Endokrinoloji Tedavi Yöntemleri

Endokrinoloji Tedavi Yöntemleri

Son Güncelleme : 2022-06-14

Endokrinoloji tedavi yöntemleri arasında öncelikle belirtilen şikayetlere göre bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testlerin ardından çıkan sonuçlara göre uzman doktorlarımız gerekli değerlendirmeleri yapmakta ve akabinde de ilgili tedavi süreçlerini başlatmaktadırlar. 
 
Hormon testleri, hormon düzeylerini, hangi salgı bezinde bir problem olduğunu ve bu hormon dengesizliklerinin nedenlerini belirlemek amacıyla yapılmaktadır. 
 
Kan ve idrar testleri, uyarı ve baskılama testleri yapılabilmektedir. Herhangi bir tümör şüphesi var ise tümörün nerede olduğunu belirlemek için bazı görüntüleme taramaları da istenebilmektedir. Kalıtsal bir rahatsızlıktan şüphelenildiği takdirde de gen testleri de yapılabilmektedir. 
 
Yapılan bu testlerden bazıları ise şunlardır:
•Büyüme Faktörleri: GH (hGH, Somatotropin, STH), IGF-1 (Somatomedin C) ve IGFBP-3
•Metabolizma: 5-Hidroksi İndol Asetik Asit (5 HIAA), 5-Hidroksitriptamin (Serotonin), C-Peptide, Gastrin, VMA (Vanilmandelik Asit), İnsulin Direnci (HOMA-DR), İnsülin, Leptin, Normetanefrin ve Metanefrin.
•Tiroid Fonksiyonu: Anti-tiroglobulin, Thyroglobulin, Free T3, T4, Tiroid Peroksidaz Antikoru, Total T3, TSH ve TSH Reseptör Antikoru(TSH Reseptör, TRAb, TRAC)
•Diyabet: Adacık hücre antikoru (ICA), Adiponektin, Anti-GAD, Anti-İnsülin Antikoru, D-3 Hidroksibütirat ve NEFA (Non-esterified fatty acids) gibi testler yapılmaktadır. 
 
Laboratuvar testleri dışında da bazı tetkikler istenebilmektedir. Bunların arasında manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi ve radyoizotop tarama bulunmaktadır. 
 
Birçok farklı test ile diğer birçok farklı şikayetlerin neden olduğu hastalıklara yönelik tanı testleri yapılmaktadır. Böylece gerekli tedaviye başlanılması mümkün kılınmaktadır.
 
Etiketler: