Alerjik Reaksiyon Belirtileri Nelerdir?

Alerjik Reaksiyon Belirtileri Nelerdir?

Son Güncelleme : 2022-06-14

Alerjik olarak karşılaşılan bir takım belirtiler vardır. Bu durum alerjinin yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Öncelikle başlıca belirtilerden şu şekilde bahsedebiliriz:
 
•Burunda kaşıntı yaşanması, 
•Burun akması,
•Gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve sulanma yaşanması,
•Yorgun, halsiz ve hasta hissetme,
•Sık sık öksürme ya da hapşırma,
•Hırıltılı solunum,
 
gibi reaksiyonlar, alerjik sorunlarınızın olduğunu gösterir. Alerjenler solunum yolu ile alındığında mukus oluşumunda artış olursa yanılgıya sebebiyet verir. Bu nedenle de akıntı, hapşırma, kaşınma, döküntü gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilere eşlik eden durumlar ise gözlerde sulanma, kaşıntı, batma olarak sıralanabilir. Yaşanan alerjik reaksiyonlardan dolayı hastanemize başvurabilirsiniz. 
 
Alerjik reaksiyonlar doğrultusunda yapılan tetkiklerde nasıl bir tedavi yöntemi izleneceği uzmanlar tarafından belirlenir. Eğer alerjisi olan hastalar bu durumu göz ardı ederse, kronik bir hale gelerek astım hastalığına bozabilir. 
 
Alerjenler solunup akciğerlere ulaştığında gelişen şişmeler sebebiyle nefes almada güçlükler meydana gelir. Bütün astım atakları alerji yaşanması sebebiyle değildir. Fakat astım hastalarının alerjik reaksiyonları sık geçirdiği de söylenebilir. 
 
Sadece dış faktörler değil, aynı zamanda yenilen yiyeceklerde alerjik reaksiyonların tetikleyicisilerdir. Bulantı, kusma, ishal ve karında meydana gelen kramplar bu durumu tetikler. Aynı zamanda bebeklerde izlenen inek sütü alerjilerinde mide ve bağırsak şikayetlerinin yanı sıra deri lezyonlu rahatsızlıklar da gelişebilir. Bunlar arasında egzama ve mantar gibi hastalıklar da yer alır. 
 
Tabi ki böcek ısırmaları da alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Arı sokmaları ve diğer böcek ısırıkları sonrasında gelişmekte olan alerjik reaksiyonlar için lokal şişlik tanımlaması yapılabilir. Bununla birlikte kızarıklık ve ağrı da gözlenen sorunlar arasında yerini alır. Alerjik reaksiyonların tam olarak kimlerde görüleceği tam olarak bilinmediği için uzman dermatologlarımız tarafından destek alabilirsiniz. 
 
Etiketler: