preloader

TÜM DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALAN

COVID-19
HAKKINDA?

BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Küresel toplam
Son güncelleme:
Vakalar

Ölüm

İyileşen

Etkin

Bugünki vakalar

Bugün ölenler

Kritik

Etkilenen ülkeler

Toplam Türkiye
Son güncelleme:
Vakalar

Ölüm

İyileşen

Etkin

Bugünki vakalar

Bugün ölenler

Kritik

Milyon başına vaka

CORONA VIRUS HAKKINDA

COVID-19 NEDİR?

Corona, soğuk algınlığı ile ilgili hastalıkları olan insanları ve hayvanları enfekte eden büyük bir virüs grubudur. Enfeksiyonun yoğunluğu yaygın soğuk algınlığından akut solunum yoluna kadar değişir.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID – 19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

HASTANEMİZDE KORONA VİRÜS KAPSAMINDA

ALINAN TEDBİRLER

Öncelikle bir pandemi hastanesi olmadığımızı belirtmemiz gerekir. Merkezimizde yapılan COVID-19 PCR testi pozitif çıkan hastalarımızı Ankara’da bulunan pandemi hastanelerine yönlendirmekteyiz. Buna karşın merkezimizde Sağlık Bakanlığı’nın ön gördüğü korona virüs tedbirlerini, sizlerin ve çalışanlarımızın sağlığı için almış bulunmaktayız. Sizlere alınan tedbirler hakkında bilgiler sunacağız.

ozkaya-korona-virus-kapsaminda-onlemler
 • Merkezimize girişler kontrol altında tutulmaktadır.
 • Refakatçi kabul edilmemektedir. Gerek duyulması halinde bir kişi ile sınırlandırılmaktadır.
 • Tıbbi tanıtım elemanları ve ziyaretçilerin merkezimize alınmasında kısıtlamalar mevcuttur.
 • Merkezimizde verilen hizmetler, acil durum dışında randevulu ve yoğunluk oluşturmayacak şekilde düzenlenmiştir.
 • Merkezimiz içinde tüm alanlara alkol bazlı el antiseptikleri bulunmaktadır.
 • Hastaların merkezimiz  içinde gereksiz dolaşmasını önleyecek şekilde yönlendirilmektedir. Yoğunluğun fazla olabileceği tüm tanı üniteleri (görüntüleme, laboratuvar gibi) randevulu sistemle çalışmaktadır.
 • Merkezimiz içinde genel alanlarda, asansörlerde, servis ve polikliniklerde sosyal mesafe kuralına uygun geçiş işaretlemeleri yapılıp mesafenin korunmasını sağlamak amacıyla tedbirler alınmıştır.
 • Merkezimiz içinde bulunan koltukların arasındaki mesafe en az bir metre olacak şekilde ayarlanmamış, işaretlemeler yapılmıştır.
 • Asansörlerimizin kapasitesi sosyal mesafe kuralına uygun olarak belirlenmiş ve buna uygun şekilde işaretlenmiştir. Asansör temizliği günde en az 3 kez yapılmakta ve el teması olan yerler dezenfekte edilmektedir.
 • Merkezimizdeki alanlar özelliklerine uygun olarak temizlik/dezenfeksiyon işlemleri uygun temizlik malzemeleri kullanılarak yapılmıştır.
 • Merkezimizde bulunan tüm tuvaletlerde sıvı sabun, kağıt havlu bulunmaktadır. Korona virüs tedbirleri kapsamında tuvaletler sık sık temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir. El kurutma makineleri çalıştırılmamakta bunun yerine kağıt havlular bulunmaktadır.
 • Kapaklı ve el teması gerektirmeyen atık kutular kullanılmakta ve kapalı olması sağlanmaktadır.
 • Tüm hastane birimlerinde, poliklinik,yoğun bakın üniteleri, ameliyathaneler gibi, korona virüs tedbirlerini alıyoruz.
 • Hastalarımızın ve refakatçilerinin maske takmalarını sağlıyoruz.
 • Tüm birimlerde hijyen sağlamak için antiseptikler bulunduruyoruz. Temizlik ve dezenfeksiyonu düzenli olarak sağlanmaktadır.
 • Sosyal mesafeyi koruyoruz.
 • Çalışanlarımızın günlük ateş, öksürük, soğuk algınlığı, vücut ağrıları, ishal, halsizlik ve son iki
  hafta içinde herhangi bir yere seyahat öyküsü incelenmektedir.
 • Çalışanlarımız pandemi dönemi boyunca sağlık çalışanlarının zorunlu olmadıkça yüksek
  riskli bölgelere seyahat etmemektedir.
 • Yemekhanede/kafeteryada masalar ve sandalyeler arası mesafe en az 1 metrede olacak şekilde konumlandırılmıştır.
 • Tek kullanımlık malzemeler (bardak,tabak vb.) kullanılmaktadır.
 • Tüm yemekhane/kafeterya görevlileri tıbbi maske ve bone kullanmaktadır.
 • Yemekhane/kafeterya girişinde el antiseptiği bulunmaktadır.

 

Özkaya Tıp Merkezi olarak, yukarıda belirtiğimiz tüm covid-19 önlemlerini almış bulunmaktayız. Siz hastalarımızın sağlı bizim için önemlidir.

 

CORONA VİRÜS ENFEKTE OLAN KİŞİLERDE

GÖRÜLEN BELİRTİLER NELERDİR?

ATEŞ

Virüse bağlı olarak yükselmeye başlayan ateş bir süre sonra daha şiddetli bir hal almaya başlar. Genellikle 37,5 ve üzerinde olan ateşler, risk grubunda değerlendirilir.

ÖKSÜRÜK

Virüsün bulaştığı andan kısa bir süre sonra ortaya çıkan öksürük zaman içerisinde boğuk bir hale gelerek ciddi solunum sıkıntılarına yol açar. Özellikle yoğun öksürük ve bununla beraber solunum zorluğu çeken kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmaları tavsiye edilir.

NEFES DARLIĞI

Özellikle ileri yaş grubunda sıkça görülen nefes darlığı, corona virüs belirtileri arasında en dikkat çekici ve önemli olanıdır. nefes darlığı bazen öksürükle beraber bazen de kendiliğinden ortaya çıkar.

İSHAL

Virüsün bulaştığı bazı vakalarda ishal tespit edilmiştir. Ancak diğer belirtilere oranla görülme ihtimali oldukça düşüktür. İshale bağlı olarak ya da kendiliğinden oluşan bulantı, kusma gibi semptomlar da hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Ellerinizi Nasıl Yıkamalısınız?

Gerekli önlemleri alarak kendinizi ve çevrenizdekileri corona virüse karşı korumanız mümkündür. Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan tavsiyeleri dikkate alın. Ellerinizi sık sık yıkayın. Sabun ve su veya alkol bazlı bir dezenfektan kullanın.
 

COVİD-19 Tanı Yöntemleri

COVİd-19 PCR Testi

COVİD-19 PCR testi, corona virüsün varlığını tespit etmede kullanılan en yaygın ve geçerli tanı yöntemidir. Burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk ile sürüntü örneği alınır. Örnek, yetkili laboratuvarlara inceleme için gönderilir.

PCR testi yapıldıktan 2 ile 4 saat içerisinde sonuç alınması mümkündür. İlk test sonucunun pozitif çıkması durumunda, kesin teşhis konmadan önce testin 3 kez daha tekrarlanması ve tomografi çekilmesi gerekebilir. Bu sebeple, testin kesin sonuçlanması 1 günü bulabilir.

COVİD-19 Tanı Yöntemleri

COVİD-19 Antikor Testi

COVİD-19 için geliştirilen antikor testi, enfekte olmuş ve ardından iyileşmiş hastaların kanlarında mevcut virüse karşı oluşan antikorların tespiti için kullanılmaktadır. Ayrıca, enfekte olmuş ancak herhangi bir semptom göstermemiş kişilerin tespiti için de antikor testi yöntemine başvurulmaktadır.

COVİD-19 antikor testi, kan örneği analiz edilerek yapılmaktadır. Hızlı tanı kitleri ile de analiz yapılabiliyor olsa da, kesin sonuç almak için örneğin laboratuvar ortamında 3 ile 5 gün arasında titizlikle incelenmesi gerekmektedir.

DÜNYADA GÜNCEL COVID-19 VAKA SAYILARI

Onaylanmış sayılara göre sırala.

Ülke ya da bölgeVakalarÖlümİyileşen

COVİD-19 Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

corona virüs nedir?

Koronavirüsler, hayvanlarda ve insanlarda hastalığa neden olabilen geniş bir virüs ailesidir. İnsanlarda soğuk algınlığından Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar değişen solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. En son keşfedilen coronavirus COVID-19'a neden olmaktadır.

COVİD-19 nedir?

COVİD-19, en son keşfedilen korona virüsün neden olduğu bulaşıcı hastalıktır. Bu yeni virüs ve hastalık, Aralık 2019'da Çin’in Wuhan kentinde salgın başlamadan önce bilinmiyordu. COVİD-19 şu anda küresel olarak birçok ülkeyi etkileyen bir pandemi olarak dünya gündemini meşgul etmektedir.

COVİD-19 hastalarının gösterdiği semptomlar nelerdir?

COVİD-19 hastalarının sıklıkla gösterdiği belirtiler ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı, ishal, kusma, tat ve koku kaybı eksikliği, zatürredir.

COVİD-19 nasıl yayılır?

Enfekte olmuş hastalarla doğrudan temas, COVİD-19 hastasının hapşırması ve öksürmesi ile özellikle kapalı alanlara virüsün yayılması, kişilerin bir hastanın eşyalarına temas etmesinin ardından ağzına ve burnuna dokunması yoluyla yayılmaktadır.

Corona virüsten nasıl korunabilirim?

- Başkalarıyla temastan kaçının ve ellerinizi sık sık yıkayın.

- Enfekte olmuş hastalardan korunmak için her ortamda mutlaka yüz maskesi takın.

- Sosyal mesafeyi koruyun özellikle kapalı alanlarda sosyal mesafe ve maskenin doğru bir şekilde takılmasına özen gösterin.

- Öksürürken, hapşırırken kağıt mendil kullanın ve atın veya mendil olmadığı durumlarda dirseğinizin iç kısmını kullanın.

- Toplu organizasyonlarda mümkün olduğunca bulunmamaya ya da kısa süreli bulunmaya özen gösterin.

- Yiyecekleri dikkatlice yıkayın ve hazırlayın.

- İyi hijyen alışkanlıklarınızı her zaman devam ettirin.

- Egzersiz, sağlıklı beslenme ve düzenli uyku ile bağışık sisteminizi güçlendirin.

COVID-19 PCR testi nedir?

Türkiye’de ilk Corona virüs vakasının görülmesinden kısa bir süre sonra Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virus bağışıklık durumunun ölçümlenmesi ve hastalık tespiti için PCR ve antikor testi yapılacağını bildirdi.

COVID-19 PCR testi, Akreditasyon belgesine sahip, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlarda COVID-19 taşıyıcılığının ölçümlenmesi için yapılan bir tarama testidir.

Kimlere COVID-19 PCR testi yapılır?

Çoğunlukla, seyahat şartı aranmaksızın, ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetlerinden yakınan kişilere, KBB uzmanlarının ön muayenedeki bulguları neticesinde COVID-19 PCR testi yapılır. Ayrıca, COVID-19 PCR test sonucu pozitif çıkmış kişilere 14 gün öncesine kadar temas ettiği bilinen kişilere de, corona virüs belirtileri göstermese dahi test uygulaması yapılmaktadır.

Testin yapılması, toplumda pozitif vakaların artmasının önüne geçilmesinin tek yoludur. Buna ek olarak, korona virüsten korunma yöntemleri çerçevesinde tavsiye edilen sosyal mesafe, temizlik ve maske kullanımı kurallarına da uyulması gerekmektedir.

COVID-19 PCR testi nasıl yapılır?

Test için öncelikle hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile örnek alınır. Alınan sürüntü örnekleri virüs taşıma ortamı olarak da bilinen özel sıvılar içerisinde testin yapılacağı yetkili laboratuvara ulaştırılır. Örnekler PCR yöntemiyle incelenir ve sonuç raporu oluşturulur.

Yurt dışına çıkmayı planlayanlar COVID-19 PCR testini nerede yaptırabilir?

KKTC, Almanya gibi bazı ülkeler, yeni normalleşme kapsamında, ülkelerine seyahat edecek kişilerden, son 48 saat içerisinde uygulanmış negatif PCR test sonucu istemektedir. 

COVID-19 PCR testi için, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarında örnek alınmaktadır ve yetkili laboratuvarlarda test sonucu değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Özkaya Tıp Merkezi olarak, hastanemize yurt dışına çıkma planı dolayısıyla korona testi yaptırma talebiyle başvuran bireyleri, Ankara’nın yetkilendirilmiş özel laboratuvarı olan, Akreditasyon belgesine sahip Özel Viromed Laboratuvarları’na yönlendiriyoruz.

Corona virüsün aşısı var mıdır?

Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel açıklamalarına göre COVID-19 için henüz özel bir aşı veya ilaç bulunmamıştır. Araştırmalar ve testler her gün devam etmektedir.

Corona virüs enfekte olan kişinin tedavisi nasıl yapılır?

Corona virüs bir bakteri değildir, bu sebeple antibiyotikler işe yaramaz. Şu anda Corona virüse özgü bir tedavi yoktur. Olası tedaviler araştırma sürecindedir ve klinik çalışmalarla test edilecektir.
Güncel durumda ana tedavi, semptomatik tedavidir. Her virüs gibi corona virüste de bağışıklık sistemini güçlü tutmak (yeterli kaliteli uyku, dengeli beslenme ve fiziksel aktivite) önemlidir.

Self izolasyon ne demektir?

Self izolasyon, COVİD-19 semptomları gösteren kişiler tarafından, aile üyeleri de dahil olmak üzere topluluktaki diğer kişilerin enfekte olmasını engellemek için alınan önemli bir önlemdir.

Self izolasyon, ateş, öksürük veya diğer COVİD-19 semptomları yaşayan bir kişinin evde kalması; işe, okula veya halka açık yerlere gitmediği zamanı ifade eder. Gönüllü olarak veya sağlık kuruluşlarının tavsiyesine dayalı self izolasyon yapılabilir.

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic