Çocuk Çağı Endokrinoloji Hastalıkları

Çocuk Çağı Endokrinoloji Hastalıkları

Son Güncelleme : 2022-06-14

Çocuk endokrinoloji uzmanları, doğumdan itibaren 19 yaşına kadarki süreçte yer alan çocuk ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan hormonal bozukluklar ile ilgilenmektedir. Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesini, ergenlik sürecinin sağlıklı ilerlemesini ve sonunda da erişkin döneme geçişini izlemektedirler. 
 
Doğum sonrası büyüme, doğum ağırlığının az olması, kısa boy doğum gibi durumları izler ve onların sağlıklı bir şekilde büyümesi takip edilmektedir. Büyüme dönemlerinde de boy kısalığı büyüme hormonu eksikliğine bağlı olup olmadığı incelenir. Bu gibi durumlarda muhakkak vakit kaybetmeden tedavi görülmesi gerekmektedir. 
 
Büyüme plağı kapandıysa, hormon tedavisi şansı kalmayabilmektedir. Aynı şekilde yaşıtlarına oranla oldukça uzun boylu çocukların da izlenmesi gerekmektedir. 
 
Erken ergenlik dönemi bulguları arasında sağlık açısından bir neden olduğu gibi durumlarda tanı konulması ve tedavinin başlatılması tavsiye edilmektedir. Eğer 14 yaş sonrası ergenlik bulguları gözlenmediyse de gecikmiş ergenlik nedenleri araştırılmalıdır. 
 
Ergenlik dönemlerinde genel olarak hormonal nedenlerden ötürü şikayetler çıkmaktadır. Meme sorunları, polikistik over ya da fazla tüylenme gibi durumlar da endokrinoloji alanına girmektedir. 
 
Ailesinde tiroid ya da guatr hikayesi olan çocuklarında izlenilmesi gerekmektedir. tiroid, zeka gelişimi, uzama, kemik gelişimi gibi birçok etkiye sahip son derece önemli bir hormondur. 
 
Çocukluk çağı diyabeti, doğumdan itibaren erişkin dönemine kadar herhangi bir yaşta görülebilmektedir. Tedavisi hayat boyu ve insülin ile mümkün olmaktadır. Tedavinin yapılmaması ya da geciktirilmesi komaya girmeye ve ölüme dahi neden olabilmektedir. 
 
Hormonal bir hastalık çocukluk çağında obeziteye neden olabilmektedir. Genetik nedenlerden dolayı çocuk, kilo almaya yatkın olmaktadır. Raşitizm de doğuştan metabolik hastalıklar nedeniyle gelişebilmektedir. 
 
Adrenal bez hormon hastalıkları da çocukluk çağında görülebilmektedir. Bu hastalık doğuştan ya da sonradan da kazanılabilmektedir. Böbrek üstü bezlerinden salınan hormonlar, kalp, cinsiyet ve üreme gibi işleyişlerde etkili olmaktadır. Bu nedenlerle oluşabilecek hastalıkların tanı ve tedavisinde de çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ilgilenmektedirler. 
 
Bebek doğumunun ardından ilk bakışta bebeğin kız ya da erkek denilememesine neden olan gelişim bozuklukları da cinsel farklılaşma sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu gibi durumlar da çocuk endokrinoloji uzmanları tarafından incelenmektedir. 
 
Özkaya Tıp Merkezi endokrinoloji tıbbi birimimizde çocuk hastalarımıza yönelik de tanı ve tedaviler hizmeti verilmektedir. İlgili şikayetlerin doktor tarafından muayene edilmesi sonrasında talep edilen testler ile kesin tanı konulmakta ve sonrasında da gerekli tedavi süreci planlaması yapılmaktadır. Hastalığa göre tedavi çeşidi, uygulamaları ve de ilaçları belirlenmektedir.
 
Ancak çocukların erişkin döneme geçişe kadar çocuk endokrin uzmanlarına görülmeleri sonrasında da endokrin uzmanlarına görünmeye de devam etmeleri gerekmektedir. Çocuk diyabeti, hormonal tedavi gibi rahatsızlıklara sahip olan gençlerin hiç aksatmadan kontrollerini yaptırması tavsiye edilmektedir. Aksatılmaması gereken kontroller sayesinde tedaviye devam edilmesi gerekmektedir.
 
Etiketler: