Endokrinoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Endokrinoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Son Güncelleme : 2022-06-03

Özkaya Tıp Merkezi endokrinoloji bölümümüzde tanı ve tedavisi bulunan hastalıkların bazıları şunlardır:

Şişmanlık (Obezite)

Beden kitle indeksinin otuzun üzerinde olması ya da vücut yağ oranının olması gerektiği orandan çok daha fazla olması şeklinde sağlık sorunu olarak tanımlanmaktadır. Hem dünyada hem de ülkemizde oldukça karşılaşılan bu obezite hastalığı, genel olarak dengesiz beslenme ile gelişim göstermektedir. Ancak endokrinoloji hastalıkları da buna neden olabilmektedir. 
 
Tiroit bezi, yumurtalıklar ve hipofiz bezine ilişkin rahatsızlıklar obezite hastalığının gelişmesine neden olabilmektedir. Bu durumlarda obeziteye neden olan endokrinoloji hastalıkları belirlendikten sonra bir tedavi planı uygulanmaktadır. Ardından da diyetisyen eşliğinde ideal ve sağlıklı kilolarına gelmeleri sağlanmaktadır. İleri düzey obezite hastalıklarında ise mide küçültme ya da tüp mide gibi cerrahi operasyonlar ile süreç desteklenebilmektedir.
 

Metabolizma Hastalıkları

Genetik ya da çevresel faktörler ile gelişen bel çevresi kalınlığı, yüksek tansiyon ya da kan şekeri yüksekliği gibi riskleri barındırmaktadır. Hastanemizde gerekli metabolik taramalar yapılarak teşhis konulmaktadır. Ardından da hastaya yönelik tedavi süreci başlatılmaktadır.

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Endokrinoloji tıbbi birimimizde en sık teşhis ve tedavisi yapılan hastalıklardan biridir. Pankreas tarafından yeterli insülin hormonunun üretilememesi nedeniyle kan şekerinin yükselmesi ve idrarda şekere rastlanması şeklinde gelişim gösteren bir hastalık çeşididir.

Üç çeşit diyabet türü vardır. Bunlar arasında insüline bağımlı ise Tip-1; insülin direnci ile gelişim gösterdiyse, Tip-2 ve son olarak da hamilelikte ortaya çıktıysa gebelik şekeri olarak tanımlanmaktadır. Tedavisinde ise anti-diyabetik ilaçlar ile insülin hormonu enjeksiyonları yapılarak kan şekerinin normal aralıklarda tutulması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Hipoglisemi (Düşük Şeker)

Düşük kan şekeri olarak tanımlanmaktadır. Kan şekerinin 50 mg/dL’nin altına inmesi durumlarında hipoglisemiden bahsedilmektedir. Endokrinoloji uzmanları tarafından önerilen ilaç uygulamaları ile tedavi edilmektedir.

Hormon Dengesizlikleri Tanı ve Tedavisi

Endokrin bezlerinin bazılarının ya da birkaçının etkilediği durumlar olarak alışkanlıklar ve de çevresel etkenlerin de neden olduğu hormonal dengesizlikler endokrinoloji uzmanları tarafından gerekli görülen hormon tetkiklerin yapılması ile tanı konulmasının ardından hastaya yönelik tedavi planlaması yapılmaktadır.

Metabolik Kemik Hastalıkları (Osteoporoz)

Düşük kemik kütlesi ya da kemiğin mikro yapılarındaki bozulmalardan dolayı oluşan metabolik bir hastalıktır. Endokrinoloji uzmanları tarafından önerilen ilaç uygulamaları ile tedavi edilmektedir.

Hipofiz Hastalıkları

Hipofiz bezinin salgıladığı hormonların az ya da aşırı salgılanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Hipofiz yetmezliği, hipofiz tümörleri gibi sonuçlara neden olmaktadır. Endokrinoloji uzmanlarımız tarafından gerekli görülen tetkiklerin yapılması ile tanı konulmasının ardından hastaya yönelik tedavi planlaması yapılmaktadır.

Tiroid Hastalıkları

Tiroidin salgıladığı hormonların az ya da aşırı salgılanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Endokrinoloji uzmanlarımız tarafından gerekli görülen tetkiklerin yapılması ile tanı konulmasının ardından hastaya yönelik tedavi planlaması yapılmaktadır.

Guatr

Tiroidin anormal bir şekilde büyümesi nedeniyle gelişen bir hastalık çeşididir. Gerekli testler yapıldıktan ve de teşhis konulduktan sonra endokrinoloji uzmanları tarafından önerilen ilaç uygulamaları ile tedavi edilmektedir.

Prolaktin

Hipofiz bezi tarafından salgılanan bir hormon türü olarak kadınlarda hamilelik sürecinde meme bezlerinin gelişmesini ve sonrasında da süt üretimini sağlamaktadır. Erkeklerde prolaktin seviyesinin yükselmesi ise cinsel isteksizlik, kısırlık ya da sperm kalitesinin düşmesi gibi nedenlere de yol açabilmektedir.
Hastanın şikayetleri dinlendikten sonra endokrinoloji uzmanlarımız tarafından istenilmekte olan tetkiklerin ardından gerekli görülen tedavi süreci başlatılmaktadır.

Erken Ergenlik Sorunları

Hormonların fazla çalışmasından dolayı oluşabilen erken ergenlik sorunları ile ilgili olarak endokrinoloji bölümümüzde gerekli tanının konulabilmesi için gerekli hormon testleri yapılmaktadır. Sonuçlar endokrinoloji uzmanlarımız tarafından değerlendirerek tedavi planlaması yapılmaktadır.

Büyüme ve Gelişme

Hormonların az ya da çok çalışması büyüme ve gelişme sürecini etkilemektedir. Bu nedenle hasta şikayetleri ve de durumu baz alınarak yapılacak tetkikler ile uygulanacak tedavi yöntemleri belirlenmektedir.

Multiple Endokrin Yetmezlik

Endokrin sisteminde görülen tümörler olarak tanımlanmaktadır. Hastanemiz uzman doktorları tarafından yapılan teşhisler sonrasında gerekli tedavi süreci başlatılmaktadır.

Hormon Eksikliğine Bağlı Boy Kısalığı

Hormonların az çalışmasından ötürü kaynaklanan bu durumda endokrinoloji uzmanları gerekli görülen tetkikleri hastadan istemektedirler. Akabinde de gerekli görülen tedavi süreci başlatılmaktadır.

Polikistik Over

Metabolik bir sendrom olarak kadınlarda görülen bir hastalıktır. İnsülin direnci sonucunda baş gösterebilen bir hastalıktır. Tedavi süresi endokrinoloji uzmanlarımızın önerdiği planlamada ilaç uygulamaları yapılmaktadır. İlaç uygulamaları ile kontrol alınabilmekte ve kilo kontrolü ile de düzelmesi amaçlanmaktadır.

Adet Düzensizlikleri

Adet düzensizlikleri de hormonların dengesizliğinden kaynaklı olabilmektedir. Tanı konulduktan sonra gerekli tedavi süreci başlatılmaktadır. Önerilen ve de uygun görülen ilaç uygulaması ile tedavi desteklenmektedir.

Hirsutizm (Kıllanma)

Androjen hormonun üretimi ya da duyarlılığın artması sonucu kadınlarda görülen bir durumdur. Ancak yumurtalık kanseri, kistleri ya da tiroid hastalıkları gibi nedenlerle de görülebilmektedir. Hastalığın nedeninin ortadan kalkması sonucunda tedavi edilebilir.
Hormonal nedenlerden ötürü oluştuysa ilaç tedavisi uygulaması yapılmaktadır. Gerekli görülen tetkikler ile teşhis konulduktan sonra endokrinoloji uzmanlarımızın önerdiği planlamada ilaç uygulamaları yapılmaktadır.

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları

Adrenalin bezindeki hormonlarının az ya da çok çalışması birtakım hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle şikayetler üzerine yapılan tetkikler, tanı konulmasını sağlamaktadır. Tanı konulduktan sonra gerekli olan tedavi süresi başlatılmaktadır.

Erkekte Yumurtalık Bozuklukları

Hormonal sistemde oluşan bozukluklar bu gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle gerekli hormon testleri yapıldıktan ve de hormonal nedenler saptandıktan sonra ilgili tedavi süreci başlatılmaktadır. Kullanılması gereken ilaçlar ile ilgili detaylı bilgilendirmeler hekimlerimiz tarafından hastalarımıza anlatılmakta ve de tedavi süresince bilgilendirmeler ile kontroller sağlanarak takip edilmektedir.

Nodül

Genel olarak tiroit bezinin kronik, uzun süren iltihabı olarak oluşabilmektedir. Teşhis konulduktan sonra endokrinoloji uzmanlarımız tarafından değerlendirerek tedavi planlaması yapılmaktadır.

Paratiroid Hastalıkları

Para-tiroid bezleri kandaki kalsiyum düzeyinin uygun değerlerinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Herhangi bir değişim para-tiroid hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle hastanemizin endokrinoloji uzman hekimleri tarafından gerekli tetkikler yapılmak ve de teşhis konulduktan sonra hasta bilgilendirmesi sağlanmaktadır. Tedavi sürecinin hasta ile paylaşılması ile de gerekli süreç başlatılmaktadır.

Endokrin Hipertansiyon

Hormon fazlalığının ya da azlığının neden olduğu kan basıncı yüksekliklerine denilmektedir.

Aşırı Terleme

Hormon dengesizlikleri nedeniyle de oluşabilen aşırı terleme yapılan testler sonucunda neden tanısı konulmasıyla bölümümüz uzmanları tarafından tedavi edilebilmektedir.

Aşırı Boy Uzaması

Büyüme hormonunun fazla çalışması nedeniyle görülen bir durumdur. Bölümümüz endokrinoloji uzmanları tarafından yapılan gerekli testler sonucu tedavi süreci başlatılmaktadır.

Multiple Endokrin Neoplazi

Kimi endokrin dokularda benign veya malign tümörlerinin oluşumu ile baş gösteren hastalığa denilmektedir.

Etiketler: