Patoloji Tetkikleri Nelerdir?

Patoloji Tetkikleri Nelerdir?

Son Güncelleme : 2022-06-14

Frozen

Kanser hastalarından ameliyat sırasında alınan organ ya da doku parçasının ivedilikle incelenebilmesi için patoloji laboratuvarına gönderilir. Hızlı bir şekilde incelenmesi amacıyla kullanılan Frozen yöntemi sırasında hastalıklı dokuya denk gelinirse, ameliyat çok daha geniş kapsamlı yapılır. Eğer incelemenin sonucunda normal bulgulara rastlanırsa ameliyat sonlandırılır. Bu sebeple Frozen yöntemi, parça incelemesinde çok önemlidir.

İnce İğne Aspirasyon Sitolojisi

Bir kitleye enjeksiyon iğnesiyle girilip oradan sıvı alınmasına aspirasyon denir. İnce iğne aspirasyon sitolojisi, iç organlarda bulunan kitleden veya dışarıdan görülen bir kitleden örnekler alınıp incelenmesini sağlar.

Otopsi

Ölümlerdeki sebeplerinin gerçek nedenlerini anlamak için ölen kişiden alınan doku veya organlar patoloji laboratuvarında incelenmek üzere gönderilir.
Sitoloji
 
Cyto ve logos kelimelerinin birleşmesiyle oluşan Sitoloji, hücre bilimi anlamına gelmektedir.
 
Hastalıklarda ana sebep olarak bilinen hücresel bozuklukların sitoloji ile hücrenin olması gereken görünümlerinin sapmalarındaki incelemelerde kullanılır. Beden boşlukları ve salgıların, örnekleri organlardan alınıp lam adı verilen ince cama yayılır.
Preparatlar, sitolojik boyalar ile boyanır. Boyanma özelliklerine, hücrelerin yapı ve şekillerine göre mikroskop ile incelenir. Normalin dışındaki görünümler değerlendirilip teşhis konulur.
 
Özellikle kanserin erken teşhis ve tanısında, bazı kanserlerin hormon tedavisi sonuçlarının durumu hakkında kolay ve önemli bilgi sağlamada işlevseldir. Sitolojik olarak incelenecek olan materyaller eksfolyatif sitoloji ve aspirasyon yöntemleri kullanılarak elde edilebilir.

Biyopsi

Patolojik incelemelerin yapılması için organ ve doku parçalarının alınmasına biyopsi denir. Vücutta bulunan bütün organlardan biyopsi alınabilmektedir. Biyopsi lokal anestezi yapılarak veya ameliyat sırasında alınabilir.
 
İğne kullanılarak doğrudan organdan, endoskopi kullanarak mide ve yemek borusundan, kolonoskopi ile bağırsaktan, bronkoskopi ile de akciğerden parça alınabilir.
 
2 çeşit biyopsi yöntemi vardır:
 
Eksizyonel Biyopsi
Hastalıklı alanın incelenmesi için tamamının alınmasına denir.
 
İnsizyonel Biyopsi
Hastalıklı alanın incelenmek üzere belirli bir kısmının alınmasıdır.
 
Kanser türlerinin bazılarında organın etrafındaki lenf bezleri çıkartılıp laboratuvar incelenmesi için gönderilebilir.
 
Bazı kanser türlerinde organ ve etrafındaki lenf bezleri çıkarılarak patoloji laboratuvarına incelenmek için gönderilebilir.

Eksfolyatif Sitoloji

Dokuların yenilenmesine bağlı olarak, hücreler mevcut yüzeyinden dökülür. Dökülen hücreler toplanarak incelenir ve bu yönteme eksfolyatif sitoloji denir. Eksfolyatif sitoloji ile kadın üreme sistemindeki rahim, rahim ağzı benzeri organların hücreleri; öksürtülüp alınan balgam ile alt solunum yollarının hücreleri, kalp, akciğer, eklem, beyin-omurilik gibi önemli organları çevreleyen onları saran zarların içinde bulunan sıvıların hücreleri incelenir.
 
Etiketler: