Ağız ve Diş Sağlığı Uygulanan Diğer Tedaviler

Ağız ve Diş Sağlığı Uygulanan Diğer Tedaviler

Son Güncelleme : 2022-06-03

Özkaya Tıp Merkezi ağız ve diş sağlığında oluşabilecek diğer konularda da hizmet vermektedir. Bunların arasında muayene sırasında tanısı konulan ağız ve diş sağlığı koruyucu uygulamalarımız yer alan tedavilerimiz ise şunlardır:

Ortodonti

Diş çarpıklıkları ve diş kapanışındaki bozukluklar ile ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır. Bu alandaki uzman ortodontist adı verilen diş hekimlerimiz tarafından çarpık ve de düzensiz görünen dişlerin ortodontik tedavi uygulaması ile düzenlenmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda tıp ve diş hekimliğinin diğer branşları ile ortak çalışmalar yürütülerek doğuştan ya da sonra oluşan çene ve ağız bozukluklarının da tedavisinde yer almaktadırlar.

20 Yaş Diş Çekimi

20 yaş dişleri genel olarak çene kemiği içerisine gömük bir şekilde durmaktadırlar. Üzerinde diş eti ya da kemik kaplı olarak yer aldığından enfeksiyon, yanakta şişme ve çene açmada zorlanma gibi sorunlara yol açabildiği görülmektedir.
Yirmi yaş dişlerinin çekimi genel cerrahi olarak yapılmakta ve diş çekimi işlemi gerçekleştirildikten sonra uygulama yapılan bölgede şişlik ve de ağrı görüldüğü durumlara sıklıkla rastlanmaktadır. Özellikle de kemik kaplı ise gömülü diş, ağrıya neden olabilmektedir.

Diş Protezleri

Kaybedilmiş dişlerin yerine kullanılmakta olan çıkarılabilir porselen veya akrilikten üretilen protezlerdir. Tam protezler tüm dişleri, kısmi protezler ise bazı dişleri kapsamaktadır. Uzman diş hekimlerimiz tarafından kişiye özgü diş protezleri üretilmekte ve de tedavileri tamamlanmaktadır.

Detertraj

Detertraj, diş taşı ya da tartar temizliği olarak bilinmektedir. Diş üzerinde gözle görülür diş taşlarının temizlenmesi işlemine denilmektedir. Diş hekimlerimiz tarafından detertraj işlemi uygulaması yapılmaktadır. Diş taşı oluşumu kişiden kişiye değişkenlik göstermekle beraber, yaş ilerledikçe de artan bir durum olarak diş taşı oluşumu hızlanmaktadır.

Diş Eti Tedavisi

Diş eti boyunca görülen iltihaplanmalar ve bu durumun daha da ilerlemesi nedeniyle dişlerin etrafındaki kemikler de etkilemeye başlamaktadır.
İltihaplanmanın durumuna göre diş eti hastalığının üç aşaması bulunmaktadır. Bölüm diş hekimlerimiz tarafından iltihaplanmanın aşamasına göre farklı tedavi yöntemi belirlenecek ve de hastaya uygulama yapılacaktır.

Diş Dolgusu

Diş dolgusu, kırık, çürük ya da çatlak olan dişlere yapılan bir uygulamadır. Dişlerin öncelikle restore edilmesinin ardından diş dolgusu uygulaması yapılmaktadır.
Çürükler, çatlaklar ya da kırıklar erken tedavi edilmezse kanal tedavisine dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle diş dolgusu zaman kaybedilmeden yapılması gereken bir uygulamadır. Bu sayede dişin tamamen kaybının önüne geçilerek olası kanal tedavisi gibi uygulamalarına da gerek duyulmaması sağlanmaktadır.

Kanal Tedavisi

Tedavisi yapılmamış çürükler sebebiyle diş dokusunun zarar görmesi ya da iltihaplanması durumunda uygulanan işlemlere denilmektedir. Hasarlı dokudan arındırılıp kök kanallarının şekillendirilmesi ve de temizlenmesi işlemleri ardından kanala dolgu malzemeleri doldurulmaktadır.
Porselen lamina uygulaması ile de dişin ön yüzeyi hafifçe aşındırılarak yapılan bir diş uygulamasıdır. Kimi zaman dişe ayrı bir müdahale dahi gerektirmeden doğal ve de estetik bir görünüm kazanması uzman diş hekimlerimiz tarafından sağlanmaktadır.
Diş beyazlatma işlemi ise yapılan uygulamalar ile diş renklerinde fark edilir açılmalar sağlamaktadır. İşlem sonrasında da uzun süre etkisi sürmekte ve de dişlerin beyazlığını korumaktadır.

Etiketler: