preloader

Meme Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri

 • Anasayfa
 • -
 • Genel Cerrahi
 • -
 • Meme Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri
 Meme Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Risk Faktörleri

Meme kanseri; meme dokusunu oluşturan bir grup hücrenin, sınırsız büyümesi, olumsuz değişiklikleri ve kontrolsüz çoğalması ile oluşan tümörlerin neden olduğu bir hastalıktır. 

Dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. İstatistikler, sekiz kadından birinin meme kanseriyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bu hastalık çok yaygın olmasına rağmen erken teşhis edilen rahatsızlık, %90’ın üzerinde tam iyileşme oranına ulaşabilir. Meme kanseri tedavisi, çağımız şartlarında bilimin ilerlemesiyle başarılı bir önleme sağlıyor. 

Rahatsızlığın önüne geçmede erken teşhis evresinin oldukça önemli olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Bu nedenle erken teşhis açısından düzenli tarama testleri çok gereklidir. 

Kanser dokusu önce etrafına ve ardından memenin yakınındaki lenf düğümlerine yayılır. Zamanında teşhis ve tedavi edilmeyen hastalarda kanser diğer organlara yayılır ve tedavi edilemez hale gelir. Son yıllarda hastalığın görülme sıklığı büyük ölçüde artmıştır. 

Küresel istatistiklere göre hastalığa yakalanma sıklığı 100.000’de yaklaşık 40-50’dir.

Beyaz hastane önlüğü giymiş kadının bedeni gözüküyor. Kadın boynuna steteskop asmış. İki eline göbek hızasında uzatarak pembe kurdeleyi gösteriyor.

Meme Kanseri Olduğumu Nasıl Anlarım?

Kadınlar genellikle manuel muayene ile minimum 1 cm boyutuna ulaşan kitleyi tespit edebilirler. Çağımızda çoğu hasta, meme kanseri belirtileri hakkında kendi kendine farkındalık oluşturabiliyor. 

Tümör kitleleri serttir, düzensiz kenarlara, pürüzlü yüzeylere sahiptir ve göğüs dokusunda rahatça hareket ettirilemez. Kanser daha uzak organlara yayılmışsa, bu yayılma nadiren meme kanserinin ilk belirtisidir. Meme kanseri yaygın olarak dağıldığı bölgelere kalçada ve omurgada, akciğerde ve karaciğerde rastlanır. 

Meme kanseri belirtileri en yaygın şu şekilde seyretmektedir:

 • Göğüste ve koltuk altında belirgin bir yumru, sertlik veya şişme
 • Meme ucundan süzülmüş, kanlı veya şeffaf bir akıntı
 • Ters, çökmüş veya deforme olmuş meme uçları
 • Meme ucunun derisindeki soyulma, kabuklanma gibi değişiklikler
 • Göğüs derisinde yaralar veya kızarıklık
 • Göğüs derisi ödemi, şişlik ve içe doğru kasılma
 • Göğüs büyümesi, şekil bozukluğu, asimetri veya renk değişikliği
 • Âdet dönemlerinde anormal hissedilen şiddetli ağrı

Erkek meme kanseri semptomları kadınlarla benzerlik gösterir.. Erkeklerde semptomlar sıklıkla göğüs ucu akıntısı ve göğüs ucu kızarıklığı gibi semptomlarla gözükür. Ayrıca göğüs bölgesinde ağrısız şişlik, göğüs ucunda çukurlaşma, kasılma ve şişlik gibi semptomlar görülebilir.

Risk Taşıyor Muyum?

Meme kanseri, her yaş kadında görülebilir. Ancak risk grubunda olsanız da olmasanız da, kanser riskini artırmak sizin elinizdedir. 

Adet görmenin 12 yaşında başlaması, çok geç menopoza girmek (55 yaş sonrası), 35 yaş sonrasında doğum yapmak, bebeği emzirmemek, ailesinde kanser hikayesi bulunanlar, obezite, alkol ve sigara kullanımı bu kanser türü için oldukça risk taşıyan unsurlardır. 

 • Radyasyona maruz kalma 
 • Meyve ve sebzelerde düşük diyet 
 • Menstrüasyona genç yaşta başlamak 
 • Menopoz sonrası uzun süre hormon kullanımı 
 • Memede az yağlı doku 
 • Doğum kontrol haplarını uzun süre kullanmak 
 • Sedanter bir yaşam tarzı benimsemek 
 • İlerlemiş yaş

Fotoğrafta meme filmini hastaya gösteren bir doktor ve bir hasta var. Doktor beyaz bir önlük giymiş; hasta ise mavi bir gömlek

Meme Kanseri Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

Meme kanseri farkındalık sağlanması birçok hastanın hayatını kurtarmaktadır. Bunun nedeni hastalığın erken evrelerde asemptomatik olmasıdır. 20 yaşından sonra her kadın ayda bir göğsünü elle muayene etmelidir.

Meme dokusunda, meme ucunda uyuşmazlık veya memede ağrısız şişlik olduğunu fark ettiğiniz anda, zaman kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız. 40 yaşın üzerindeki tüm kadınlar için erken teşhis için en az 2 yılda bir mamografi çektirmek önemlidir. Kişi şüpheyle doktora başvurursa, doktor önce hastanın geçmişini dinler ve fizik muayene yapar. 

Gerekirse doktorunuz mamografi, ultrason, PET, MRI veya biyopsi görüntülemelerini isteyebilir. Meme kanseri tedavisi, meme kanserinin evresine ve hastanın mevcut sağlık durumuna bağlıdır. 

Tedavinin önceliği meme dokusunu korumak iken gerekirse mastektomi sırasında meme dokusu tamamen çıkarılabilir. Ardından cerrahi işleme geçilerek, radyoterapi ve kemoterapi uygulanmasına geçilir. 

Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri için en yaygın tedavi ameliyattır. Doktor, her türlü ameliyatın artılarını ve eksilerini ve bir kadının görünümünü nasıl değiştireceğini açıklamalıdır. 

Hasta, meme kanseri evreleri üzerinden birden fazla ameliyata ve iyileştirmeye tabi tutulabilir. Tüm bunlara ek olarak; hastalar, tedavi sürecini destekleyerek, duygusal ve yan etkileri en aza indirgeyecek desteği de alırlar. Bu tedaviye destek, semptom yönetimi ve palyatif bakım denir. 

Meme kanseri tedavisi lokal tedavi veya sistemik tedavidir.

Lokal Tedavi

Cerrahi ve radyasyon tedavisi lokal tedavilerdir. Amaçları meme kanserini ortadan kaldırmak veya yok etmektir. Meme kanseri vücudun diğer bölgelerine yayıldığında, bu bölgelerdeki hastalığı kontrol altına almak için lokal tedaviler kullanılabilir.

Sistemik Tedavi

Kemoterapi, hormon tedavisi ve biyolojik terapi sistemik tedavilerdir. Kan dolaşımına girerler ve vücuttaki tümörlü hücreleri kontrol eder veya yok ederler. Bazı hastalar, tümörü küçültmek için radyoterapi veya ameliyattan önce sistemik tedavi alır. Diğerleri, kanserin nüksetmesini önlemek için ameliyat ve/veya radyoterapi sonrasında sistemik tedavi alır. Sistemik tedavi, yayılan kanser için de kullanılmaktadır.

Meme Alınmadan Gerçekleşen Ameliyat

Kanseri ortadan kaldıran ameliyata, lumpektomi segmental mastektomi veya parsiyel mastektomi denir. 

Cerrah, kanser hücrelerinin lenfatik sisteme girip girmediğini görmek için ayrı bir kesi yoluyla genellikle koltuk altı lenf düğümlerini çıkarır. Kol altındaki lenf düğümlerinin çıkarılmasına koltuk altı lenf nodu diseksiyonu denir. 

Meme alınmadan yapılan ameliyattan sonra memede kalabilecek kanser hücrelerini yok etmek için radyasyon (radyoterapi) tedavisi verilir.

Fotoğrafta mamografi cihazında meme filmi çektiren bir kadın var.

Tedavi Sonrasında Beni Neler Bekliyor?

Yağ Alımına Dikkat Edin

Menopoz sürecinden sonra çok yağlı yeme programı olan hastaların, tedavi sürecinde ve ameliyat sonrasında yağsız beslenmesi meme kanseri oranını yüksek düzeyde aşağı indiriyor. 

Omega 3 bakımından zengin bir diyet listesi tümörün önüne geçer.

Özellikle beslenme konusunda hastaların, meme kanseri farkındalık olarak bilgilendirilmesi gerekmektedir. 

Beslenmenizde Sağlıklı Alışkanlıklar Edinin

İdeal bir kilo, meme kanseri riskine karşı adeta bir korunma kalkanı faktörüdür. Meme kanseri belirtileri yaşamış bir insanın kilo alması özellikle nüks riskini arttırmıştır. 

Alkol Tüketimini Azaltın Hatta Durdurun 

Alkol tüketiminden sonra kandaki folat asit miktarı azalacaktır. Folat asit, kanser riskini azaltan bir maddedir. 

Folat asit koyu yeşil sebzelerde, portakal suyunda, enginarda ve pancarda bulunur. 

Günlük alkol alımı 1 bardağı geçmemelidir.

Egzersizi Hayatınıza Alın

Özellikle ameliyattan sonraki yaşamda, egzersiz yapmak normal hayata hızlı bir geçiş yapmayı sağlar. 

Egzersizin size kazandıracağı faydalar:

 • Kas ve eklem motor becerilerinizi geliştirir.
 • Tansiyonu olumlu düzeyde tutar.
 • Kalp ve akciğer kapasitesi artar.
 • Ameliyat sonrası oluşabilecek donuk omuz (hareket kısıtlanması durumu) önlemek
 • Yorgunluk ve halsizliği ortadan kaldırarak insanların kendilerini enerjik ve mutlu hissetmesini sağlar.
 • Kollarda lenfödem oluşmasını engeller.

Meme Kanseri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Henüz fazla ilerlememiş bir meme kanseri evreleri, ana tedavi cerrahi işlemlerle tamamlanmaktadır. 

Cerrahi işlem ardından, radyoterapi, kemoterapi ve hormonal tedavi sağlanmaktadır. Tek bir farkla metastaz yapmış tümörlerde, süreç cerrahi işlemlerle başlamamaktadır. 

Meme kanseri farkındalık adına doğru bilinen yaygın yanlışlar; 

Belirtisi Yaşanmıyorsa Mamografi Çektirmeye Gerek Yoktur. 

Bildiğiniz üzere, birçok ciddi hastalık gibi meme kanseri de geç belirtiler vermektedir. Bu yüzden özellikle kadınlar için düzenli meme muayenesi ve periyodik mamografi incelemesi yaşam kalitesi üzerindeki riskleri ortadan kaldırır. 

Mamografi Çekimi Ağrılı Yaşanmaktadır. 

Mamografi sırasında daha az radyasyonla daha kaliteli bir görüntü elde etmek için iki plaka arasına belirli bir basınç uygulanarak meme çekilir. Ağrı eşiğine bağlı olarak bazı kadınlar çekim sırasında rahatsızlık hissedebilir.

Son teknoloji dijital mamografiler ve tomosentezli cihazlar, kullanan çoğu insan çekim sırasında acı çekmediklerini ve çevreden gereksiz korku dalgası yayıldığını söylüyorlar. 

Memesi Küçük Kadınlar Kanser Olmaz. 

Tümör hücrelerinin gelişiminde ve oluşmasında meme boyutunun herhangi bir önemi yoktur. Meme kanseri hücreleri, süt üreten bez ve kanalların miktarı çok daha önemli bir husustur. 

Daima Kitle Oluşmasıyla Belirti Verir.

Meme kanseri belirtileri salt kitle veya yumru oluşumuyla uyarı vermez. Meme ucunda asimetrik görüntü, çekilme, kızarıklık oluşması, meme ucundan akıntı gelmesi, deri kalınlaşması gibi etkilerle de tümör habercisi olabilmektedir. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic