preloader


Gebelik Hesaplama Aracı

Hamilelik, cinsel birliktelik sonrasında gerçekleşen döllenme ile bebeğin doğumuna kadar geçen süre için kullanılan bir terimdir.

Doğum, genellikle gebe kalındıktan yaklaşık 38 hafta sonra veya kadının son adet döneminden yaklaşık 40 hafta sonra gerçekleşir. Doğum zamanını tahmin etmenin en iyi yolu, son adet döneminizin ilk gününden itibaren 40 hafta veta 280 gün saymaktır. Dünya Sağlık Örgütü, 37 ile 47 hafta süren hamilelikleri normal olarak tanımlamaktadır.

Bebeğinizin kalp atışını ilk kez 9. veya 10. hafta civarında duyarsınız. Fetal hareketi ise ilk kez 18. ile 22. hafta arasında hissedersiniz.

Kadın doğum uzmanı, sonograma dayalı olarak bebeğin doğacağı zaman aralığını tahmin edebilir. Alternatif olarak, kadının son adet dönemine göre de doğum zamanı öngörülebilir.

Bir hamileliğin süresi, kadının yaşına, varsa önceki gebeliklerinin süresi ve doğum esnasında annenin kilosu gibi faktörlere de bağlıdır. Bunlara ek olarak, hamilelik dönemindeki doğal varyasyonu etkileyen daha fazla faktör de bulunmaktadır.

Çalışmalar, doğumların %4’ünün vaktinden daha önce, %60’ının beklenen tarihten itibaren bir hafta içinde ve neredeyse %90’ının beklenen zamandan itibaren iki hafta içinde gerçekleştiğini göstermiştir. Bu istatistikler gösteriyor ki, bebeğinizin doğum tarihini takip eden iki haftalık bir zaman dilimi içerisinde hesaplayabilirsiniz.

Gebe Kalma Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Düzenli bir adet döngüsü olan kadınlar için, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplama yapmak nispeten iyi bir sonuç verecektir. Tahmini doğum tarihi önemli bir belirteç olduğu için, son döngüyü kullanarak 280 gün eklemek uygun olacaktır.

Tüp Bebek Transferine Göre Gebelik Nasıl Hesaplanır?

Amerika’da her yol 250.000’den fazla çift üzerinde yardımcı üreme teknolojisi kullanılıyor ve yılda yaklaşık 77.000 bebek tüp bebek yöntemiyle dünyaya geliyor.

Siz de tüp bebek yöntemi ile hamile kaldıysanız, doğum zamanınızı hesaplarken son IVF transfer tarihiniz üzerine 280 gün ekleme yapabilirsiniz.

Ultrason ile Gebelik Hesaplama

Ne zaman gebe kaldığınızı tam olarak belirleyemiyorsanız, son adet döneminizin gününü unuttuysanız veya yumurtlama dönemi hesaplama sonucunuzdan emin değilseniz, ilk doğum öncesi randevunuzda ultrason teknolojisi ile muhtemel doğum tarihiniz belirlenebilir.

İlk gebelik muayenesi yapıldığında not edilecek olan uterusun boyutu da doğum zamanını tam olarak belirlemede bir faktör olabilir.

Kasık kemiğinizden uterusunuzun tepesine kadar olan fundal ölçü yüksekliğiniz, her doğum öncesi muayenede doktorunuz tarafından kontrol edilir ve doğum tarihinizin doğrulanmasına yardımcı olur.

Gebelikte Bebeğin Kilosu Nasıl Tespit Edilir?

Hamilelikte bebeğinizin kilosunu ve boyunu öğrenmek için gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz. Bebeklerin boy ve kiloları dünya ortalaması baz alınarak hesaplanmaktadır.

Örneğin, anne karnındaki 14 haftalık bir bebek ortalama 30 cm uzunluğunda ve 600 gram ağırlığındadır.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile yapacağınız doğum öncesi muayeneler sırasında da bebeğinizin boyu ve kilosu ultrason aracılığıyla belirlenebilir.

Gebelik Hesaplama Aracı Ne Kadar Güvenilir?

Gebelik hesaplama aracı; kadının son adet tarihi, tüp bebek yöntemiyle olan gebelikler için yumurta toplama, embriyo veya blastokist transfer tarihi baz alınarak hesaplama yapmaktadır. Hesaplama sırasında, Türkiye’deki hamilelik ortalamaları göz önünde bulundurulur. Bu yüzden, elde edilen sonuçlar oldukça güvenilirdir.

Hamilelik Tespiti

Hamilelik testleri kullanılarak, kadının kendisi tarafından fark edilen kaçırılmış adet dönemi, artan bazal vücut ısısı, yorgunluk, bulantı, sık idrara çıkma gibi belirtilerle hamilelik durumu tespit edilebilir.

Gebelik için biyolojik belirteç görevi gören ve döllenmeden 6 ile 8 hafta sonra gebeliği tespit edebilen klinik kan veya idrar testi içeren hormonların tespiti ile hamilelik saptanır. Klinik kan testleri ev tipi gebelik testlerine göre daha doğru bir sonuç verir.

Yalnızca hamilelik sırasında vücutta bulunan hCG hormonunun tespiti ile saptanan gebelik süreci, ilaç, kilo alımı, egzersiz, beslenme gibi çoğu kadının dikkate alması gereken bir dizi faktörden etkilenebilir.

Hamilelik ve İlaç Kullanımı

Hamilelik sırasında belirli ilaçların alınması fetüs üzerinde kalıcı etkiler bırakabilir. Fetüs için düşük risk taşıyan ve anneye fayda sağlayan ilaçlar A kategorisinde değerlendirilirken, anneye sağladığı faydalardan daha fazla fetal riskler doğuran ilaçlar X kategorisinde sınıflandırılır.

Bu yüzden, hamile kadınların, kadın doğum uzmanına danışmadan ilaç kullanması tavsiye edilmemektedir. bir kişi doktoruna danışmalıdır.

Gebelik ve Kilo Alımı

Hamilelikte kilo alımı kaçınılmaz bir durumdur. Bebeğin ağırlığı, plasenta, yağ ve protein depoları, sıvı artışı gibi fetal gelişim için gerekli birçok etken dolayısıyla annenin kilo alması normaldir.

Ancak, kilo yönetimine önem verilmelidir çünkü yetersiz veya aşırı kilo alımı, hem anne hem de fetüs için olumsuz etkiler yaratabilir. Vücut kitle indeksi 18.5 – 24.5 arasında olan yani normal kiloda olan kadınlar için 11 – 15 kilo almak, VKI 18.5’ten az olan yani zayıf olan kadınlar için 12 – 18 kilo almak, fazla kilolu kadınlarda ise 2 – 9 kilo almak normal kabul edilmektedir.

Hamilelikte Egzersiz Yapmak

Hamilelik sırasında aerobik egzersiz yapmak, fiziksel zindeliği iyileştirmeye yardımcı olduğu için sezaryen riskini de azaltmaktadır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, düzenli aerobik ve kondisyon egzersizleri genellikle hamile kadınlara önerilmektedir. Hamilelikleri komplikasyon riski taşımayan kadınlara düşük yoğunluklu egzersiz programları tavsiye edilmektedir.

Egzersiz, hamilelik döneminde Kadın Doğum Uzmanı gözetiminde yapılmalıdır. Egzersiz yapılan dönemde şu belirtilerden birisi görülürse derhal sonlandırılmalı ve doktora danışılmalıdır: vajinal kanama, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, baldır ağrısı veya şişme, fetal hareket azalması, erken doğum, göğüs ağrısı, halsizlik, kas ağrısı, amniyotik sıvı sızıntısı.

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme, özellikle anne ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Gebelik, artan enerji ihtiyacı dolayısıyla hamile olmayan kişilere göre farklı beslenme ihtiyacı gerektirir.

Folik asit olarak da bilinen B9 vitamini gibi bazı vitaminler, fetal kusur riskini azaltmaya yardımcı olur. Beyin ve retina gelişimi için gerekli olan DHA Omega – 3 gibi diğer besinler bebeğin vücudunda üretilemediğinden hamilelik sırasında plasenta yoluyla, doğumdan sonra ise anne sütü vesilesiyle bebeğe aktarılır.

Fetal gelişime yardımcı olan farklı birçok mikro besin bulunmaktadır. Hamile kadınların ne yemesi ve ne yememesi gerektiğine dair sayısız kaynak bulunmaktadır. Bu bilgilerin doğruluğu, hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterdiği için, kendinize uygun bir beslenme programı edinmek için Sağlıklı Beslenme ve Diyet tıbbi birimimize başvurabilirsiniz.

Doğum Yapacağınız Tarih Neye Göre Değişir?

Endişelenmek için herhangi bir sebep olmasa da hamileliğiniz ilerledikçe bir dizi nedenden dolayı doğum yapacağınız tarih değişebilir.

Fundal yüksekliğinin anormal olması veya bebek tarafından üretilen bir protein olan alfa-fetoprotein (AFP) düzeyinin normal aralığın dışında olması durumu gözlenebilir. Bu sebepler, doğum yapacağınız tarihi değiştirebilir.

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic