Dermatoloji Tedaviler Nelerdir?

Dermatoloji Tedaviler Nelerdir?

Son Güncelleme : 2022-06-14

Zaman zaman çoğu insan ciltle alakalı sorun yaşamaktadırlar. Dermatoloji bölümümüzde uzman doktorlarımız eşliğinde yaşanan problemlere kesin sonuçlar bulunmaktadır. Dermatolojik olarak uygulanan tedavi yöntemleri çeşitlilik göstermektedir. Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı yöntemler şu şekilde sıralanabilir:


 

•Sistemik olarak kullanılan ilaçlar,
•Topikal olarak verilen ilaçlar,
•Cerrahi operasyonlar
•Dermatoz histopatoloji 
•Fototerapi
•Lazer tedavisiyle yapılan işlemler
•Radyoterapi
•Fotodinamik terapi yöntemi 
 
Uygulanan bu yöntemlerin her birisi, belirli bir dermatolojik hastalıkların yönetiminde oynayacağı roller arasındadır. Topikal ajanlar yaygın olarak tedavi şeklidir. Bunun yanı sıra istenilen etki için doğrudan doğruya etki eden bölgeye uygulama yapılır. Diğer terapi türleri ise özel amaçlar ve farklı koşullar için önem taşır. 
 
Dermatolojik olarak yapılan tedaviler değişkenlik gösterir. Çünkü farklı sebeplere bağlı olarak oluşabilen hastalık türleri vardır. Örneğin, saç dökülmesi sebepleri araştırılan hastalıklar arasındadır. Bu durum mineral eksiklikleri, hormon düzeylerinde bozukluk, stres, mevsimsel geçişlerden kaynaklı olabilmektedir. 
 
Dermatoloji uzmanlarımız bu konuyla alakalı bütün araştırmalarını yaparak, tedavi yöntemi önerirler. Dönemsel olarak da saç dökülmesi görülmesi karşılaşılması olası durumlar arasındadır. 
 
Fakat bu sorunun uzun süreler boyunca şiddetli bir şekilde devam etmesi de cilt hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Bu sebeple saç dökülmesi sorunu yaşayanlar, sorunun sebebini araştırması ve önlemesi için mutlaka dermatoloji uzmanı muayene etmelidir. 
 
Aşırı tüylenme sebeplerinin araştırılması da yine dermatoloji bölümünün görevleri arasındadır. Bu rahatsızlık hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşanabilen estetik bir rahatsızlıktır. 
 
Tüylenmenin sık sebeplerinden bir tanesi de hormonal dengesizliklerdir. Bununla birlikte yalnızca genetik faktörlerin etkisi de sorunlar arasındadır. 
 
Hirşutizm olarak da bilinen aşırı tüylenmede tedavi edilirken, öncelikle tüylenmenin sebebi araştırılır. Bunun yanı sıra tüylenmeye sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması aşamalar arasındadır. Eğer hekim tarafından uygun görülürse, lazer epilasyon yaptırılması uygundur. Bu uygulamalardan en kalıcı çözümlü epilasyon yöntemidir.
 
Dünya genelinde istenmeyen tüylerin kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılmasını lazer yöntemiyle sağlayabilirsiniz. Bu işlem hijyenik koşullarda ve steril bir şekilde uygulanmaktadır. 
 
Etiketler: