Dermatoloji Nedir?

Dermatoloji Nedir?

Son Güncelleme : 2022-06-14

İnsanların vücutlarında en büyük organlardan bir tanesi deri olarak tanımlanabilir. Bedeni dışarda yer alan enfeksiyonlardan ve bazı etkenlerden korur. Aynı zamanda ısı kaybını önlemek gibi birçok görevi de vardır. 
 
Deri ve zührevi hastalıklar tıbbi birimi, dermatoloji olarak da adlandırılır. Saç, deri, tırnak hastalıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhisinde gerekli görülen bir bölümdür. Tedavi, takip ve teşhis işlemini yapan bir bölümdür. 
 
Uygulanan işlemler arasında kozmetik, cilt sağlığının eski haline getirilmesi, tıbbi uzmanlık dalı şeklinde birçok işlem vardır. Halk arasında bu bölüm cildiye olarak bilinmektedir. Bu bölüme giren hastalıklar oldukça geniş bir kategoride incelenmektedir. 
 
Rahatsızlıklardan sorumlu olan doktorlara ise dermatolog unvanı verilmiştir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan uyuza kadar birçok hastalıkla ilgilenen bir daldır. Yani dermatoloji birçok bulaşıcı hastalıkların tanıları ve tedavilerinde koruyucu metotlar kullanılarak yapılır. Örnek verilecek olursa, cilt, tırnak, saç, sedef hastalığı, egzama ve mantar gibi rahatsızlıklar önemli hastalık türleri arasındadır. 
 
Dermatoloji bölümü; ağız mukozası yani vücut giriş kapısı olarak adlandırılan kısımların yanı sıra, deri, tırnak, saç ve zührevi rahatsızlıkların teşhis ve tedavisiyle ilgilenir. Deri bilimi olarak da tanımlanabilen bir bölümdür. Nedeni ve türü ne olursa olsun kişilerin bu tip hastalıklardan yakınması durumunda Özkaya Tıp Merkezi üzerinden destek alabilmesi mümkündür. 
 
Basit hastalıkların yanı sıra ciddi rahatsızlıkların da tanımlanabilmesinde etkin bir rol oynayan bölümdür. Örnek verilecek olursa, deri cilt hastalıkları olarak ileri derecede uyuz, kurdeşen, ürtiker, mantar ve egzama rahatsızlıkları bu bölüm ile tedavi edilir. 
 
Bunun yanı sıra ağır tırnak rahatsızlıkları, bozuklukları ve batmaları da bu bölümde tedavi altına alınabilir. Deride oluşan enfeksiyonlardan kaynaklı, fronkül, karbonkül, selülit, impetigo hastalıkları da önlenebilmektedir. 
 
Dermatoloji bölümünde daha da ciddi olan hastalıklara çare vardır. Örnek verilecek olursa, cilt kanserleri, Behçet hastalığı, cinsi münasebetle bulaşan hastalıklar, genital herpes, genital siğiller, HPV, gonore bel soğukluğu olarak sıralanabilir. 
 
Bu rahatsızlıklar ciddi boyutta olabilmektedir ve tedavi işlemine önceden başlarsa, ilerlemesi önlenir. Çünkü deride meydana gelen sorunlar, ileri seviyelere ulaştığı zaman önüne geçilemeyen bir hal alabilir. Bu nedenle uzman dermatologlarımızdan hastalığınıza uygun tedaviler alabilirsiniz
 
Etiketler: