Dermatolojik Alerji Hastalıkları Nelerdir?

Dermatolojik Alerji Hastalıkları Nelerdir?

Son Güncelleme : 2022-06-14

Alerjik reaksiyonlar, çoğu kişinin karşılaşmış olduğu problemler arasındadır. Öncelikle alerji durumundan bahsedilecek olursa, bağışıklık sisteminin anormal bir şekilde tepki vermesi olarak ifade edilebilir. Dermatoloji alanında tedavi görecek kişiler, bu yönde hizmet alabilir. 
 
Alerjisi olan kişiler, bağışıklık sistemi çevrede yer alan dış faktörlere karşı duyarlıdır. Örneğin, polen, hayvan tüyü, küf gibi zararsız maddelere karşı vücutları aşırı tepki gösterir. Aynı zamanda alerjiden alerjiye karşılaşılan reaksiyonlar farklılık gösterir. Son zamanlarda ise bütün dünyada alerjik hastalıklar artış göstermiştir. 
 
Alerjik reaksiyonların tabi ki belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Bu nedenler arasında genetik yatkınlık yer alır. Genetik yatkınlıkların yanı sıra çevresel olarak bazı faktörler alerjinin oluşumunda rol oynar. Herhangi bir alerjen madde ile sık karşılaşılması fazla tepki ve alerjik hastalıkları da tetikler. 
 
Yaşanılan bölgede ise alerjenlerin yoğun bir şekilde yer alması kişilerde reaksiyonları artıracaktır. Şehir merkezlerinde alerjik reaksiyonlardan etkilenme durumu bir hayli fazladır. Çünkü yaşam şekli havadaki kimyasallar, çevresel farklılıklar alerjiyi tetikleyen durumlar arasındadır. Bu sorunlardan kaynaklı olarak dermatoloji bölümümüzden yardım alabilirsiniz. 
 
Alerji oluşumu; bazı kişilerin vücutları alerjik reaksiyonlarda hassasiyet gösterir. Bir takım maddeleri soluduktan, yuttuktan ya da deri temasıyla dokunduktan sonra tepki gösterebilirler. Örneğin, yiyecek, güneş, polen, tüy gibi maddeler tepki göstermeye yeterlidir. Bu maddelere ise alerjen denir. Vücut tarafından meydana gelen tepkimelere alerjik reaksiyon ismi verilmiştir. 
 
Alerjik reaksiyon yaşanması durumunda vücut E (lgE) ismi verilen özel bir tıp antikoru üretmeye başlar. Bu özel antikorlar ve mast hücreleri başta olarak, kandaki özel hücrelere bağlanmaktadır. Mast hücreleri olarak isimlendirilen oluşumlar, savunma hücrelerinde görev alan hücreler olarak tanımlanabilir. 
 
Histamin olarak adlandırılan maddeler ya da birçok farklı madde salınarak alerjik reaksiyonları ortaya çıkarır. Sonucunda ise kaşıntı, döküntü, ağız ve burun akıntıları oluşur.
 
Etiketler: