preloader

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık fıtığı, karın duvarında meydana gelen bir defekt veya yırtık dolayısıyla karın içi dokuların anormal bir biçimde dışarı çıkarak cilt üzerinde şişlik yaratması durumudur.

Karın duvarı fıtıkları arasında en sık görülen ve kişinin kasık bölgesinde oluşan bir rahatsızlıktır. Erkeklerde, kadınlara kıyasla ortalama 3 kat daha fazla rastlanan kasık fıtığı, tüm fıtık türlerine göre %80 daha fazla görülmektedir.

Yeni doğan bebeklerden yetişkin bireylere kadar her yaş ve cinsiyette görülebilen kasık fıtığı, çoğunlukla karın duvarının zayıf olduğu yerlerde ortaya çıkar.

Fıtık başlangıcı durumunda, hasta hapşırdığında, öksürdüğünde, ıkındığında karın içi basıncının artmasına bağlı olarak görünür olur. Tedavi edilmemesi durumunda, fıtık genişler ve şişliği artar.

Genellikle kasık, bel ve karın bölgesinde ağrı olarak hissedilen kasık fıtığı, erkeklerde testislere kadar inebilir.

Toplumumuzda her 10 erkekten birinde görülen kasık fıtığı, diyet, egzersiz veya ilaç yardımıyla iyileşemez.

Op. Dr. Mehdi ÇINAR

Genel Cerrahi

Kasık Fıtığı Türleri

Kasık fıtığının bilinen 3 tipi bulunur:

1. Direkt İnguinal Herni

Fıtığın direkt olarak karın duvarından çıkarak oluşması durumudur. Kasların zayıflaması halinde görülen bir fıtık türü olduğu için, genellikle ileri yaşlarda kişilerde meydana gelir. Genellikle çift taraflıdır.

Yarım ay şeklinde bir görüntüsü vardır ve çok büyük değildir. Çoğunlukla ayaktayken veya karın karın içi basıncın arttığı durumlarda gözle görünür hale gelir. Tedavi edilmezse, testis torbasına kadar inebilir.

2. İndirekt İnguinal Herni

En sık görülen kasık fıtığı türü, indirekt inguinal hernidir. Erkeklerde, kadınlara oranla 10 kat daha fazla görülür. Doğumdan gelen bir oluşumdur. Çoğunlukla ergenlik dönemindeki bireylerde olur ancak tüm yaş gruplarında da görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. 

Fıtık, inguinal kanalın içinden çıkar. Tedavi edilmemesi halinde, testis torbasına inebilir. Boğulmuş fıtık olma riski de günden güne artar.

3. Femoral Herni

Kadınlarda en sık görülen fıtık türü femoral hernidir. Kasık bölgesinde bulunan bacağa giden ana damarlar, femoral ring adı verilen 2 cm uzunluğundaki bir açıklıktan geçer. Femoral ring bölgesinde oluşan fıtıklara femoral herni denir. Gebelik ve vücudu fiziksel aktivitelerle zorlama dolayısıyla meydana gelebilir.

Kasık Fıtığı Belirtileri

Rutin kontroller sırasında genellikle fark edilebilen kasık fıtığı, herhangi bir belirti göstermeksizin ortaya çıkabilir. Akut olarak belirti göstermez, genellikle kasık bölgesinde kabarıklık ve şişlik olarak karakterizedir.

Hasta, genellikle bir ağrı hisseder. İçe bastırılabilir, yumuşak durumdaki şişlikler, karın içi basınç arttığı zamanlarda ortaya çıkar ve uzanma sırasında kaybolur. Ağır kaldırma durumlarında hissedilen basınç hissi acı verici ve rahatsız edici olur. Kabızlığa neden olabilir. Özellikle yemeklerden sonra ve şişlik üzerine basma durumlarında ağrı ve yanma hissi ortaya çıkabilir. 

Kasık fıtığı tanısı çoğunlukla fiziksel muayene esnasında ortaya çıkar, ancak bazı durumlarda kasık ultrasonu talep edilebilir.

Kasık Fıtığı Sebepleri

Erkekler, anne karnındayken karın içinde yer alan testisleri, inguinal adlı iki ayrı kanaldan geçerek, hamileliğin son iki ayında torbalara iner. İki taraflı bu kanal, normal şartlarda bebeğin kas gelişmesi ile kendiliğinden kapanır.

Bazı durumlarda, kanallarda bir veya ikisi kapanamaz ve fıtık oluşumu için gerekli zayıf bölge böylece meydana gelmiş olur. Kasık fıtığının erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla görülmesinin sebebi budur. 

Kalıtımsal sebepler, bağ dokularında meydana gelen zayıflama, yaşlılık, aşırı kilo alma, aşırı kilo kaybı, ağır kaldırma, ıkınma, kabızlık, kronik öksürük, gebelik, travmalar, karın içi tümörleri, kolajen sentezinin azalması, gebelik, idrar güçlüğü gibi durumlar, fıtık oluşumuna sebep olabilir.

Ayrıca, kronik kabızlık, sigara kullanımı, aşırı egzersiz, prematüre doğmuş olmak, prostat hastalıkları, kronik akciğer rahatsızlıkları, daha önce fıtık ameliyatı geçirmiş olmak da kasık fıtığı oluşumuna neden olan diğer faktörlerdendir.

Kasık Fıtığının Riskleri Nelerdir?

Kasık fıtığı, oluşumunda görev alan iç organların sıkışması ve dışa sarkması sebepleriyle hayatı tehdit edecek boyutlara ulaşabilir. Çoğunlukla fıtığın boğulması sonucu oluşan bu riskler, önceleri yumuşak olan çıkıntının gergin, ağrılı ve küçülmeyen hal almasıyla artar. 

Sıkışan organa yeteri kadar kan gidemediği için kangren olma, delinme ve karın içinin iltihaplanması gibi peritonitelere sebep olabilir. Boğulmuş fıtık kendiliğinden iyileşemeyeceği için, derhal ameliyatla alınması gereken bir durumdur.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kasık fıtığının ilaçlı tedavisi bulunmamaktadır. Anatomik bir problem olduğu için, tek çaresi cerrahi kasık fıtığı ameliyatı olarak bilinmektedir. 

Ameliyat edilemeyecek fizyolojiye sahip kişiler, uzman doktor tavsiyesi ile kasık bağı kullanabilir. Kasık bağı, bacak hareketlerini kısıtlar ve fıtık üzerine tampon görevi görerek fıtığın dışarı çıkmasını engeller. Ancak, kasık bağının kenarından çıkarak sıkışan fıtık, fıtık boğulmasına da sebep olabilir.

Fıtık cerrahisinde, fıtığın karın içine yerleştirilmesi, çıkışa sebep olan boşluğun kapatılması, kese oluşumunun ortadan kaldırılması ve tekrarlamasını engellemek amaçlarıyla karın duvarında bulunan defektin onarılması amaçlanmaktadır.

Açık kasık fıtığı ameliyatı, fıtığın olduğu bölgeye 6 – 7 cm’lik bir kesi yapılarak ve bu boşluktan girilerek yapılır. Fıtık içindeki organlar karın içine atılır, yırtık bölgenin üzeri dikilir. Genellikle, dokular bu noktada zayıf olduğu için dikilen bölgenin üzerine ayrıca sentetik bir yama olarak bilinen Mesh yerleştirilir.

Laparoskopik, yani kapalı kasık fıtığı ameliyatı, 3 adet küçük delikten girilerek ince bir kamera aracılığıyla fıtık bölgesine ulaşılarak yapılır. Fıtığın içi boşaltıldıktan sonra, aynı açık ameliyatta olduğu gibi yama eklenir. 

Açık ve kapalı kasık fıtığı ameliyatı, birbirine benzer işlemlerle sürdürülür ancak kapalı ameliyat daha konforlu ve ağrısızdır. Hangi operasyonun yapılacağı, hastada görülen fıtığın boyutu ve durumuna göre genel cerrahi uzmanı tarafından karar verilecektir.

Hangi Durumlarda Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Yapılmamalıdır?

  • Daha önce prostat ameliyatı geçiren hastalara, 
  • Fıtığın sıkışık veya boğulmuş olduğu durumlarda,
  • Genel anestezi alması sakıncalı olan kişilere,
  • Çok büyük bir fıtık yırtığı tespit edildiyse kapalı kasık fıtığı ameliyatı yapılmamalıdır.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Faydaları Nelerdir?

  • 3 küçük delikten girildiği için, çift taraflı fıtıklarda cerrahın her iki tarafı da onarma şansı oluşur.
  • Fıtığı tekrar eden hastalarda yeniden ameliyat yarası açılması önlenmiş olur.
  • Ameliyat sonrası ağrılar daha azdır. Bu sebeple, normal hayata dönme zamanı daha kısadır.
  • Ciltte belirsiz bir iz kalır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Olanlar 

Hastalar, anestezinin etkisinden kurtulduktan sonra, 3 – 4 saat içinde yemek yemeye başlayabilir. Sabah gerçekleştirilen operasyonların akşamında yürüme başlayabilir. Hastaların çoğu, herhangi bir komplikasyon riski yoksa ertesi gün taburcu olur.

Çoğunlukla kendiliğinden eriyen dikişler tercih edildiği için dikiş alınmasına gerek kalmaz. Hastalar taburcu oldukları günden itibaren banyo yapabilirler.

Ameliyat sonrasında, hastaların 6 hafta boyunca ağır kaldırmaması, ağırlık kaldırma içeren sporlara ara vermesi, sigarayı bırakması ve kilo almamaya özen göstermeleri tavsiye edilmektedir.

Ameliyat sonrasında hastaların yemelerinde bir kısıtlamaya gitmesine gerek yoktur. Kendilerini iyi hissetmeye başladıkları zaman çalışma hayatına dönebilirler. 2 hafta sonrasında araba kullanabilirler. Taburcu olduktan bir gün sonra cinsel ilişkiye girebilirler. Ameliyattan bir hafta  sonra da yüzebilirler.

Uzmanlara

Sorun

Özkaya Tıp Merkezi hekimlerine sağlığınızla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz en kısa sürede sorularınızı email yoluyla yanıtlayacaktır.

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic