Kulak Burun Boğaz Bölümü Hangi Hastalıklara Bakmaktadır?

Kulak Burun Boğaz Bölümü Hangi Hastalıklara Bakmaktadır?

Son Güncelleme : 2022-06-03

Kulak burun boğaz bölümü 3 farklı organı ayrı ayrı incelemesi sebebiyle baktığı hastalıklar sayıca oldukça fazladır. KBB uzmanlarımız bu üç organ içerisinde yer alan tüm yapıların, hastalıklarının tedavisini yapabilecek bilgi ve tecrübe donanımına sahip doktorlardır. Kulak burun boğaz bölümünün sıklıkla incelediği hastalıklar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

Septum Deviasyonu

Burunda oluşan eğriliklere septumdeviasyonu adı verilmektedir. Burnun septum bölümü normal olması gerekirken bu hastalıkta eğri bir hale gelmiştir. Septum bölümünde şekil bozuklukların bulunması burunda tıkanıkların ortaya çıkışına dolayısıyla nefes alışverişinde ciddi sorunların ortaya çıkışına sebep olabilmektedir.

Burun Eti Büyümesi

Burun eti normal şartlarda alınan havanın ısıtılarak diğer organlara ulaşımını sağlayan önemli bir yapıdır. Burunda 3 tane bulunan burun etlerinden birisi alerji, ödem, kanlanma ve hücre artışına bağlı olarak büyüme gösterebilmektedir. Burun etinin büyümesi genellikle nefes alamama ya da horlama gibi rahatsızlıkların ortaya çıkışına neden olabilmektedir.

Sinüzit

Sinüzit Kulak Burun Boğaz bölümüne sıklıkla başvurulan hastalıklardan bir tanesidir. Bu hastalık çeşidinde burun boşluğunun hava dolu cepler adı verilen sinüslerin enfekte olması ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Sinüzit tedavisi oldukça zor olan ve özellikle kış aylarında kendini yoğun olarak gösteren bir hastalık çeşididir. Sinüzit genellikle soğuk algınlığı ve alerji sonrası ortaya çıkan kronik bir hastalıktır.

Alerjik Rinit

Alerjik rinit kişilerin vücudunun alerjen bir madde ile teması sonrasında ortaya çıkan bir durumdur. Bu alerjenler genellikle polen, hayvan tüyleri ya da tozlardır. Vücut bu alerjenler ile karşılaşıldığında aşırı tepki vererek hapşırma, göz yağı dökme, kızarma, gibi belirtiler verebilmektedir.

Orta Kulak İltihabı

Kulak zarı ve kemikçiğin bulunduğu yapı olan orta kulakta iltihabın oluşması ile birlikte hastalık ortaya çıkmaktadır. Orta kulak iltihabı büyük ölçüde duyu kaybı ve ağrı varlığına neden olacağı için tedavisinin yapılması oldukça önemlidir.

Otosklerozz

Bu hastalıkta üzengi kemiği ve çevresinde kireçlenme meydana gelmektedir. Bu durum sesin iç kulağa iletilmesini engelleyerek duyma kaybının oluşmasına neden olabilmektedir.

Vertigo

Kulakta oluşan herhangi bir sorun sebebiyle ortaya çıkan vertigo kişilerde denge bozukluklarına yol açarak baş dönmelerinin ortaya çıkmasına neden olan bir hastalıktır. Sürekli olarak oluşması hastanın baş dönmesine bağlı olarak bayılmasına ve zarar görmesine neden olabilmektedir.

Tonsilit

Bademcik burun ve boğaz kısmının büyük bir kısmını kaplayan bir yapıdır. Bu lenf dokusunda iltihaplanmaların oluşmasına tonsilit adı verilmektedir. Tonsilit genellikle kış dönemlerinde üşütmeye bağlı virüslerin bu bölgede çoğalması ile ortaya çıkmaktadır.

Faranjit

Kulak Burun Boğaz bölümünde Farenjit genellikle boğazın çok yorulması ve çok toz yutulmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. En büyük nedenlerinden biri çok konuşmaktır. Boğaz bölgesinde çoğalan virüsler hastada farklı belirtilerinin ortaya çıkması ile fark edilebilmektedir.

Etiketler: