Günlük Kalori Hesaplama ve Kalori İhtiyacı

Günlük kalori hesaplama yaparken herkese uyacak bir hesaplama yapmak doğru değildir. Kişinin vücut özelliklerine göre hesaplama yapmak gerekir.

Yukarıdaki günlük kalori hesaplama aracı ile doğru bir şekilde hesaplama yapabilirsiniz. Bunun için mevcut kilonuzu, yaşınızı, boyunuzu ve cinsiyetinizi hesap makinesine doğru bir şekilde girin. Sonuçlar, kilo vermek veya korumak için kaç kalori yiyebileceğinizi gösterecektir.

Yağ Kaybı için Günlük Kalori Hesaplama

Kilo kaybı için, kalori açığı oluşturmak gerekir ve belirli ölçüde alınan kaloride belirli eksiltme yapmak gerekir. Bunun için de bilgileri doğru girerek hesaplamayı yinelemek gerekir. Bu şekilde kilo vermek için kalori düşürme daha doğru bir şekilde yapılabilir.

Kilo kaybı için bir diğer önemli nokta da yavaş yemeği öğrenmektir. Araştırmalar, daha hızlı yemenin kilo kaybına olumsuz etkisi olduğunu göstermektedir.

Her Şey Kalori Değil

Kilo kaybı için sadece günlük kalori hesaplaması yaparak yemek yeterli değildir. Kalori, alınan enerjiyi temsil eder. Bu enerjinin vücuttan atılımı da önemlidir. Hareket etmek ve aldığımız kalorilerin yakılmasını sağlamak da önemlidir.

Ayrıca farklı gıdalar vücudumuz üzerinde farklı etkiler bırakır. Besinler enerjiye çevrilmeden önce farklı metabolik etkiler oluşturur. Bu nedenle sadece yiyeceklerin kalori içeriğine odaklanmamak da önemli bir detaydır.

Minimum Günlük Kalori Alımı

Mutlak alt kalori seviyelerini ayarlamak zordur çünkü herkesin farklı vücut kompozisyonu ve aktivite seviyeleri vardır. Bu nedenle bir uzman yardımıyla kendi yaşam biçiminiz, kilonuz ve boyunuz çerçevesinde minimum kalori seviyesini oluşturmak en doğrusudur.

Kalorileri Azaltırken Dikkatli Olunmalı

Kalori kontrolü yaparken azaltmalarda dikkatli olmak gerekir. Kalorileri kademeli olarak düşürmek doğru bir adımdır. Ani bir düşüş (500 kalori veya daha fazlası gibi) metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir.

 

 

Kalori çok düşük olduğunda ne olur?

  •         Kas kütlesi enerji için parçalanır (katabolizma).
  •         Metabolizma hızı, günlük alınan kalorinin hızla düşürülür ise yavaşlamaya  başlayacaktır.
  •         Çok düşük kalorilerle halsizlik, beslenme yetersizliği, yorgunluk ve genellikle sinirlilik oluşmasına neden olur.
  •         Eğer aniden önceki yeme düzeninize dönerseniz, yağda bir geri kazanım için tamamen hazırsınız demektir.

Günlük Kalori Hesaplama ve Egzersiz

Günlük kalori hesaplaması yaparken egzersiz de önemlidir. Günlük yapılan egzersiz süresini de hesaplamaya dahil etmek gerekir. Bu şekilde daha sağlıklı bir biçimde kilo kaybı gerçekleşir.

Egzersiz biçimine karar verirken bir uzmana başvurarak kilonuza ve vücut yapınıza göre doğru egzersizi bulabilirsiniz.

Yağ Kaybetmek ve Kas Yapmak?

Çoğu insan kaloriyi kısıtlarken kas kütlesini kaybeder. Kas dokusunu korumak büyük çaba gerektirir ve yağ kaybederken kas inşa etmek daha da zordur. Bu nedenle yapılan egzersizlerde bir uzmana danışmak önemlidir.

Makro Besin Oranı ile Günlük Kalori Hesaplama

Makro Sayma, kalori bazlı kilo vermenin popüler bir yoludur çünkü çok kişiselleştirilmiş ve sınırsızdır. Diyet yapanlara, kilo kaybı için her gün kaç gram karbonhidrat, yağ ve protein (makro) yemeleri gerektiği kadar kalori ihtiyaçlarını nasıl hesaplayacaklarını öğretir.

Uzman bir diyetisyenle oluşturulan günlük makro miktarına uyulduğu sürece hiçbir yiyecek yasak değildir.