preloader

Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid halk arasında kullanılan adıyla basur ya da mayasır, anüsünün (makat) çevresinde bulunan damarların şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Hemen hemen herkesin başına gelebilen, kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanan, kişilerin hayat kalitesini ve sosyal ilişkilerini oldukça etkileyen bir hastalıktır. Hemoroidin, iç ve dış hamoroid olmak üzere iki türü vardır.  

Op. Dr. Mehdi ÇINAR

Genel Cerrahi

Hemoroid Türleri

Hemoroidin 2 tipi bulunur:

İç Hemoroid

İç hemoroidler,kalın bağırsağın makata yakın bölgesinde, görülemeyecek ya da hissedilmeyecek, derin bir noktada bulunur. Bulundukları bölgede acı algılayan sinirlerin sayısına bağlı olarak çoğunlukla ağrıya olmazlar. Genellikle her hangi bir belirti göstermezler.  Ancak çok nadir durumlarda dışkıda kan görülebilir. Bu tip hemoroidler, yumuşak bir dokuya sahiptirler.

Dış Hemoroid

Dış hemoroidler, makatın dış bölgesinde, derinin hemen altında görünürler. Bu tip hemoroidler sıklıkla makat etrafında tahriş, kaşıntı, ağrı, kanamaya basur pıhtılaşmasına neden olabilirler.

Hemoroid Evreleri

Hemoroidler dokuların sarkma durumuna göre 4 evrede incelenir:

I. Evre

Bu evrede kanama çok nadir görülmektedir. Dokular dışkılama esnasında anüs içinde hareket halinde olsalar da eski hallerine geri dönerler. Bu evrede dokuların makat içerisinde bulunmaları nedeniyle hemoroid sadece rektoskopi yöntemiyle görüntülenebilir.

II. Evre

Bu evrede dokular dışkılama sırasında ıkınma hareketi nedeniyle dışarı çıkmaktadırlar. Fakat dışkılama sonrasında dokular tekrar içeri girerler. Kişilerde, küçük çaplı kanamalar ve dışkılama sonrası hafif ağrı gibi belirtiler görülebilir.

III. Evre

Bu evrede  dışkılama esnasında makat dışına çıkan dokular, dışkılama sonrasında dışarıdan müdahale olmadığı sürece içeri girmemektedir. Makatta kanama ve kaşıntı dışında dokuda oluşan memelerin dışarıda kalması sonucunda ıslaklıklar da görülülebilir.

IV. Evre

Bu evre, hemoroid evreleri arasında en şiddetli ağrıların ve kanamaların görüldüğü evredir. Hemoroid memesi olarak bilinen hemoroid pakeleri makattan dışarı çıktığında artık dışarıdan müdahale edildiğinde bile pakeler makat dışında kalmaktadırlar. Bu evrede kanama, kaşıntı, ağrı ve akıntı çok yoğun görülebilmektedir.

Hemoroid Belirtileri

Dış Hemoroid Belirtileri

 • Çoğunlukla görülen dış hemoroid belirtileri şunlardır:
 • Dışkıda kan görülmesi
 • Makat bölgesinde ağrılı yumrular
 • Kaşıntı ve rahatsızlık
 • Uzun süreli oturmalarla şiddetlenen ağrı
 • Memelerin dışarıda kalması sonucunda ıslaklık

İç Hemoroid Belirtileri

Çoğunlukla bir belirti göstermemesine rağmen bazen şu belirtilere yol açabilir:

 • Dışkıda kan
 • Tuvalet kağıdında lekenme biçiminde kan oluşması
 • Makattan basur memesinin sarkması

Hemoroid Sebepleri

 • Ailesinde hemoroid olası
 • Obezite ve hamilelikte bağlı beslenme alışkanlığı ve kilo alımı
 • Dışkılamada zorlanma, ıkınarak sert dışkı çıkarma
 • Posasız/lifsiz beslenme
 • Tuvalette beş dakikadan uzun süre oturmak
 • Sürekli olarak görülen ishal veya kabızlık
 • Uzun süreli oturmayı/ayakta kalmayı gerektiren meslekler

Hemoroid Riskleri Nelerdir?

Hemoroid hiçbir şekilde kansere dönüşmez. Ancak belirtileri bağırsak kanseriyle karıştırılabilir. Bu nedenle uzmana geç gidilmektedir bu durum da kanserin teşhisinin gecikmesine yol açmaktadır. Bu nedenle hemoroid belirtileri ve ailenin hastalık geçmişinde bağırsak kanseri varsa mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.

Hemoroid Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hemoroidde tedavinin şekli hemoroidin bulunduğu evreye göre değişikler göstermektedir. 1. ve 2. evre hemoroidlerde genellikle ameliyatı tercih edilmez, ilaçla tedavi yoluna gidilir. 3. ve 4. evre hemoroidlerde ise cerrahi operasyon uygulamak daha doğru bir yöntemdir.

Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Lazer Yöntemi

Ameliyathane ortamında yapılan bu işlem yeni tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu yöntem kulanılarak fiberoptik lazer ile hemoroid pakeleri içine girilir. Fiberoptik lazer ışınları ile hemoroid dokuları yakılarak hastalık tedavi edilir.

Açık Hemoroidektomi Yöntemi

Bu yöntemde hemoroid dokusu bistüri yardımıyla çıkarılır ve geriye kalan dokular dikiş atılarak tekrar bir araya getirilir. Bu yöntem uygulandıktan sonra bölge açık bırakılır. Kullanılan bu yöntem yıllardır var olan, geleneksel bir yöntemdir. Dikiş gerektirdiği için diğer yöntemlere göre daha ağrılı olabilir.

Kapalı Hemoroidektomi Yöntemi

Açık hemoroidektomi yöntemi ile hemen hemen aynı yol izlenir. Ancak bu yöntemi diğer yöntemden ayıran özellik hemoroid dokusu çıkarıldıktan sonra sağlam dokular ile kapatılır.

Ultrasonik Hemoroidektomi Yöntemi

Dikişsiz ameliyat olma özelliğini taşımaktadır. Bu yöntem sayesinde ameliyat sonrası gelişen komplikasyonlar azalmaktadır.  Bu yöntem günümüzde cerrahi hemoroid tedavisinde en sık kullanılan teknolojik bir yöntemdir. Yüksek düzeyde ses dalgaları ile hemoroidal dokular kesilir. Aynı zamanda sağlam dokular birbirine yapıştırılır.

Stapler Hemoroidektomi Yöntemi

Hastalığın ileri seviyelerinde, tüm makatı saran yoğun hemoroidal pakelerin bulunduğu durumlarda, bu pakelerin tek tek çıkarılması yerine 360 derece dönen ve özel kesici bir alet yardımıyla çıkarılması işlemidir.

Hemoroid Ameliyatı Öncesi

 • Eğer kullanılıyor ise kan sulandırıcı ilaçlar en az bir hafta önceden kesilmelidir.
 • Ameliyattan bir gece önce su ve gıda tüketimi yapmamak gerekir.
 • Operasyonundan önce hastalara bağırsakların tamamen boşaltılmasını sağlamak için müshil etkili ilaçlar verilir ya da lavman uygulanır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi uygulanan ameliyat tekniğine göre değişiklik gösterir.

 • Genellikle lazerli operasyonlarda açık yara bulunmadığı için hastalar 1 gün istirahatin ardından taburcu edilir.
 • Açık ve kapalı hemoroidektomi ameliyatlarından sonra yaralı bölgenin iyileşmesi beklenir ve komplikasyon oluşup oluşmayacağına bakılır.
 • Operasyonlar sonrasında belirtilerin nüksetmemesi için beslenme şekli düzenlenmeli ve hijyen koşullarına dikkat edilmelidir.
 • Uzman doktorun önerilerine göre ameliyat sonrası ilk birkaç gün sindirimi kolay ve posasız yiyecekler tüketilmelidir.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası ve Hemoroidden Korunmak için Ne Yapılmalı?

Hem hemoroidden korunmada, hem de hastalığın nüksetmemesi açısından uygun bir diyetle sağlıkı beslenmek çok önemlidir. 

 • Yüksek lifli gıdalar mutlaka önerilen, belirli ölçülerde tüketilmelidir.
 • Gün içinde altı ila sekiz bardak su içmek yumuşak bir dışkı için gereklidir.
 • Kabızlığı önlemek önemlidir. Bu nedenle dışkılama ihtiyacı hissettiğinizde beklemeden hemen tuvalete gitmelisiniz.
 • Egzersiz yapmak önemlidir. Egzersiz; hemoroidi tetikleyen aşırı kilolarınızdan kurtulmanızı ve kilonuzu kontrol altına almanızı sağlar.
 • Uzun süre oturmaktan kaçınmak gerekir. Uzun süre oturmak, özellikle de tuvalette uzun süre oturmak anüs damarlarındaki basıncın artmasına, bu artış da basur oluşmasına sebebi olabilmektedir. 

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic