preloader

Laparoskopik Kolesistektomi Operasyonu

Safra kesesi taşı operasyonları içinde, tek inzisyondan yapılan laparoskopik kolesistektomi operasyonu oldukça güvenli değerlendirilmektedir. Komplikasyon gelişme oranı %2’nin altındadır. Laparoskopik kolesistektomi cerrahi operasyonunda kesi sayısı az, iyileşme süresi kısa, hastanede kalma süresi az ve nekahat dönemi kolaydır. Operasyon sonrasındaki gün yürünebilir ve duş alınabilir.

Op. Dr. Mehdi ÇINAR

Genel Cerrahi

Safra Kesesi Nedir?

Safra kesesi, karaciğere tutunan armut şekline benzer bir organdır. Görevi, karaciğerde üretilen safrayı depolamak, yoğunlaştırmak, belirli aralıklarla oniki parmak bağırsağına safra salgılamak, yağları çok sayıda küçük parçacıklara ayırmak, yağ emilimine yardımcı olmak, kandaki önemli yıkım ürünlerinin atılmasını sağlamak ve sindirim esnasında safrayı safra kanalına dökmektir.

Safrada oluşan taşlar, normal ve anormal safra bileşenlerinin birleşmesi veya büyümesi yoluyla vücutta kristal yapı haline gelmesiyle oluşur. Safra kanalı veya safra kesesinde oluşan taşlar, vücuda oldukça zarar verebilmektedir.

Safra Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Safra taşı, safra kesesinde depolanan sıvı içindeki bazı maddelerin çökerek sertleşmesiyle oluşur. Bu taşların çoğu, kolesterol taşlarıdır. Genellikle sağlıksız beslenme veya genetik sebeplerden dolayı safra taşı oluşumu görülür. Karınınızın sağ köşesindeki ve sırtta oluşan ağrı gibi belirtilerle olarak ortaya çıkar. Safra taşları büyük tek bir taş olabileceği gibi, pek çok küçük taş şeklinde de ortaya çıkabilir.

Oluşan taşlar, safranın safra kesesi dışına akışına engel olabilmektedir. Böyle bir durumda, hastanın safra kesesi şişecek; hasta, kusma, hazımsızlık, ateş, karın ağrısı gibi belirtiler gösterecektir. Safra taşlarının ana safra kanalını tıkaması halinde, sarılık ortaya çıkabilmektedir. Safra taşı oluşumunu engellemenin bilinen herhangi bir yolu bulunmamaktadır. 

Safra kesesinde oluşan taşlar vücuda safra kesesinin şişmesi, sarılık oluşması pankreas kanalının tıkanması, kanser riskinin artması gibi zararlar verebilir.

Kolesistektomi, safra taşlarının cerrahi operasyonla çıkarılması yöntemidir. Kolesistektomi açık veya kapalı yani laparoskopik yöntemle uygulanabilir. Özkaya Tıp Merkezinde, safra taşı ameliyatlarında laparoskopik kolesistektomi ameliyatı tercih edilmektedir.

Laparoskopik Kolesistektomi Operasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

laparoskopik kolesistektomi ameliyatı yapan doktorlar

Laparoskopik kolesistektomi, safra kesesinin çıkartılması işlemidir. Bir video kamera ve iki ince enstrüman yardımıyla yapılan, halk arasında kansız ameliyat olarak da bilinen laparoskopik kolesistektomi operasyonu, oldukça güvenli bir ameliyattır. Deneyimli ve alanında uzman bir genel cerrah tarafından yapılması gereken müdahale, genel anestezi altında, 3 – 4 inzisyon ile yapılır. Cerrah, kameraya yansıyan görüntüleri ekrandan izleyerek operasyonu gerçekleştirmektedir. Safra kesesi tek delikten çıkarılmaktadır. Eğer, safra kesesinde aşırı yapışıklık, anatomik yapıların gözlemlenememesi gibi bir durum söz konusuysa, açık cerrahiye geçilebilir. Ancak, bu durumun oluşma oranı %5 civarındadır. 

Laparoskopik kolesistektomi komplikasyonları nadir olarak görülmektedir. Kanama, safra sızıntısı, enfeksiyon, oniki parmak bağırsağı veya safra kanalı yaralanması oluşabilecek komplikasyonlar arasındadır. 

Ameliyat sonrasında çoğu hasta 12 saat içerisinde taburcu edilmektedir. İşlemin yoğunluğuna ve hastanın bünyesine göre, hasta 1 hafta içerisinde sağlığına geri kavuşabilmektedir. Taburcu olduktan sonra artan karın ağrısı, sürekli bulantı hissi, kusma, insizyon bölgesinden akıntı, ateş, sarılık gibi belirtileri gösteren hastalar derhal merkezimizin genel cerrahi tıbbi birimine başvurmalıdır.

Laparoskopik Kolesistektomi Operasyonu Avantajları 

Laparoskopik kolesistektomi sırasında, 10 – 15 santimetrelik kesiler yerine, yalnızca karın bölgesinde dört küçük açıklık oluşturulur. Genellikle ameliyat sonrasında oluşacak ağrı azdır. Açık kolesistektomi operasyonuna nazaran, hastaların daha çabuk iyileştikleri görülmüştür. Ameliyat sonrasında, hastalar çoğunlukla aynı gün taburcu edilir ve günlük yaşantıya dönme hızı idealdir. 

Laparoskopik kolesistektomi operasyonunun pek çok avantajına rağmen, daha önce karın ameliyatı geçirmiş ve bazı tıbbi gereklilikleri sağlamayan hastalar (ciddi yara dokusuna neden olan karın ameliyatı geçirmiş kişiler, organların görülemez olması, obez hastalar) için bu operasyon uygun olmayabilir. Bu yüzden, genel cerrahi uzmanı, ameliyat öncesinde tıbbi bir değerlendirme yapacak ve operasyonun açık mı kapalı mı olacağı konusunda sizleri bilgilendirecektir.

Laparoskopik Kolesistektomi Operasyonuna Hazırlık Süreci

Ameliyat öncesinde yapılması gereken muhtemel hazırlıklar hastadan hastaya farklılık gösterebileceği gibi, doktorunuz genel olarak aşağıdaki taleplerde bulunacaktır;

  • Yaş ve tıbbi durumunuza bağlı olarak, göğüs röntgeni ve EKG çektirmeniz, kan değerlerinizin incelenmesi adına kan tahlili yaptırmanız gerekebilir. 
  • Cerrahınız tarafından sunulacak olası risk ve faydaları içeren belge için yazılı onay vermelisiniz.
  • Operasyondan bir gece öncesinde hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz. Yalnızca, cerrahınızın ameliyat öncesi uygun görmesi halinde biraz su ile içebileceğiniz ilaçları kullanabilirsiniz.
  • Ameliyattan birkaç hafta öncesinde, geçici olarak anti-inflamatuvar ve kan inceltici ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.
  • Operasyondan önceki iki hafta boyunca diyet ilaçları alınmamalıdır. 
  • Sigara bırakılmalıdır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası

laparoskopik kolesistektomi ameliyatı sonrası ağrı çeken kadın

Safra kesesinin alınması operasyonu ciddi bir ameliyattır. Bu yüzden, ameliyat sonrasında belirli bir düzeye kadar olan ağrı normal kabul edilmektedir. Mide bulantısı ve kusma sıkça ortaya çıkan durumlardandır. Sıvı takviyesi yeterli düzeyde olursa, hastanın sağlıklı beslenme programı tolere edilebilirse, hasta laparoskopik safra kesesi ameliyatından sonraki gün taburcu edilebilir.

Ertesi gün duş alınabilir, günlük işler yapılabilir. Araba kullanma, ağırlık kaldırma, çalışma ve merdiven çıkma gibi faaliyetler ameliyattan 1 hafta sonra yapılabilir. Operasyondan 2 hafta sonra, genel cerrahi uzmanına genel muayene için gelmelisiniz.

Ameliyat sonrasında, gittikçe artan karın şişliği, üşüme ve titreme, nefes kesilmesi, öksürük, sıvı veya katı yiyecek tüketememe, büyüyen kızarıklık, ilaçların azaltamadığı ağrı, kanama, 39 derecenin üzerinde seyreden devamlı ateş, sarı deri ya da gözler, devamlı bulantı ve kusma, kesiden akıntı gibi durumlarda derhal merkezimizin genel cerrahi tıbbi birimine başvurmalıdır.

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic