Kulak Burun Boğaz Yönteminde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kulak Burun Boğaz Yönteminde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Son Güncelleme : 2022-06-03

Kulak Burun Boğaz yönteminde tedavi ilaçlı ya da cerrahi şeklinde iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. Tedavide hastalığın seyrinin daha kötüleşmesi engellenirken, semptomların verdiği rahatsızlık minimum seviyeye düşürülmeye çalışılacaktır. Bu KBB uzmanlarımız tarafından uygulanacak tedavi yöntemleri semptomlara göre farklılık göstermektedir. Bu bölümde ilaçlı tedavide sıklıkla başvurulan ilaç antibiyotiklerdir. Antibiyotikler bakterilerin ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonların giderilmesinde ilk olarak kullanılan ilaç çeşitleridir. Bu nedenle Kulak Burun Boğaz hastalıklarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra burun hastalıkları ve boğaz hastalıklarında spreyler uygulanarak ağrı, hassasiyet, şişlik ya da akıntı gibi belirtilerin büyük ölçüde azaltılması sağlanacaktır. Kulak için sıklıkla tercih edilen ilaç tedavisi kulak damlalarıdır. Kulak damlaları kulak kirinin azaltılması, kulak enfeksiyonlarının giderilmesi ve kulak içi basıncının dengelenmesi için kullanılan bir ilaç çeşididir. Kulakta duyu kaybının ortaya çıkmasına neden olan yabancı cisimler ya da kulak kiri varlığında ise kulak yıkama tedavisi uygulanabilmektedir. Bölümde ilaç tedavisinden olumlu yanıt alınamadığı durumlarda cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir. Cerrahi yöntemler hastalıkların neden olduğu semptomların sonlandırılmasında oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir. Kulak Burun Boğaz bölümünde sıklıkla uygulanan cerrahi tedaviler ise şunlardır;

Timpanoplasti

Bu cerrahi yöntem kulak zarının yırtılması sonrasında tamirinin yapılması için yapılabilmektedir. Kulak zarı genellikle bir travma sonucu ya da enfeksiyon sebebi ile yırtılmış olabilmektedir. Bu nedenle bu cerrahi yöntemde ilk olarak enfeksiyon temizlenerek kulak zarının dikim işlemi gerçekleştirilmektedir.

Septoplasti

Septoplasti, burunda meydana gelen şekil bozukluklarının düzeltilmesi için yapılan cerrahi bir yöntemidir. Bu hastalığın tedavisinin yapılmadığı durumlarda kişilerde horlama, uyku apnesi ve nefes almada güçlük ortaya çıkabilmektedir. Septoplasti yönteminde burundan girilerek küçük bir kesi açılır ve buradaki şekil bozuklukları giderilmeye çalışılacaktır. Kulak Burun Boğaz bölümünde sıklıkla yapılan bu cerrahi işlemde büyük ölçüde başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Tonsillektomi

Bu cerrahi işlemde bademcikler tamamen çıkarılmaktadır. Bu cerrahi işleminin yapılmasının esas nedeni bademciklerin sürekli olarak şişmesidir. Hastada sürekli olarak bademciklerin şişmesi, antibiyotik kullanımını artıracak nedenlerden bir tanesidir. Hastada sık tekrarlayan ateş, yutkunma ve şişliklerin varlığı kişilerin yaşam kalitesinin önemli ölçüde azaltacağı için bu durumda tonsillektomi düşünülecektir. Yapılan bu işlemde cihaz yardımı ile bademciklere ulaşılarak bölgeden bademcikler çıkarılacaktır.

Larenjektom

Kulak Burun Boğaz bölümü doktorlarımız tarafından gerekli durumlarda uygulanabilen bu işlemde larinks kısmı ya da tamamen çıkarılmaktadır. Larinks boğazın üst kısmında yer alan bir yapıdır. Bu bölgede bazı nedenlerden dolayı kontrolsüz hücre bölünmeleri ortaya çıkabilmektedir. Gırtlak kanseri tanısının konulduğu kişilerde tümörün bulunduğu bölgenin cerrahi işlemlerle çıkarılması gerekecektir. Tümörün riskli bir bölgede olması durumunda larinksin tamamı çıkarılarak kanserin kontrolsüz çoğalması ve yayılması önlenebilmektedir.

Etiketler: