Doktorlarımız tarafından istenen tüm hormon testleri, kurumumuz ile anlaşmalı, uluslararası geçerliliği olan TÜRKAK TSE ISO EN 15189 AKREDİTASYON kalite belgesine sahip Özel Viromed Laboratuvarlarında yapılmaktadır.

Bireylerden, kanda bulunan bazı hormonların düzensiz salgılanması veya salgılanamaması gibi durumlarda hormon testleri yaptırmaları istenebilir.

Aşağıdaki başlıklarda, hangi hormonların ne işe yaradıkları ve hormon testlerinin detaylarına ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.

Hormon, vücutta bulunan, organlardan gelip kana salgılanan kimyasal maddelerin genel adıdır. Hormon testleri genellikle kan, idrar örneği ve tükürük alınarak yapılır. Az ya da fazla salgılanan hormonların ortaya çıkardığı sağlık sorunları hormon testleri sayesinde ortaya çıkar.

Serbest PSA Testi

Prostat hastalıklarının teşhis ve tedavi takibinde Serbest PSA testi kullanılır.

Vitamin B12 Testi

Nöronal fonksiyonların normal işleyip işlemediğini ölçmek için gerekli bir testtir.

Serbest T4 (FT4) Hormon Testi

Serbest T4 hormon testi de tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılır. 

Estradiol (E2) Hormon Testi

Vücutta en kuvvetli endojen olan östrojenin ölçümü için uygulanan bir testtir. Erkeklerde jinekomastinin değerlendirilmesi için yapılır.

Tiroid Uyarıcı Hormon Testi (Tiroid - Stimulating TSH)

Tiroid hormonuyla ilgili hastalıkların tedavi takibinde ve tiroid fonksiyonlarının çalışma takibinde
yapılan bir testtir. 

Ferritin (FERR) Hormon Testi

Demir eksikliği anemisini, kronik hastalık anemisini, akdeniz anemisini ve demir yükleme tedavisini takip etmek amacıyla yapılan bir testtir.

Total T3 Hormon Testi

Total T3 hormon testi, bireylerin tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi için yapılır. Tiroid bezinin fazla çalışması halinde total T3 hormon testinin sonucu yüksek çıkarken, yetersiz çalışması halinde düşük çıkmaktadır.

Serbest T3 (FT3) Hormon Testi

Serbest T3 hormon testi, tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi için yapılan bir testtir. Uzun süre hastanede yatan kişilerde ve kronik rahatsızlığı olan bireylerde FT3 değeri düşük çıkabilir. 

Folik Asit Testi

Folat eksikliğinin teşhis ve tedavisi için yapılan bir testtir. Hemodiyaliz, gebelik ve ilaç kullanımı gibi durumlar folat düzeyini düşürebilirken; vejetaryen diyet ile folat düzeyi artar.

Alpha - Fetoprotein (AFP) Testi

Kanda bulunan AFP düzeyindeki artış ve azalışların gözlemlenmesi için uygulanan bir testtir. Kolon, mide, pankreas ve akciğer kanser hastalarında, alkoliklerde, karaciğer hastalığı, siroz ve hepatit bulunan kişilerde AFP düzeyinde yükselme gözlemlenebilir.

Beta HCG Hormon Testi

Doğal olmayan yollarla vücut dışında bulunan, özel bir ortamda döllenme yaşayan kadınların takip edilmesi ve gebelik teşhisi için yapılan bir testtir. Erkeklerde, testis tümörü takibi için de Beta HCG hormon testi kullanılır.

CA 15 - 3 Testi

CA 15 – 3 testi, meme kanserinin tedavi ve takibinde kullanılır. Diğer organlara yayılmış meme kanseri hastalarının %80’inde CA 15 – 3 düzeyi yüksek çıkar. Kolon, over, karaciğer, pankreas ve akciğer kanser hastalarında ve siroz, tüberküloz, hepatit geçiren kişilerde CA 15 – 3 düzeyi artabilir.

CEA Testi

İleri evre meme kanseri olan kişilerin ve kolorektal kanser hastalarının takibi için yapılan bir testtir. CEA düzeyi, akciğer, pankreas, prostat, mide, rektum, akciğer ve kolon kanseri durumlarında yükselir. Sigara kullanımı CEA değerini yükseltebilir; bu yüzden, sigara kullanan kişilerin tarama testleri doğru sonuç vermeyebilir. 

Hormonlar ve İşlevleri

Hormonların salgılanması beyinde bulunan hipotalamus bezi tarafından yönetilir. Hipotalamus bezi, hipofiz bezine hormon salgılaması için sinyaller gönderir. Hipofiz bezi ise tüm endokrin organlarının hormon salgılamasını sağlar. Hormonların dengeli ve uyum içinde salgılanamaması halinde, vücutta sağlıksız bazı durumlar ortaya çıkabilir. 

Östrojen Hormonu Ne İşe Yarar?

Östrojen hormonu, kadınlarda bulunan yumurtalıktan salgılanan kadınlık hormonlarının başlıcasıdır. Gebelik döneminde, vücuttaki östrojen hormon düzeyi artarken, menopoz döneminde azalır.

Progesteron Hormonu Ne İşe Yarar?

Progesteron hormonu yumurtalıklardan salgılanan bir hormondur. Östrojen hormonu ile dengesi çok önemlidir. Bu dengenin bozulması halinde, kadınlarda farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Prolaktin Hormonu Ne İşe Yarar?

Prolaktin hormonu, hipofiz bezinden salgılanan, emzirme döneminde meme dokusunda süt oluşumunu sağlayan bir kadınlık hormonudur. Hipofiz bezinde oluşabilecek adenom denilen anormal yapılar, bu hormonun fazla salgılanmasına ve adet düzensizliklerine sebep olabilir. Emzirme döneminde gözlemlenen prolaktin hormon salgı düzeyindeki artış dolayısıyla adet görememe veya düzensiz adet görme durumları normal kabul edilir.

Tiroksin Hormonu Ne İşe Yarar?

Tiroksin hormonu, tiroid bezinden salgılanan ve vücudun işleyişinde önemli bir yere sahip olan bir kadınlık hormondur. Az salgılanması veya çok salgılanması adet düzensizliklerine sebep olabilir.

Melatonin Hormonu Ne İşe Yarar?

Melatonin, beyinde bulunan epifiz bezi tarafından salgılanan ve vücudun biyoritmini düzenleyen bir hormondur. Az ışıklı ortamlarda salgılanabilir. Eksikliği halinde, uyku bozukluklarından psikolojik rahatsızlıklara kadar pek çok hastalığı doğrudan tetikleyebilir.

Kortizol Hormonu Ne İşe Yarar?

Kortizol hormonu, böbrek üstü bezlerinden salgılanan, vücudun karbonhidrat ve yağ metabolizmasının düzenlenmesini sağlayan bir hormondur. Bu hormonun az salgılanması durumlarında vücut direncinde düşmeden hastanın kaybedilmesine kadar ciddi durumlar ortaya çıkabilir.

Testosteron Hormonu Ne İşe Yarar?

Testosteron hormonu, erkeklerde sperm üretimini, vücudun yağ dağılımını, kan hücresi dağıtımını ve kas büyüklüğünü düzenler. Yalnızca erkeklerde değil, kadınlarda da bulunan bir hormondur.

FSH Hormonu Ne İşe Yarar?

FSH hormonu, hipofiz bezinden salgılanan, yumurtalıkların östrojen ve progesteron hormonlarını düzenli salgılamasına yardımcı olan kadınlık hormondur.