Kulak Burun Boğaz Bölümünde Muayene Nasıl Gerçekleşmektedir?

Kulak Burun Boğaz Bölümünde Muayene Nasıl Gerçekleşmektedir?

Son Güncelleme : 2022-06-14

Kulak burun boğaz bölümünde uzman doktorlarımız ilk olarak hasta şikayetlerini dinleyecektir. Bunun yanı sıra hastalardan anamnezi öyküsü alarak hasta hakkında detaylı bilgiler edinmeye çalışacaktır. Anamnezi öyküsünde hastaya yaşı, kronik hastalıkları, sürekli kullandığı ilaçlar, ailesinde bulunan genetik hastalıklar, hastanın şu anki şikayetleri gibi bilgiler sorulmaktadır. Hastaya mevcut olan şikayetleri sorulduktan sonra doktor tarafından fiziksel muayene gerçekleştirilecektir. 
 
Bu muayene hastada ne olursa olsun, doktor hastanın iki kulağını, burnunu ve boğaz bölgesini detaylı bir şekilde inceleyecektir. Çünkü bu üç organın herhangi bir tanesinde ortaya çıkan hastalıklar birbirine yansıyarak ortak belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kulakların detaylı bir şekilde incelenebilmesi için otoskop kullanılmaktadır. Otoskop ışıklı bir cihaz olup kulağın iç yapısının doktorlar tarafından detaylı incelenebilmesine imkan sağlayan bir alettir. Kulakta oluşan enfeksiyon, kızarıklık, tahriş ya da yoğun kir otoskop ile rahatlıkla incelenebilmektedir. 
 
Bu nedenle Kulak Burun Boğaz uzmanlarımızın otoskop ile yapmış olduğu muayene mevcut kulak hastalıklarınızın ön tanısının büyük ölçüde konulabilmesini sağlayacaktır. Boğazın detaylı bir şekilde incelenebilmesi için ise abeslang kullanılmaktadır. Çubuk yapısında olan abeslanglar, boğazın özellikle bademcik kısmının doktor tarafından rahatlıkla görülebilmesini sağlayan bir araçtır. Bu muayene yöntemi ile özellikle boğazda meydana gelen enfeksiyon, şişlik, tahriş gibi durumların daha rahat görülmesine neden olacağı için hastalıkların ön teşhisini kolaylaştıracaktır. 
 
Kulak burun boğaz bölümünde bazı durumlarda tedavi planının oluşturulabilmesi için daha detaylı tanı testlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle doktorlarımız ön teşhisinin kesinleştirilebilmesi için hastalardan bazı tanı testlerinin yapılmasını isteyecektir. Özkaya Tıp Merkezimizde Kulak Burun Boğaz bölümünün ön tanı testlerinin yapılabilmesi için pek çok tanı testleri ve son teknolojik cihazlar yer almaktadır.
 
Etiketler: