Ameliyatlar

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ameliyatlar

Rinoplasti ya da Nazoplasti olarak geçmekte olup, burun iç ve dış kısımlarında bulunan problemleri gidermek amacıyla yapılır.

Hastalık benzetmesinin yapılması biraz zor olan Kepçe Kulak’ın günümüz teknolojisi ile çözümü oldukça kolaydır. İçine kapanık bireylerin tekrar topluma dahil olması da ekstra bir avantajdır.

FUE yöntemi, bireyin saçının olmadığı alanlara diğer kısımlardan alınan saçların yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir.

Meme büyütme iki şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntem protez kullanmak, ikinci yöntem ise yağ enjeksiyonudur. Protezlerde “Damla“ ve “Yuvarlak” yapı kullanılmaktadır.

Özkaya Tıp Merkezi

Çeşitli nedenlerle sarkmış olan göğüsleri tekrar eski, güçlü görünümüne kavuşturmak amacıyla yapılan bu ameliyat ortalama 4 saat sürmektedir.

Jinekomasti bir hastalık olarak görülmemektedir ancak bireylerde kişisel sorunlara sebebiyet vermektedir. Aşırı meme gelişimi olarak tanımlanan bu durum kendiliğinden geçmez. Tedavi gereklidir.

Türlü şekillerde oluşmuş yanıkların herkesin bildiği gibi çeşitli şiddet dereceleri vardır. Yanıkların bireyin vücudunda bıraktığı tahribatlar bu derecelere göre belirlenir.

Günümüzde oldukça fazla uygulanan bir estetik operasyon olan Liposuction, zayıflama ile kurtulması mümkün olmayan yağlanmaların vücuttan atılması için yapılmaktadır.

Vajina estetiği estetik cerrahisi alanında bulunmaktadır. Vajinanın ve vajina bölgesinin estetiksel - fonksiyonel şekilde düzenlenmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Torbalar, sarkmalar, kırışıklıklar gibi tüm şekil bozukluklarını gidermesi amacıyla yapılan tedavidir. Hem üst hemde alt göz kapağında bulunan fonksiyonel problemler giderilebilir.

İnsan vücudunda oluşan çeşitli hasarların iyileşme süreçleri kalıcı bazı izlere sebep olmaktadır. Skar tedavisinde bu tarz izlerin kapatılması amaçlanır.

Pek çok lazer uygulaması ve bunların kullanımda olduğu alanlar bulunmaktadır. Diş tedavisinden cilt bakımlarına kadar uzanan geniş ve çeşitli kullanım alanı ile çok rağbet gören uygulamalar barındırır.

Karın bölgesinde oluşan çatlaklar, sarkmalar ve karın kaslarının zayıflaması gibi durumlarda yapılan bir operasyondur. Özellikle doğum sonrasında egzersiz ile atılamayan sarkmalar için kullanılır.

Bireyin, yaşadığı toplumda bulunana nazaran farklı bir yapıda yüze sahip olması sebebiyle ortaya çıkmış bir operasyon. Çeşitli şekillerde oluşan bu bozukluk ve farklılıklar, boyutuna ve bulunduğu bölgesine göre çeşitli şekillerde tedavi edilir.

Bu operasyonlar “Plastik Cerrahi” adı altında yapılmaktadır. Plastik Cerrahi; vücudun bir kısmının genel görünüm ve fonksiyonalite bakımından değiştirilmesi için yapılan ameliyattır.

Yumuşak Doku, gençlik çağında bir kısmının oluşmaya başladığı, ilk zamanlarında belirtilerin olmadığı tümörlerdir ve kötü huylu bilinirler. Deri Tümörleri ise bir tür cilt kanseridir.

Doğum öncesi zamanda fetüsün yapı gelişiminde ortaya çıkan engeller, bu yarıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu ameliyat ortalama 8 aylık bir sürece tabidir.

Kronik Yara; vücutta oluşan yaraların uygulanan tedavinin 4 ila 6 haftalık sürecinde iyileşmemesi sonucunda aldığı isimdir. Bu tarz yaraların altında bulunan pek çok neden ve hastalık vardır.

Bunlar tümör rezeksiyonuna bağlı olarak oluşmakta olup temel sebebi ilgili duvarlarda bulunan doku eksiklikleridir.

El Cerrahisi; adından da anlaşılabileceği üzere el, kol yaralanmaları sonucu yapılacak işlemlerin, ameliyatların genel kapmasımdır. Ayrıntı

Bu tarz tedavilerde amaç doğumsal oluşan problemlerin giderilmesi, bunlara çözüm bulunmasıdır. Günümüz teknolojisi çok farklı durumların bile yüksek fonksiyonalite ile çözülmesini mümkün kılıyor.

Omurilik yaralanmaları gibi çeşitli yaralanmaların giderilmesi için yapılan operasyonlardır. Bel ve boyun fıtıklarınında giderilmesini amaçlamaktadır.

Üroloji İşlem ve Ameliyatları

Üreter taşı; idrar süzme işlemi sırasında oluşan, kristalleşmeye başlamış yapıların birleşiminden oluşur. İlaç kullanımı ile basit bir şekilde vücuttan atılabilir. Çok fazla ağrıya sebep olur.

Böbrek taşlarının tedavisi için yapılan operasyonlardır. Anestezi kullanılarak yapılır. Taşın yeri tespit edilir ve lazer yardımı ile taş parçalara ayrılarak dışarıya çıkarılır.

Girişimsel Radyoloji alanına bağlı bir operasyondur. İğne deliğinden kapalı ameliyat şeklinde gerçekleştirilir. Tamamiyle tanı amacıyla uygulanır.

İdrar kanalı ve üreterlerin incelenmesidir. Adını incelemenin yapıldığı Üreterorenoskop adlı ince bir tüpten alır. Bükülebilen bu tüpler kanama, tümör ve tıkanıklıklar için de kullanılmaktadır.

Doğum öncesinde yapılan tetkiklerde bebeğin böbreklerde görülen genişlemesi ile üreterosel görülür. Üreterosel mesanede ince duvarlı balon gibi görünür. Tedavinin nasıl yapılacağı hastanın klinik durumuna göre belirlenir.

İdrar yolu darlıkları, iltihap ve tümör gibi durumlarda uygulanan Sistoskopi, idrar yoluna kayganlaştırıcı jel ilaç enjekte edilerek fiber optik bir borunun çeperleri görüntüleyerek sorunların giderilmesini amaçlar.

İdrar yapmayı zorlaştıran bir hastalıktır. Büyüyen prostat ya da fibröz dokunun oluşturduğu zar sebebiyle oluşabilir. Prostat ameliyatları sonrasında da sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.

Bazı kasların ilerleyen yaş sorunları sebebiyle artık işlevlerini yerine tam getirmemesi sonucu oluşan bu rahatsızlıkta; sızıntı, sıkışık idrar, gece gündüz idrar kaçırma, ıkınma ile idrar kaçırma vb durumlar rastlanır.

Sistoskoptan mesane için özel bir alet ile tanı konulması amacıyla yapılmaktadır. Mesane Tümörünün Transüretral Rezeksiyonu diye de geçer.

Birçok faktörün yer aldığı ve bu faktörler doğrultusunda yapılan işlemlerin tamamen değiştiği bir tedaviler mevcuttur. Yeniden yapılandırma, cerrahi müdahale, kemoterapi vb tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Hipospadias, yeni doğan erkek çocuklarda rastlayabileceğimiz bir sorundur. İdrar kanalının penisin ucuna kadar gelmemesi sebebiyle oluşur.

Üretra darlığı olarak da geçmektedir. Tedavisiz geri düzelmesinin bir imkanı yoktur. Üretra idrarın, idrar torbasından çıkmasının sağlar. Bu sebeple daralmalar idrar yaparken zorluklara ve çeşitli hastalıklara sebep olur.

Kısa adıyla PUV, mesane çıkım obstrüksiyonuna neden olur ve üriner sistem obstrüksiyonu sebebiyle kronik böbrek yetmezliğine sebep olur.

Mesane Taşı Ameliyatlarında, Açık Ameliyat tercihi kapalı ameliyatın yapılamadığı zamanlarda uygulanır. Kapalı yöntemlerde ise belden uyuşturma ile kameralı endoskopik aletler kullanılarak gerçekleştirilir.

Genel olarak idrar kaçırma tedavileridir. İlaç tedavisinin de sağlanan koşullarda uygulandığı idrar kaçırma da, çoğu teknik cerrahidir ve tercihe bağlıdır.

Son zamanların sertleşme sorunlarında kullanılan çeşitli tedavi metotlarından biridir. 3 Tip protez vardır ve en önemli olan ise bu protez işleminin geri dönüşü olmamasıdır.

Peniste oluşan şekil bozukluklarını kapsamaktadır. Bu durum penisin sertleşmesini de etkilemektedir. 40-60 Yaş grubunda görülür ve tedavi olmadan kendiliğinden geçmesi mümkündür.

Bir prostat tedavisidir, kesin çözümü cerrahi bir müdahaledir. Plazma Kinetik Tedavisi kapalı bir tedavidir. Bu yöntemde prostat penisten girilerek parçalar halinde alınır. Acısız ve ağrısız bir süreçtir.

Cerrahi bir operasyondur ve Epididimin çıkarılması işlemidir.

Bazı nedenlerden dolayı oluşan epididim (testislerin üzerinde bulunan sperm toplama tüpleri üzerinde gelişen sıvı dolu keseler) rahatsızlığa sebep olur. Hepsi iyi huyludur. Dışarıdan hiçbir belirti göstermezler.

Yenidoğanlarda sıklıkla görülmektedir. 2 yaşına kadar düzelme gerçekleşmez ise cerrahi müdahale yapılır.

Varikosel; kirli kanı testislerden çıkartan toplardamarların bozukluğu sebebi ile kirli kanın kalbe taşınamamasıdır. Ayrıntı

İnmemiş Testis tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Özellikle yeni doğmuş erkek çocuklarında %4 oranında rastlanmakta ve el muayenesi ile tespit edilebilmektedir. Ayrıntı

Amacı testislerin alınmasıdır. Eğer testislerde bulunan kitleler kanserli olarak tespit edilirse testislerin alınması için cerrahi müdahale gerekmektedir.

Burada ki biyopsi tanı amaçlıdır. Testis için iki farklı biyopsi yöntemi vardır. Açık biyopside tek seferde alınan doku yeterlidir. İğne biyopsisi için birden fazla yapılması gerekebilir.

Kozmetik amaçlı bir prosedürdür. Tek ya da çift olarak testislerin kaybı durumunda gerçekleştirilir. Üreme fonksiyonlarında herhangi bir olumsuzluk yoktur.

Kısırlık teşhisi için düzenli ilişkide 1 yıl boyunca gebelik gerçekleşmemesi durumu göz önüne alınır. Tedavide en çok belirtilen tüp bebektir. İlaç tedavisi de mümkündür.

Bir doğum kontrol yöntemidir. Başarı oranı %100’e yakındır. Tedavi kalıcı ve ömür boyu süren bir yöntemdir. İleride istenilen çocuk isteğinde kanalların yeniden açma işlemi her zaman başarılı olmayabilir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Cerrahi İşlem ve Ameliyatları

Gelişen teknolojinin getirdiği güzelliklerin en büyük artısı sağlık sektöründe ve insanlar için Bel Fıtığında görülüyor. Hiçbir iz ve büyük kesiklerin olmadığı Bel Fıtığı ameliyatları çok basit ve risksiz bir şekilde yapılabiliyor.

Bel Fıtığında olduğu gibi Boyun fıtığı içinde bu rahatlıktan söz edebiliyoruz. Artık standartların üst düzeye çıktığı bu günlerde dev mikroskoplar ve mini işlemler ile bireyler sağlıklarına tekrar kavuşabiliyorlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum İşlem ve Ameliyatları

Düzensiz aralıklarla ortaya çıkar ve bir nedene bağlı değildir. Hormonlar arası dengesizlikten kaynaklanabilir.

Genellikle menopoz dönemde küçülüp yok olan miyomlar, vücutta birden fazla oluşabilir. İlaç tedavisi kullanılabilir ancak ilaçlar bırakıldıktan sonra miyomlar tekrar oluşacaktır ve cerrahi operasyon gereklidir.

Rahim içinde oluşan et parçasına polip adı veriliyor. İyi huy bu et parçası hamileliğe engel oluşturabilir. Cerrahi olarak tedavi yapılmalı kamera ile incelenirken kesip çıkarılabilir.

Pek çok sebeplerle oluşan kısırlığın yaygın bazı nedenlerinde; yumurtlama problemleri, bağışıklık sistemi problemleri vardır. Adet düzensizliği ya da adet dönemi şiddetli kanamalar belirtileri olabilir. Tüp bebek harici ilaç ile de tedavi yöntemleri mevcuttur.

Mesaneyi ve rahmi destekleyen sinirlerin entegrasyonunun bozulması sonucu mesane veya bağırsak kontrolü bozulabilir.

Fazla doğum veya ileri yaş durumlarında rahim, destek aldığı sinirlerde yaşanan bozulmalar nedeniyle kayar.

İlaç ile tedavisi bulunmayan bir durumdur. İri bebek doğumu ve şişmanlık gibi faktörlerin yanında çok fazla normal doğum yapmış bireylerde sık rastlanan bir durumdur.

4 Kadından birinde görülen bu rahatsızlık kabızlık, ilerleyen yaş ve diyabet gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Hastalığın durumuna göre ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale uygulanabilir.

Kürtaj yasal bir işlem olup sınırlandırılmıştır. Gebelik ilerledikçe kürtaj işleminin yapımı gittikçe zorlaşmaktadır. Ortalama 15 dakika süren kürtaj işleminde birey aynı gün taburcu olabilir.

Kısaca RİA (Spiral) olarak geçen bu aracı, akıntı, kasık ağrısı gibi problemleri olmayan bireylerde tek seferde takılır ve zor bir işlem değildir. Herhangi bir kısırlığa sebep olmaz.

Spiral; yumurtaların rahim içine girişini ve spermle döllenme oluştursa bile rahmin içindeki elverişli ortamı bozarak döllenen yumurtanın buraya yerleşmesini önleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Ayrıntı

Genital organ olan iç dudakların kısaltmasıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı bireyde oluşan rahatsızlık sonucu bireyin talebi doğrultusunda ameliyat gerçekleştirilir.

Vajinanın gevşemesi sonucu bireylerin cinsel haz ve tatminsizlik gibi sebeplerle tercih ettiği işlemdir. Jinekologlar tarafından uygulanan bu işlem bir daraltma ameliyatıdır.

Buradaki aşılamada söz konusu olan çiftlerin korunmasız yaptıkları cinsel yaklaşımların gebelik ile sağlanamamasından doğan bir durumdur. Laboratuvar ortamında hazırlanan spermlerin rahme verilmesidir.

Korunma yöntemlerinden biridir. Ömür boyu bir koruyuculuk içerir. Bu işlemde gebeliğin oluşması için gerekli olan fallop tüplerinin bağlanması ile sperm ve yumurta geçişleri tamamen engellenir.

Ciltte oluşan, çoğunlukla zararsız siğillerin estetik açıdan çıkardığı sorunlar bir tedavi ihtiyacı doğurmuştur. İlaçla tedavisi mümkün olmayan bu durumda siğiller yakılıp temizlenir.

Dondurma tedavisi olarak da bilinmektedir. 15 dakika sürebilecek bir işlemdir. Bu süreçte birden fazla kez dondurma işlemi tekrarlanır. Anormal dokular dondurularak tahrip edilir.

Rahim iç tabakasının sağlık durumunu ortaya çıkarmak amacıyla yapılan bir tanı teşhisi operasyonudur. Rahim içerisinden metal aletler yardımı ile parça alınmasıyla hem tanı hem tedavi yöntemidir.

Oluşan çeşitli sebeplerle vajinanın bireyler tarafından genişletilmesi talep edilebilir. Yaklaşık 40 dakika süren bu işlem hasta muayenesinden hemen sonra yapılabilir ve ağrısız bir işlemdir.

Genel Cerrahi İşlem ve Ameliyatları

Tiroid Bezi Hastalıkları Ve Cerrahi Tedavisi

Paratiroid Bezi Cerrahi Tedavisi

Boyun, Koltuk Altı, Kasık Bölgeleri Lenf Bezi Hastalıkları Tedavisi Ve Cerrahisi

Karın Duvarı Fıtıkları Cerrahi Tedavisi

Kasık Fıtıkları Cerrahi Tedavisi

Umblikal Herni (Göbek Fıtığı) Cerrahi Tedavisi

Meme Hastalıkları Cerrahi Tedavisi

Meme Periyodik Muayene Ve Takibi

Laparoskopik Kolesistektomi (Safra Kesesi Kapalı Ameliyatı)

Apandist Cerrahi Tedavisi

Anüs Rektum Hastalıkları Ve Tedavisi

Anal Fistür Medikal Ve Cerrahi Tedavisi

Anal Fissür – Fistül – Hemoroid Laser Tedavisi

Hemoroid Hastalıkları Medikal Ve Cerrahi Tedavisi

Tüm Vücut Bölgelerinde Şişlik, Yumru, Kitle Kist, İyi Ve Kötü Huylu Tümör, İyi Ve Kötü Huylu Ben- Siğil- Nasır Cerrahi Tedavisi

Pilonidal Sinüs ( Kıl Dönmesi ) Tedavisi

Açık Yara, Dekübit Ülseri (Yatak Başı Yarası) Cerrahi Tedavisi

Tırnak Şekil Bozuklukları Ve Mantar Cerrahi Tedavisi

Yanık Tedavisi

Varis Hastalıkları Tedavisi

Karın Ağrısı Tanı Ve Tedavisi

Kaza, Yaralanma, Kesi Tedavisi

İnce Ve Kalın Barsak Hastalıkları

Acil Durumlar

Ortopedi ve Travmatoloji İşlem ve Ameliyatları

  • Diz; Menisküs, Kıkırdak Mozaikoplasti Ve Çapraz Bağ Ameliyatları
  • Omuz; Çıkık, Kas, Tendon, Yırtık Ameliyatları
  • Ayak Bileği; Artroskopik Cerrahi Tedavileri

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları İşlem ve Ameliyatları

Bademcikler ağız kısmında bulunan bezlerdir. Enfeksiyonlarla savaşmak için kan hücreleri barındırır. Bazı durumlarda enfekte olan bademcikler boğazları şişirebilir. Herhangi bir yaşta yaşanabilen bu enfekte için ameliyat gereklidir.

İşlevleri tıpkı bademcikler gibi vücudu korumaktır. Enfekte olup burun tıkanıklığı, horlama ve uyku apnesine sebep olabilir.

Kulak tüpleri orta kulağa hava geçişine izin veren araçlardır. Orta kulak iltihaplarında ve kulak zarı çökmelerinde kullanılabilir.

Burunda bulunan kemik ve kıkırdak yapılarının eğri olduğu durumlarda oluşan nefes şikayetleri mevcuttur. Septoplasti bu durumun düzeltilmesi amacıyla yapılan cerrahi bir operasyondur.

Polipler burun içerisinde iltihap sonucu oluşan kitlerdir. Alerjiler ve ilaç hassasiyetleri bu durumları tetikleyebilir. Cerrahi yöntem çok önerilmemek ile birlikte çözümü ilaç tedavisidir.

Açık rinoplasti, burun deliklerinin alt kısımlarının kesilmesi ile gerçekleştirilen cerrahi operasyondur. Bu kısımda cerrahlar için daha geniş bir görüş alanı bulunmaktadır. Kapalı rinoplastide kesiler burun deliklerinin içinde ve görüş alanı kısıtlıdır.

Orta kulakta bulunan iltihabın temizlenmesi ve kulak zarında deliği onarılması operasyonudur. İlerlemiş iltihaplarda her yaş için ameliyat zorunlu olup 12 yaşının altında ameliyat yapılması uygun değildir.

Orta kulakta bulunan iltihabın temizlenmesi ve kulak zarında deliği onarılması operasyonudur. İlerlemiş iltihaplarda her yaş için ameliyat zorunlu olup 12 yaşının altında ameliyat yapılması uygun değildir.

Sinüsler mukus oluşumu sağlar. Alerji durumu olan bireylerde sinüs enfeksiyonları sıklıkla görülebilir. Tedavi amaçlı doktorlar nefes alışkanlıklarımız ile ilgili incelemelerde bulunup sorular sorar ve ilaç ile tedavisi mümkündür.

Horlama, kişinin üst solunum yollarından geçen havanın boğazından geçişi sırasında yumuşak doku titremesi sebebiyle oluşan sestir. Horlama, enfeksiyon hastalıklarının etkileri yüzünden artabileceği gibi, uyku pozisyonu, yaş ve kiloya bağlı olarak da horlama problemi görülebilir. Ayrıntı

Konkalar havanın nemlendirilmesi gibi işlevlere sahiptir. Etin büyüme sebeplerinde kullanılan ilaçlar, alerjik nedenler ve çevresel faktörler mevcuttur.