Ortopedi ve Travmatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Ortopedi ve Travmatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Son Güncelleme : 2022-06-03

Ortopedi ve travmatoloji kliniklerinde birbirinden farklı ortopedik hastalıklara çözüm sunulmaktadır. Sonradan yaşın ilerlemesi faktörüne bağlı olarak gelişen veya travma sonrası oluşan ortopedik sorunların çözümünde olduğu gibi doğumsal olarak var olan ortopedik hastalıkların tedavisi Özkaya Tıp Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir. Genel olarak ortopedi ve travmatoloji bölümünde tedavisi yapılan sağlık sorunları şunlardır:
 
•Osteomyelit tedavisi
•Çocuk Ortopedi ve travmatolojisi
•Omuz ve dirsek ortopedik hastalıkları
•Artroplasti cerrahisi
•Ortopedik onkoloji
•El cerrahisi ve mikrocerrahi
•Spor travmatolojisi
•Ayak ve ayak bileği cerrahisi
•Kalça protez
•Bacak eşitsizlikleri
•Kemik çıkığı ve kırığı
•Boy uzatma
•Halluks valgus
•Omuz ve dirsek cerrahisi
•Diz cerrahisi
•Artroskopik cerrahi
 

Artroskopik Cerrahi

Artroskopik cerrahi, fiber optik cihazların kullanılmasıyla eklem içlerinin görüntülü olarak muayene edilmesi ve eklemin iç kısımlarında yaşanan yaralanmaların ve hastalıkların tanısında ve de tedavisinde kullanılmakta olan bir yöntemdir. Ortopedi ve travmatoloji doktorlarımız tarafından gerçekleştirilen artroskopi işleminde öncelikle hastaların ciltlerinin üzerinden birkaç adet ufak kesi açılmaktadır. Düşük ağrı hissine ve izi neden olan bu yöntemde, açık ameliyatlardan daha fazla ve hızlı bir iyileşme gözlemlenmektedir.
 
Artroskopik cerrahi işlemleri genel olarak bir saat kadar sürmektedir ve işlem sonrasında hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Uzman ortopedistlerimiz tarafından gerçekleştirilen bu işlem sonrasında hastalarımız ayaklarının üzerine basabilmekte ve üç gün sonunda da sosyal hayatlarına devam edebilmektedir.
 
Özkaya Tıp Merkezin’nde uzman ortopedistlerimiz tarafından gerçekleştirilen Artroskopik cerrahi işlemlerinde hastalara erime özelliği olan dikişler atılmaktadır. Dolayısı ile dikiş alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu operasyon gerekli durumlarda sıklıkla profesyonel sporculara uygulanmaktadır fakat herkes bu cerrahi yöntemden faydalanabilmektedir. Ortopedi ve travmatoloji alanına giren diz, el, omuz, ayak bileği artroskopileri tıp merkezimizde sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
 

Spor Travmatolojisi

Spor travmatolojisi, spor esnasında gerçekleşen yaralanmaların söz konusu olduğu ve tedavi edildiği bir tıp alanıdır. Spor travmatolojisi alanında uzman olan ortopedistlerimiz aracılığı ile spora bağlı olarak gelişen yaralanmalar tespit ve tedavi edilebilmektedir. Özkaya Tıp Merkezi’nde çalışmakta olan ortopedi ve travmatoloji uzmanlarımız, yaralanma şikayeti ile gelen hastalarına en etkili tedavi yöntemleri seçeneklerini sunmakta ve tedavi sürecini planlamaktadır.
 
Spor, vücut direncini arttıran bir aktivitedir fakat spor yapmaya başlamadan önce vücudun buna hazırlanması gerekmekte, vücut ısındırılmaktadır. Vücudun ısınmasını sağlamadan spora başlamak kimi zaman spor yaralanmalarına neden olabilmektedir. Bu noktada spor travmatolojisi alanında gerekli ola tedavi yöntemleri hastalarımıza uygulanmaktadır.
 
Genel olarak ısınmadan spora başlanılması durumunda en fazla etkilenen ve yaralanan diz eklemi olmaktadır. diz ekleminin yanı sıra kalçada, kasıkta, ayak bileğinde, dirsekte ve el bileğinde yaralanmalar yaşanabilmektedir. Bu durumda, spora bağlı olarak ortaya çıkan tüm yaralanmalar ortopedi ve travmatoloji alanı kapsamında, spor travmatolojisinde ele alınmakta ve tedavi edilmektedir.
 

Bacak Eşitsizliği ve Boy Uzatma

Bacak eşitsizliği ve boy uzatma, ortopedi ve travmatoloji kapsamında tedavi edilmektedir. Bacaklar arasındaki eşitsizlik, çarpık bacak yapısı gibi durumlar Özkaya Tıp Merkezi’nde hizmet veren ortopedistlerimiz tarafından planlanmakta ve tedavi edilmektedir. Ayrıca boy kısalığı gibi doğumsal özellikten dolayı da kaynaklanan sorunlara tıp merkezimizde gerekli olan cerrahi müdahaleler eşliğinde çözüm sunulmaktadır.

Mikrocerrahi

Mikrocerrahi, gelişmiş olan bir cerrahi tekniktir ve günümüzde ortopedistler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Özkaya Tıp Merkezi ortopedistleri tarafından gerekli durumlarda hastalarımıza mikrocerrahi yöntemlerinin uygulanması tavsiye edilmektedir. Çünkü bu yöntem ile oldukça ince olan sinir liflerinin onarılması gerçekleştirilebilmektedir. Ortopedi ve travmatoloji uzman doktorlarımız tarafından uygulanan bu teknik ile damar ve sinir ameliyatları kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.
Mikrocerrahi yöntemine sıklıkla akut yumuşak doku travmaları, el, kol, bacak, parmak kopması gibi durumlarda sıklıkla başvurulmakta ve hasar alan organların eski sağlığına kavuşması sağlanmaktadır. Bu gibi sağlık sorunlarında hareket kısıtlılığı olmaması ve organların sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürmesi, işlevlerini yerine getirebilmesi amacıyla mikrocerrahi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Diz Cerrahisi

Diz cerrahisi hizmetleri, çeşitli diz eklemi sorunu yaşayan hastalarımıza Özkaya Tıp Merkezi tarafından verilmektedir. Alanında uzman ortopedistlerimiz ile verdiğimiz bu sağlık hizmetinde gerekli olan muayenelerin gerçekleştirilmesinden sonra görüntüleme tekniklerinden yararlanılmakta ve gerekli olan tedavi başlanmaktadır. Ortopedi ve travmatoloji bölümünün en faal olan alanlarından biri olan diz cerrahisine genel olarak spor yaralanmaları nedeniyle başvurulmaktadır. Çünkü spor esnasında çeşitli nedenlerden dolayı menüsküs yırtılması yaşanabilmekte, kıkırdak dokusu zarar görebilmekte, bağlarda kopmalar yaşanabilmektedir.
Tüm bu durumların dışında orta dereceli olarak diz eklemlerinin kireçlenmesi, eklem zarının kalınlaşması, eklem içi iltihapla durumlarında da diz cerrahisinden destek alınmaktadır. Bu sorunlar nedeni ile tıp merkezimize başvuruda bulunan hastalarımıza ortopedistlerimiz müdahalelerini gerçekleştirmekte Artroskopik cerrahi ile tedavi başlatmaktadır.

Travma

Ortopedi ve travmatoloji bölümümüzden çoğunluklu olarak kazaya yani travmaya bağlı olarak hasar alan hastalarımız destek almaktadır. Travma sonucu gelişen ortopedik rahatsızlıklarla tıp merkezimizde hızlı ve en iyi sonucu veren, modern ve yararlı teknikler kullanılmakta ve hastalarımız sağlıklarına kavuşturulmaktadır. Genel olarak travma sonucu başvurulan sağlık hizmetlerinde uygulamakta olduğumuz yöntemler; fonksiyonel tespit tekniği, protez cerrahisi, kemik uyarıcıları, Artroskopik operasyonlar ve radikal büyük cerrahi işlemlerdir.
Travma sonucu oluşan ortopedik sorunlarda ilk olarak ameliyat gerektirmeyen uygulamalar ortopedistlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda sert alçılama yerine daha az sert olan ve adale fonksiyonlarının yerine getirilmesinde engel teşkil etmeyen alçılama tekniği olan fonksiyonel tespit tekniği kullanılmaktadır.

Etiketler: