Varikosel Ameliyatı

Varikosel Ameliyatı

Son Güncelleme : 2022-06-24

Testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesine bağlı olarak gelişen hastalık varikosel olarak adlandırılır. Kısırlık sorunuyla doktora başvuran hastaların yaklaşık %30 – %40’ında varikosele rastlanır. İkinci çocuk isteği ile doktora başvuranlarda ise bu oran %60’a kadar çıkmaktadır.
 
Testis ısısının bozulması, testiste biriken kirli kandaki toksik maddeler, kirli kanın kalbe ulaşamaması ve kan akışının bozulması testis fonksiyonlarını etkiler; testosteron hormon ve sperm üretimini etkiler.
 
Varikosel, genellikle sol testisin üst kısmında görülür. Hastalar uzanırken varikoseli göremeyebilir; ancak ayağa kalktığında gözle görülecek bir belirginliği vardır. El ile muayene esnasında, torba içinde solucan varmış hissi gözlemlenebilir.
 
Oldukça yaygın bir tıbbi durumdur, genellikle genç erkekleri etkileyen bir hastalıktır. Yetişkin erkeklerin %20’sinde görülen bir problemdir. Kendiliğinden bir tıbbi soruna yol açmayabilecek varikosel, yine de üroloji uzmanına gösterilmelidir.
 
Varikoseller, düşük sperm üretimine, sperm kalitesinin düşmesine ve kısırlığa enden olabilecek miktarlara düşmesinin arkasındaki yaygın bir nedendir. Ancak, tüm varikosel vakalarında sperm üretiminin etkilendiği gözlemlenmez. 
 
Zaman içinde gelişen varikosel, kısırlığın yanı sıra testislerin normal gelişememesine, büzülmesine de neden olabilir. Çoğu vakada teşhisi kolaydır ve genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Semptomlara neden olması halinde, cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi gerekmektedir.
 
Varikosel, sperm tahlilinde ortaya çıkabilecek şu olumsuz durumlara neden olabilir; sperm hareketlerinde bozulma, sperm şeklinde bozulma, sperm sayısında azalma. 
 
Bu olumsuzluklar ise, testiste atılamayan kan nedeniyle ısı artışı olması, testiste bulunmaması gereken zararlı atıkların damarlardan atılmayıp geri dönmesi, kirli kanın testiste birikmesi mekanizmalarına dayanır.
 
Etiketler: