preloader

Online İşitme (Odyoloji) Testi

Ücretsiz online işitme testinin amacı, işitme zorluklarınızı tespit etmektir. Gürültülü ortamlarda ve yüksek frekanslı seslerde, duyma yeteneğiniz test edebilecek; bir kulak burun boğaz uzmanına danışmanızın gerekliliğini belirleyebileceksiniz.

Online işitme testi, tanısal bir işitme değerlendirmesi değildir. Online işitme testi değerlendirmesinin sonucu işitme sorununuz olmadığını gösteriyor; ancak, yine de İşitme kaybınız olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka KBB tıbbi birimimizden randevu alınız.

Online İşitme Testi Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle test yapılırken bulunduğunuz ortamın sessiz olduğundan emin olmalısınız. 
  2. Testi kulaklık takarak yapmalı ve ses yüksekliğini 50’ye düşürmelisiniz.
  3. Başla butonuna tıklayınız. Testimiz yaklaşık olarak 1 dakika sürecektir.
  4. Çalan sesi en düşük hangi düzeyde duyabildiğinizi belirleyin. 1 en düşük ve 5 en yüksek ses düzeyidir.
  5. Sırasıyla 500 hz, 1000 hz ve 4000 hz düzeyinde sesler duyacaksınız. Bu sesleri duyabiliyorsanız “Evet” butonuna, duyamıyorsanız “Hayır” butonuna tıklayınız.

Online İşitme Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Online işitme testi sırasında, kişiye 500 Hz, 1000 Hz ve 4000 Hz düzeyinde sesler dinletilir. Duyma eşikleri ölçümlenerek saf ses işitme eşiği ortalaması belirlenir. 25 dB’ye kadar olan değerler normal kabul edilirken 25 dB’den yüksek değerler işitme kaybının belirtisi olarak görülür. 

  • Ortalaması 25-40 dB olan kişiler hafif derece,
  • 41 – 55 dB olan kişiler orta derece,
  • 56 – 70 dB olan kişiler orta ileri derece,
  • 71 – 90 dB olan kişiler ileri derece,
  • 91 dB’den yukarı olanlar ise çok ileri derece işitme kaybı yaşayan kişiler olarak teşhis edilir.

Online İşitme Testi Sonrası Odyometrik Muayene

Çevrenizdeki sesleri algılamakta güçlük çekiyorsanız, sesli bir ortamda konuşulanları ayırt edemiyorsanız veya geçmiş zamana göre işitme kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız, işitme testi yaptırmanız gerekmektedir.

Odyoloji testi, kişinin sağlığı, erken teşhis ve tedavi için oldukça gerekli bir uygulamadır. Alanında uzman odyometristler tarafından uygulanmakta ve ne kadar ses işitebildiğinizin tespitinin yapılması hedeflenmektedir.

Özkaya Tıp Merkezi olarak, sizlere birkaç soruluk online işitme testi hazırladık. Testin sonucu, resmi bir sonuç değildir. İşitme probleminize kesin tanı koyabilmek için alanında profesyonel hekimlere odyometrik muayene olmanız gerekmektedir.

Kişinin işitme durumunun ölçülmesi, işitme fonksiyonlarının analiz edilmesi ancak odyometrik muayene ile mümkündür. Bu ölçümler esnasında kullanılan cihazlara ise odyometre adı verilmektedir.

İşitme testi, işitme kayıp derecesinin ve türünün belirlendiği test türüdür. Farklı şekillerde yapılabilmektedir. Hastaya farklı tonlarda ses dalgaları dinleterek işitme kaybının seviyesi mümkün olduğu kadar anlaşılabilir. Kulak iç kanalının durumu kontrol edilerek kulağınızın incelenmesi de farklı bir yöntemdir. Kulak burun boğaz hekimleri tarafından yapılacak iç kulak değerlendirmesiyle işitme kaybı dereceniz saptanabilir.

İnsan kulağı, frekans tabanlı sesler duyabilmektedir. Her frekansta duyulan ses duyarlılığı farklıdır. İşitme problemi olmayan kişiler 20 Hz ile 20.000 Hz arasındaki sesleri duyabilirken, yaşın ilerlemesi ve dış etkenler dolayısıyla bu frekans aralığı daralabilir. İşitme testi yapılırken, kişinin frekans bazında duyduğu seslerin tespiti yapılır.

Ses şiddeti ise desibel olarak ifade edilmektedir. Sağlıklı bir kişi 0 – 120 dB arasındaki sesleri duyabilir. İşitme testi sırasında, hastanın daralan dinamik işitme alanı da tespit edilebilmektedir.

Test sırasında, 125 Hz ile 8000 Hz frekans aralığında sesler dinletilir. 125 Hz alçak ses frekans bölgesi kabul edilir ve kalın sesler bu ses alanında yer alır. Frekans yükseldikçe ses incelerek şiddeti artar. 120 dB’in üzerindeki sesler, sağlıklı kişiler için rahatsız edici ses seviyesi olarak kabul edilir. 

Duyma organı olan kulak, insan bedeni yaşlandıkça yaşlanan bir organdır. Bu yüzden, en sağlıklı duyum 14 yaşına kadar olan çocuklarda gözlemlenir. Sonrasında, işitme performansı yavaş yavaş düşmeye başlar. Bu durum, oldukça normal kabul edilmektedir.

İşitme Testi Nasıl Yapılır?

İşitme testi, hastaların muhtemel işitme kayıp derecesinin ve şiddetinin belirlenmesinde yapılmaktadır. Hastanın duyduğu seslerin hassaslığı ölçümlenerek, gerekli görülmesi halinde işitme cihazı yardımıyla devam edilen testler yaklaşık 20 – 30 dakika sürmektedir.

Odyometre ile yapılan testler, gerekli durumlarda kapalı bir kabin içerisinde, diğer durumlarda ise karşılıklı olarak yapılmaktadır. Öncelikle, hastanın dış kulağı ve kulak zarı otoskopik muayene ile KBB uzmanı tarafından incelenmektedir. Böylece, teste engel bir durum olup olmadığı test öncesinde tespit edilebilmektedir.

Teste engel bir durum yoksa, hastaya test yönergeleri aktarıldıktan sonra hastanın kulağına bir kulaklık takılır. Testi uygulayan odyoloji uzmanı, kişiden işitebildiği en düşük sesi dahi elindeki buton yardımıyla kendisine bildirmesini ister. 

1000 Hz, 2000 Hz, 4000 Hz, 6000  Hz, 8000 Hz, 500 Hz, 250 Hz ve 125 Hz sıralamasında sesler kulaklığa verilerek hava yolu işitme eşikleri testi tamamlanır. Ardından, 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz ve 4000 Hz sesler gönderilerek hastanın kemik yolu işitme eşiği kontrol edilir. Konuşma testleri ve rahatsızlık duyulan ses seviyesini belirlemek için UCL-LDL testleri yapılarak işitme testi sonlandırılır. 

İşitme Testi Nerede Yapılır?

Özkaya Tıp Merkezi olarak, işitme sorunu yaşadığı iddiasıyla KBB doktorlarımızdan birine başvuran hastalara işitme testi yapılmaktadır. Ön muayenenin ardından doktorun gerekli görmesi halinde, odyoloji uzmanları tarafından işitme testi yapılacaktır. Test sonuçları KBB doktorunuz tarafından değerlendirilecek ve bir tedavi planı oluşturulacaktır. 

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic