Deri Tümörü Teşhisi

Deri Tümörü Teşhisi

Son Güncelleme : 2022-06-14

İlk olarak, dermatoloji uzmanlarımız tarafından cilt kanseri teşhisi için fiziksel muayene yapılmaktadır.
Deri üzerindeki benler ve lekeler epiluminesans mikroskobu veya yüzey mikroskobu olarak bilinen dermatoskopi teknolojisi kullanılarak yakından incelenir ve gerekliliğe göre görüntüsü alınır.

Dijital Dermoskop

Dermatoskop deri yüzeyini incelemek için kullanılan bir mikroskoptur. Bu yöntem ile benlerin ve pigmentli lezyonların tanısı mümkündür. Yağlanmış deri yüzeyi, ışıkla büyüme sağlayan dermatoskop ile incelenir.
 
Kulak muayenesindeki otoskoba benzeyen dermatoskop, 10 yılı aşkın süredir kullanılır. Önceleri, ben takibi dermatoskopik görüntüler çekilerek sağlanıyordu. Ardından bilgisayar teknolojisi kullanılarak dijital dermatoskop üretildi. Bu yeni teknoloji sayesinde, artık vücuttaki tüm benlerin haritası çıkarılarak noktasal lokalizasyonları belirlenebiliyor. Her bir benin dermatoskopik görüntüsü alınarak kaydediliyor, böylece bir sonraki muayenede görüntüler karşılaştırılabiliyor.
 
Bende izlenen şüpheli değişimleri matematiksel olarak hesaplayan ve malign melanom riskini gösteren endeks, dijital dermatoskop ile oluşturuluyor. Bu endeks sayesinde, tanı ve tedavi planlaması yapılabiliyor.
 
Gözle teşhis edilen, erken evre melanom tanısı %60 dolaylarında iken, dijital dermatoskopik inceleme yardımı ile bu oran %90’lara çıkarılmıştır.

Cilt Biyopsisi

Cilt kanseri için şüpheli bir bölge düşünülüyorsa, bu bölgeden laboratuvarda incelemek üzere parça örneği alınır. Bu işleme cilt biyopsisi adı verilir.
Cilt biyopsisi birçok yöntemle yapılabilir. Bölgenin vücutta bulunan yerine, büyüklüğüne ve cilt kanseri türüne göre yapılacak biyopsi işlemine dermatoloji uzmanı tarafından karar verilir.
Benin veya lekenin, kanserli olduğu tespit edilirse, doktor net sonuçlar almak için daha fazla test isteyebilir. Küçük ve bölgesel olan şüpheli ben veya lekeler için daha detaylı bir biyopsi yada cerrahi bir müdahale uygulanabilir.
Yayılmış cilt kanserlerinde, duruma yönelik tedavi, kemoterapi, radyoterapi, görüntüleme testleri ve tedavisi için immunoterapi uygulaması gerekebilir.

Etiketler: