Saç Hastalıkları Tanısı

Saç Hastalıkları Tanısı

Son Güncelleme : 2022-06-14

Dijital mikroskobik olarak saç hastalıklarını tanısı ve takibi için Fotofinder ve Triko Vision teknolojileri kullanılır. 70 kata kadar büyütme ve 1000 HD görüntü kalitesi, saç hastalığının bulunduğu evreyi ve saç dökülmesini tanımlamak için kullanılır.
 
Makro ve mikro fotoğraflar alınarak traşlanan 1 santimetre karelik alan boyanıp kayıt edilir. 48 – 72 saat sonra resimlenir, Anagen ve Telogen oranları dermatoloji kliniğinde hesaplanır. 
 
Günlük saç dökülmesinin hesaplanması yöntemi sayesinde, belirli bir süre sonra ortalama alınabilir. Böylece, belirli bir şampuanla yıkama günlerinin diğer şampuanlara oranla daha iyi sonuç verip vermediği test edilir.
 
Standart yıkama testi boyunca, saçlar yıkanıp gazlı bir bezde toplanarak uzunluklarına göre sayılır. Genetik saç dökülme tanısında, genellikle bu yöntem kullanılır.
 
Çekme testi olarak da bilinen Pull Testi standard fotoğraflarla hastanın saç ağırlığının ölçülerek hastayı takip etmektir.
 
Trikogram ve Hair Pluck testleri ise 60 – 80 saç telinin mikroskop ile incelenmesi işlemidir.
 
Bir miktar saçın belirli bir alan üzerinden ölçülerek, saç azalmasının sebebini öğrenme, tedavi ve iyileşme takibini içeren yöntem Hair Check tekniğiyle saç ölçümüdür. 3 ay ara ile yapılmalıdır.
 
Kıl yapısal bozuklukları, kıl şaftını etkileyen hastalıklar ile doğumsal kıl hastalıklarının tanısında kıl yapısının mikroskop altında incelenmesi yöntemi kullanılır. Ayrıca tanısında KOH %10 ile nativ preparat hazırlanarak mantar hastalıklarının tanısında kullanılır.
 
Saç sıklığını, kalınlığını ve uzamasını ölçmek için fototrikogram adı verilen bir test uygulanır.
 
Cilt biyopsi işlemi için alınan derinin patolojik olarak incelenip tanı konulmasıdır. Bu işlem için 4 – 5 milimetrelik bir deri dokusu yeterli olacaktır.
 
Etiketler: