygulamak üzere tedavi planlamasını yapmaktadır.

Röntgen

Röntgen, X ışınlarının kullanılmasıyla vücudun içini görselleştiren en eski tekniklerden biridir ve günümüzde de hala etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Vücudun içinde bulunan dokuların ve kemiklerin görüntülenmesi için kullanılan röntgen herhangi bir ağrıya ya da acıya neden olmayan bir tekniktir. Ortopedi ve travmatoloji hastalıklarının neredeyse hepsinde röntgen sonuçlarına göre hastalara tanı konulmakta ve tedavi aşamasına geçilmektedir.
Özkaya Tıp Merkezi’nde radyografi uzmanları tarafından çekilen röntgen, ortopedistler tarafından incelenmekte ve hastalığın teşhisinde yol gösterici olmaktadır. Günümüzde kemik kırıklarının tespitinde bu teknikten yaygın bir şekilde yararlanılmaktadır.

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Bilgisayarlı tomografi yani kısaltılmış adı ile BT, ortopedi ve travmatoloji tıp alanı dahil, pek çok tıp alanında hastalıkların tespit ve teşhis edilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Radyoloji bilim dalında kullanılan bu tanı yönteminde hastaların vücutları ayrıntılı olarak görüntülenmektedir. Bu görüntüleme X-ray ışınlarının vücuda gönderilmesi ve katmanlı bir resim oluşturulmasıyla mümkün olmaktadır. Bu sayede vücut içinde bulunan yumuşak dokular, organlar ile birlikte kemiklerin görüntülenmesi de sağlanmaktadır.
BT, röntgen tekniğinden farklı olarak daha ayrıntılıdır ve görüntüler 3 boyutludur. Bu sebeple ortopedi ve travmatoloji dahil olmak üzerine pek çok tıp alanında hastalıkların teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması için kullanılmaktadır. Genel olarak BT acil tanıların konmasında kullanılmaktadır. Bu bağlamda, travma ve kaza sonucu çeşitli yaralanma durumlarında hastaların durum tespiti yapılmasında BT’den faydalanılmaktadır.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Manyetik rezonans görüntüleme yani kısaltışmış ismi ile MR, birçok hastalığın tanısının konmasında etkili olan tanı yöntemidir. Bu tanı yönteminde radyo dalgaları kullanılmaktadır ve bu nedenle bilgisayarlı tomografide olduğu gibi radyasyon yaymamaktadır. Sağlığa zararı bulunan iyonlaştırıcı radyasyonun kullanılmaması nedenine bağlı olarak bu yönteme sıklıkla başvurulmaktadır. Hatta gerekli olması durumunda hamile olanlara ve hamilelik şüphesi bulunanlara da MR çekimi yapılabilmektedir. Dolayısı ile ortopedi ve travmatoloji kapsamında MR tekniğinden de sıklıkla yararlanılmaktadır.
MR insan vücudunda farklı alanlarda gerçekleştirilebildiği gibi tüm vücut MR olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Travma ve kaza nedeniyle Özkaya Tıp Merkezi’ne başvuruda bulunmayan hastalarımıza genel olarak kas ve iskelet sistemi MR’ı çekimi yapılmakta ve şikayetleri doğrultusunda durum değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu MR ile kas ve iskelet sistemlerine ait olan birçok hastalığın teşhisi konulabilmektedir. Kemik ve yumuşak doku tümörleri, eklem anomalileri, kemik enfeksiyonları ve benzeri gibi hastalıklar MR sayesinde teşhis edilebilmekte, ortopedistlerimiz tarafından hastalarımızın gerekli olan tedavi süreçleri başlatılmaktadır.

Etiketler: