İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş Testis Ameliyatı

Son Güncelleme : 2022-06-24

Anne karnında iken, testisin iniş sürecinde ortaya çıkan aksaklıklardan ötürü testis, iniş yolu boyunca herhangi bir noktada takılması durumuna inmemiş testis denir.
 
Testislerin olması gereken yerde bulunması, hormon ve sperm üretimi için mutlaka gereklidir. 
 
Erkek bebeklerin yaklaşık %4.3’ünde sperm ve erkeklik hormonu üretiminden sorumlu organ testis, doğum esnasında yerinde bulunmaz.
 
Hasta bebeklerin yaklaşık ¾’ünde 3 ay dolmadan testis kendiliğinden yerine iner. Bir yaşına gelen bebeklerin ise yalnızca %0.96’sında halen inmemiş testis durumu gözlemlenir. 
 
Erkek çocuklar 1 yaşına gelene kadar yaklaşık %4’ünde inmemiş testis durumu görülebiliyor. Ancak, bebeğin erken doğması, bu oranı %33’lere kadar çıkarabilir.
 
Muayene sırasında testisin olması gereken yerde olmaması “boş torba” olarak tanımlanır. Boş torba durumu aşağıdaki 3 olasılıktan kaynaklı olabilir:
 
1. Testis Olmaması
 
Testisin gebelik döneminde hiç oluşmaması veya oluştuktan sonra gelişen damar tıkanıklıkları nedeniyle, testisin kaybolması mümkündür. Çift veya tek taraflı yokluk olabilir. Genellikle, tek taraflı vakalarda böbrek yokluğu da gözlemlenmektedir.
 
2. Atrofi (Testis Erimesi)
 
Önceden var olan testisin sonradan ortaya çıkan bazı etkiler dolayısıyla erimesi söz konusudur. Bu etkenler, damar tıkanıklığı, travma, zedelenme ve burulma olabilir. 
 
Uygulanacak cerrahi operasyonlarda hastaların sperm kanalının torba içinde veya kasık kanalında son bulduğu görülür. Böyle bir durumda, kalan yapıların da alınması önerilir.
 
3. İnmemiş Testis
 
Etiketler: