Gıda Intolerans Testi

Gıda Intolerans Testi

Son Güncelleme : 2022-06-14

Migren ağrısı, sürekli olarak uyku hali ve kronik yorgunluk gibi belirtiler bulunan kişilerde, gıda intoleransı olmasından şüphelenilir. Sürekli ve düzenli olarak diyet yapan, ama kilo veremeyen hastalarda da gıda intoleransı olabilir. Gıda intoleransı egzama gibi ciddi cilt hastalıklarını tetikleyebilen bir alerji türüdür.
 
Test için hastadan kan alınır ve laboratuvarlarda incelenir. Test inceleme süresince hastanın hangi besin bileşenlerine karşı duyarlı olduğuna bakılır. Ardından, hastanın hangi besine, ne düzeyde duyarlı olduğu ortaya çıkar. Her hastanın duyarlılık seviyesi aynı düzeyde olmayabilir.
 
Bazı besinlere duyulan intolerans sebebiyle deri hastalıkları meydana gelebilirken, bazı besinlerde görülen belirtiler daha hafif olabilir. Gıda intoleransına sebep olan besinler test sonrası kişinin beslenme programından çıkartılır. Bir süre bu besinler tüketilmez. Zaman içinde, kişinin diyet listesine belirli miktarda olacak şekilde eklenir.
 
Besin alışkanlıkları incelenerek gıda intoleransına sebep olan besinler dört farklı seviyede gruplandırılır. Florayı düzenlemek amacıyla birinci seviye besinler sekiz hafta süre ile tüketilmezken, dördüncü seviyeye doğru, besinlerin tüketilmesi 32 hafta ile 1 yıla kadar diyetisyen tarafından yasaklanabilir.
 
Beslenme düzeni tekrardan oluşturularak floranın düzene girmesi ve daha sağlıklı çalışması sağlanır. Günlük tüketilen besinlerin yerine diyet listesindeki besinler konulur.
 
Etiketler: