preloader

Halluks Valgus Ameliyatı

Ayak başparmağının iç kısmında oluşan kemik çıkıntısı, halluks valgus olarak adlandırılan ortopedik bir problemidir. Bu olgularda, yürümeye bağlı ağrı ve ayakkabı giyme zorlukları şikayetleri görülebilir. Sebebi, hastaların ayak başparmağının ikinci parmağa doğru eğilerek hassasiyet oluşturmasıdır. Bu durumda, halluks valgus ameliyatı gerekliliği ortaya çıkabilmektedir.

Op. Dr. Sabit KÜLEKCİ

Ortopedi ve Travmatoloji

Op. Dr. Macit UZUN

Ortopedi ve Travmatoloji

Halluks Valgus Neden Olur?

Halluks valgus gelişimi; düz tabanlık, travmalara bağlı basma bozuklukları, ortopedik olmayan ayakkabı kullanımı ve ailevi yatkınlık nedenlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Halluks Valgus Ameliyatı Tanısı Nasıl Konur?

Halluks valgus tanısı, ortopedi uzmanının fiziksel muayenesi ile başlamaktadır. Hastanın ayağı, yere basar şekilde ve basmaz şekilde incelenir.

Ardından, gerekli görülmesi halinde röntgen tetkikleri yapılarak kesin tanı konulur.

Özel durumlar haricinde ortopedi ve travmatoloji bölümünde yapılacak fiziksel muayene ve röntgen çekimi, halluks valgus tanısının konmasında ve tedavi planı şekillendirmede yeterlidir. Özel durumların varlığı halinde, MR ve EMG gibi tetkikler yaptırılması istenebilir.

Halluks Valgus Tedavi Yöntemleri

halluks valgus tanısı için çektirilen röntgen filmi

Öncelikle rahatsızlığın ortaya çıkmasındaki temel neden ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü, genetik faktörler dolayısıyla genç yaşta ortaya çıkan halluks valgus şekil bozukluğu ile, yetişkin dönemde ortaya çıkan eklem bozukluğunun tedavi yaklaşımları farklı olmaktadır.

Genellikle 25 – 40 yaşları arasındaki kadınlarda görülmektedir. Ağrıya ve ayakkabı kullanımına engel olmayan şekil bozuklukları için cerrahi müdahale gerekmemektedir. Ancak, sıkı ve ucu dar ayakkabı kullanımının devam edilmesi, ağrılı, şiş ve artmış şekil bozukluğuna yol açabilir. Taraklı ayak yapısına ve düztaban ayağa sahip olmak da halluks valgusu artırıcı etkisi olan etmenlerdir.

İleri olmayan olgularda, cerrahi yöntemler tercih edilmemektedir. Ayakkabı değişikliği, tabanlık ile ayak desteği veya cildin hassas bölgelerine teması engelleyen destekler denenebilir. Bu yöntemler, rahatlık sağlamakla birlikte tedavi yöntemi olarak algılanmamalıdır.

Halluks valgus makarası veya halluks valgus gece ateli kullanımı kemik çıkıntısını düzeltmez ve hastalığın ilerlemesini durdurmamaktadır.

Halluks valgus kaynaklı kemik çıkıntısı ve şekil bozukluğu, cerrahi müdahale ile düzeltilmelidir. Bilinenin aksine, halluks valgus ameliyatı sırasında yalnızca kemik çıkıntısının traşlanması işlemi yapılmamaktadır. Çünkü, bu işlem mekanik problemi çözmede yetersiz kaldığından hastalığın tekrarlanması olasıdır. Hastada bulunan şekil bozukluğunun mekanik sebebine yönelik bir operasyon yapılmalıdır. Tedavi alternatifleri, her hasta için değişiklik gösterebilmektedir.

Halluks Valgus Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Halluks valgus ameliyatı esnasında kemiklere kesi yapılacağı için ameliyat sırasında genel anestezi uygulanmalıdır. En çok karşılaşılan fazla ilerlemiş, ancak açısal olarak belirli bir dereceyi aşmamış halluks valgus olgularına 3 – 5 santimetrelik minimal insizyon yapılarak ameliyat gerçekleştirilir. Hastalığın daha ilerlemiş tiplerine ise, açısal farklılıklardan ötürü hem alt hem de üst insizyon gibi farklı teknikler uygulanmaktadır.

Özkaya Tıp Merkezi ayrıcalıklarıyla olabileceğiniz ameliyata deneyimli ortopedi uzmanları ve anestezi ekibi katılacaktır. Anesteziye ek olarak, ameliyat sırasında farklı yöntemlerle ayak uyuşturulabilir. Böylece, ameliyat sırasında ve sonrasında alınacak önlemlerle sıkıntısız bir süreç geçirebilirsiniz.

Halluks Valgus Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Halluks valgus ameliyatı yaklaşık olarak 45 – 90 dakika sürer. Ameliyat sonrası, ayak parmağına alçı, breys ve bandaj uygulanır. Steril malzeme ile kapatılan, cilt altı dikiş uygulanan kesi sahası nadiren pansuman gerekli görülür. Hastanın genel durumuna göre bazen kan sulandırıcı ve antibiyotik takviyesi gerekebilir.

Halluks Valgus Ameliyatı Sonrası

halluks valgus ameliyatı yapan doktorlar

Ameliyat sırasında kemik düzeltmesi yapıldığı için, operasyon yapılan parmağın kemik iyileşmesi tamamlanıncaya kadar parmağa yük verilmemelidir. Genellikle 6 hafta süren bu dönem boyunca hasta özel ayakkabılarla yalnızca topuğu üzerinde yürüyebilir.

Hastalar, ameliyat sonrasında kendi kişisel ihtiyaçlarını giderebilecek kadar iyi hissettiklerini söylemektedir. Ancak, ayak çevresinde oluşabilecek şişliği engellemek adına hastanın uzun süre ayakta kalması ve ayağını aşağı sarkıtır pozisyonda tutması tavsiye edilmemektedir.

4 haftanın sonunda röntgen çekilir, ardından breys ve alçı çıkartılır. Hastaya, ayağını sıcak suya sokarak yapabileceği egzersizler verilir. Ayak ameliyatlarından sonra doku ödemi geç çözülür. Bu yüzden, 3 – 6 aya kadar ayak başparmağında görülen hafif şişme normal karşılanmaktadır.

Ayak şişliği indikten sonra başparmak ekleminde kıkırdak bozukluğu görülmediyse topuklu ayakkabı giymede bir sıkıntı olmaz. Ancak, halluks valgus tedavisi sonrasında uzun süreli rahatsız ayakkabı kullanımı önerilmemektedir.

Kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra, hastanın günlük ayakkabı tercih etmesi mümkün olur.  İyileşme sürecini takip eden 2 – 3 ay içerisinde ise ayak başparmak hareketleri tekrar kazanılır. Bu süre sonunda hastanın spor yapmasında bir sakınca görülmemektedir.

Halluks valgus ameliyatı sonrasında, ayak başparmağı cerrahi müdahale ile düzeltilir ve ayak mekaniğini bozan başka bir etmen yoksa hastalık tekrarlanmaz. Yetersiz yapılan operasyonlar, hastalığın tekrarlanma riskini artıracağından alanında uzman bir ortopedi ve travmatoloji doktoru seçtiğinizden emin olmalısınız.

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic