preloader

İnmemiş Testis Ameliyatı

Anne karnında iken, testisin iniş sürecinde ortaya çıkan aksaklıklardan ötürü testis, iniş yolu boyunca herhangi bir noktada takılması durumuna inmemiş testis denir.

Testislerin olması gereken yerde bulunması, hormon ve sperm üretimi için mutlaka gereklidir. 

Erkek bebeklerin yaklaşık %4.3’ünde sperm ve erkeklik hormonu üretiminden sorumlu organ testis, doğum esnasında yerinde bulunmaz.

Hasta bebeklerin yaklaşık ¾’ünde 3 ay dolmadan testis kendiliğinden yerine iner. Bir yaşına gelen bebeklerin ise yalnızca %0.96’sında halen inmemiş testis durumu gözlemlenir. 

Erkek çocuklar 1 yaşına gelene kadar yaklaşık %4’ünde inmemiş testis durumu görülebiliyor. Ancak, bebeğin erken doğması, bu oranı %33’lere kadar çıkarabilir.

Muayene sırasında testisin olması gereken yerde olmaması “boş torba” olarak tanımlanır. Boş torba durumu aşağıdaki 3 olasılıktan kaynaklı olabilir:

1. Testis Olmaması

Testisin gebelik döneminde hiç oluşmaması veya oluştuktan sonra gelişen damar tıkanıklıkları nedeniyle, testisin kaybolması mümkündür. Çift veya tek taraflı yokluk olabilir. Genellikle, tek taraflı vakalarda böbrek yokluğu da gözlemlenmektedir.

2. Atrofi (Testis Erimesi)

Önceden var olan testisin sonradan ortaya çıkan bazı etkiler dolayısıyla erimesi söz konusudur. Bu etkenler, damar tıkanıklığı, travma, zedelenme ve burulma olabilir. 

Uygulanacak cerrahi operasyonlarda hastaların sperm kanalının torba içinde veya kasık kanalında son bulduğu görülür. Böyle bir durumda, kalan yapıların da alınması önerilir.

3. İnmemiş Testis

Op. Dr. Özkan OĞUZ

Üroloji

İnmemiş Testis Türleri Nelerdir?

İnmemiş testis türleri, testisin bulunduğu yere göre 3 grupta sınıflandırılır:

1. Gerçek İnmemiş (Kriptorşit) Testis

İnmemiş testis denildiğinde akla ilk gelen ve en sık karşılaşılan tip gerçek inmemiş testistir. Bu vakalarda, kasık kanalı içinde bir noktada testis bulunur.

Testis iç inguinal ringin iç tarafında bulunması durumuna abdominal; testisin iç ve dış inguinal ringler arasında olması durumuna kanaliküler; testisin dış inguinal ringin çıkış noktasına yerleşimine ise preskrotal veya yüksek skrotal testis adı verilmektedir.

2. Ektopik Testis

Testisin normal iniş yolunun dışında bir bölgeye yerleşmiş olmasına ektopik testis adı verilir. Deri altında, anüsün ön kısmı, karın ön yüzünde, apış arasında, penis kökü gibi normal iniş yolundan uzakta ve uyluğun iç yüzünde bulunan testislerdir.

Tüm inmemiş testis vakaları görülen bebeklerin %5 – %10’unda ektopik testis söz konusudur.

3. Rektaktil Testis

Utangaç testis olarak da bilinen rektaktil testis, testislerin elle çekme ile yumurta kesesinin tabanına indirilmesini, normal zamanlarda da kasık bölgesinde bulunan testisleri ifade eder.

Normal şartlarda, erkek çocukların uyluk bölgesine, yani yumurta kesesinin yakınına dokunulmasıyla ortaya çıkan bir refleks olara, testis kasık bölgesine doğru çekilir. Bahsi geçen refleks, vücudun testisleri koruması mekanizmasıdır. 

Bazı çocuklarda ise, bu refleks mekanizmasının normalden aktif olmasından kaynaklı rektaktil testis denilen durumun ortaya çıkabilir.

Çoğu zaman, testisler kese içerisinde yokmuş gibi değerlendirilebilir. Sıklıkla, 5 – 6 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Bu vakalar, yeterli dikkat gösterilmezse gerçek inmemiş testis ile karıştırılabilir. Rektaktil testis ayrımının çocuk hastalıkları uzmanı veya üroloji uzmanı tarafından yapılması gereklidir.

Çift taraflı rektaktil testisler, genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmadan, ergenliğin erken döneminde tam olarak skrotuma kendiliğinden yerleşir. Rektaktil testisler, skrotum içinde bulunduğundan sperm üretimini etkilemezler.

Başlangıçta normal skrotal bölgesinde muayene edilmiş, daha sonra kasık kanalı pozisyonunda kalıcı olarak yerleşen testislere ise kazanılmış inmemiş testis denmektedir.

İnmemiş testis vakalarının %70’i torba boyunda veya kasık kanalında, %25’i karnın içinde, %5’i ise normalden farklı bir yerde bulunabilir. İnmemiş testislerin %70’i sağ tarafta bulunur. Hastaların %10’u ise iki taraflıdır.

İnmemiş Testis Belirtileri Nelerdir?

Normal şartlarda, gebeliğin 28. haftası itibariyle erkek bebeklerin testisleri yavaş yavaş yerine inmeye başlar. Bazen, hormonal sebeplerden dolayı, testis torbaya kadar inemez ve karın içerisinde veya torbanın üst kısmında kalır.

Testis olması gerektiği yere inemezse, torba içine giremediğinden, yani vücudun içinde kaldığından hacmi küçülür ve sperm kalitesi düşebilir. Böyle durumlarda, kanser veya kısırlık gelişme ihtimali oldukça yüksektir.

Kendi kendine inmeyen testilere, cerrahın da uygun görmesi halinde cerrahi operasyon uygulanması gerekmektedir.

Tedavi edilmemesi halinde birçok ciddi sağlık sorununa, özellikle okul çağındaki cinsiyetle ilgili şüphelere ve çocukta kendine güven sorununa yol açabilecek inmemiş testis, el muayenesi ile tespit edilmektedir.

İnmemiş Testis Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtanın olmayışı, erkek bebeğin ailesi veya çocuk doktoru tarafından fark edilebilir. Testis muayenesi, mutlaka yenidoğan bebeklerin olağan muayeneleri sırasında yapılmalıdır. 

Muayenede bulunamayan testis söz konusu ise mutlaka üroloji uzmanına yönlendirme yapılmalıdır. 

Zaman zaman, her şeyin normal olduğu durumlarda bile testis fark edilemeyebilir. Fiziksel muayene sırasında varlığı tespit edilemeyen testislere kesin bir tanı konmadan önce görüntüleme cihazları ile kontrol edilmelidir:

Ultrasonografi

Testisin yerini, boyutunu öğrenme ve varsa diğer testis ile karşılaştırma yapmak için ultrasonografi yönteminden faydalanılabilir.

Laparoskopi

Olması gereken yerde ve kasık bölgesinde testis bulunamayan hastalara, testisin varlığını ve konumunu saptamak için tedaviye yönelik laparoskopi operasyonu önerilmektedir.

MR (Magnetik Rezonans Görüntüleme, Emar)

Bilgisayarlı tomografi ve MR çekimi gerekli inmemiş testis hastalarında kullanılan bir yöntemdir.

İnmemiş Testis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erkeklerin torbalarındaki ısı, vücut ısılarından 2-4 derece daha düşüktür. Bu sıcaklık, testisle ilgili yapıların gelişmesi ve normal işlevini sürdürmesi için bir zorunluluktur. Testiste yüksek ısı gözlemlenmesi sebebiyle olumsuz değişiklikler görülmeye başlar.

Değişiklikler, bebeğin 6. aylık olmasıyla başlamaktadır. Giderek artan yapısal bozuklukların uzun sürmesi halinde kısırlığa, sterliteye, kadar varan sonuçlar doğurabilir.

Ameliyatla yerine indirilebilen testisler, normal gelişimine kaldığı yerden devam edebilir. İnmemiş testis hastalığı öyküsü olan kişilerin kısırlık oranı yüksek olsa da, erken yaşta indirilmiş kişilerde bu oran daha yüksektir. 

İnmemiş testis vakalarında, kötü huylu tümör görülme oranı 5 – 10 kat daha fazladır. Ancak, genellikte 30 – 40 yaşından sonra görüşür ve erken yaşta yerine indirilen testis ile bu oranın azaltılabildiği bilinmektedir.

İnmemiş testis ameliyatı, bebeğin 1 yaşına gelmeden önce yapılması tavsiye edilmektedir.

Cerrahi Operasyon

Operasyon hazırlığı, fıtık ameliyatlarında olduğu gibidir. Teknik olarak, ameliyat esnasında testis torba derisinin altına yerleştirilir. Testis erimesi gözlemlendiyse, kalıntıların çıkarılması gerekmektedir. Bebeğin, ameliyattan 2 hafta sonra ve 6 ay sonra kontrolü yapılmalıdır.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Problemler

İnmemiş testis ameliyatı sonrası en sık gözlemlenen problem testis erimesidir. Yara enfeksiyonu, geç dönemde sperm kanalında tıkanma, geri kaçma ve çocuk sahibi olamama da diğer problemlerden sayılabilir. 

İnmemiş Testis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İnmemiş testisin tedavi edilmemesi, kasık fıtığına, testis kanserinin görülme riskinin 4-10 kat artmasına, hormon ve sperm üretiminin bozulması ile kısırlık oluşmasına, testisin travmaya maruz kalmasına, testisin torbada olmamasından kaynaklanan psikolojik sorunlara, inmemiş testisin diğer sağlıklı testise de zarar vermesine sebep olabilir.

Özkaya Tıp Merkezi’nde inmemiş testis ameliyatı son teknolojik cihazlar vasıtasıyla, alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Siz de bebeğinizde böyle bir problem olduğunu düşünüyorsanız, derhal muayene için bir randevu alın, çocuğunuzun geleceğini riske atmayın!

Uzmanlara

Sorun

Özkaya Tıp Merkezi hekimlerine sağlığınızla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz en kısa sürede sorularınızı email yoluyla yanıtlayacaktır.

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic