Endokrinolojinin Önemi

Endokrinolojinin Önemi

Son Güncelleme : 2022-06-14

Endokrinoloji, kalıtımsal ya da çevresel nedenlere bağlı olarak gelişebilen hastalıkların tanı ve tedavi işlemlerinde klinik uzmanlık alanına girmektedir. 
 
Hormonlar, vücudumuzda birçok işlevin yerine getirilmesini sağlamaktadır. Bu hormonların üretimini sağlayan iç salgı bezleri ile endokrin sistemi oluşumunu sağlamaktadır. İç salgı bezlerinin yetersiz salgılanması, hiç salgılanmaması ya da fazla salgılanması bazı hormonal hastalıklara neden olabilmektedir. 
 
Herhangi bir rahatsızlık olduğu durumlarda mutlaka doktora gidilmeli ve de gerekli testlerin yapılmasının ardından da tedavi sürecine başlanmalıdır.
 
Birçok hastalığın nedeni ya da sonucu olabilen hormonlar, göz ardı edilmemesi gereken sonuçlara yol açabilmektedir. Kimi hastalıkların sonucunda da hormonal bozukluklar baş gösterebilmektedir. Anoreksiya nervoza ve bulimia nervoza gibi hastalıkların sonucunda da bu hormonal dengesizlikler görülebilmektedir. Bu nedenle endokrinoloji uzmanlarını da içeren bir tedavi yöntemi uygulaması bu tip hastalara yapılmaktadır. 
 
Aynı zamanda kan yağları da metabolik hastalıkların başlıca nedenleri arasındadır. Kanda bulunan yağ seviyelerinin dengesizliği, kolesterol ve trigliserid gibi hastalıklara da neden olabilmektedir. Aynı zamanda en bilinen hormonal bozukluklar arasında yer alan tiroit bezinin iyi çalışmaması, hiperprolaktinemi, polikistik over sendromu ve tiroit bezi hastalıkları bulunmaktadır.
 
Hormon testleri kan tahlillerinden oluşmaktadır. Hormon testleri gerekli görüldüğü takdirde tekrarlanabilmektedir. Sonucunda bir hormon bozukluğu çıkıyorsa soruna göre tedavi uygulaması yapılmaktadır. Tek bir hormon bozukluğu olabileceği gibi aynı anda birkaç hormonal bozukluk da oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda farklı ilaçların aynı anda alınması durumunda gerekli görülebilmektedir. 
 
Özkaya Tıp Merkezi olarak endokrinoloji bölümümüzde yer alan uzman hekimlerimizin muayeneleri doğrultusunda ilgili testler yapılmakta ve de hastalarımız sonuçlar ile ilgili olarak detaylı bir şekilde bilgilendirilmektedirler. Hormonal bozukluğun neden olduğu tanıya göre hastalığın ne olduğu belirlenmekte ve ona göre tedavi süreci başlatılmaktadır.
 
Endokrinoloji uzmanlık alanı içerisinde yer alan hastalıklardan herhangi birine veya farklı bir hastalığa sahipseniz gerekli muayenelerden geçmeniz uzman hekimlerimizce tavsiye edilmektedir. 
 
Hastanemizde yapılan muayene sonrası ve akabinde istenilen tanı testlerinin sonuçlarının da değerlendirilmesi ile uzman hekimimiz tarafından verilecek tavsiyeler doğrultusunda tedavi sürecine karar verilmektedir. 
 
Hastalığın erken teşhis edilmesi tedavi edilmesi açısından çok daha kolay olmasını sağlamaktadır. Böylece ileride oluşabilecek daha ciddi problemler ile karşılaşma ihtimalinin azalmasına da yardımcı olacaktır.
 
Endokrinoloji konusunda hastanemiz, gerekli görülen öncelikle hormon testleri ve sonrasında olası durumda istenebilecek olan radyolojik görüntüleme yöntemleri ve diğer tüm tanı test olanaklarına sahip olarak son teknoloji ekipmanlar ile hizmet vermektedir. 
 
Etiketler: