preloader

El Cerrahisi

El cerrahisi vücudumuzda el, kol ve parmaklardan oluşan, üst ekstremite olarak adlandırılan ve omuzdan parmak ucuna kadar olan bölgedeki tüm hastalıkların tedavisini ve cerrahi işlemlerini içeren bir branştır. El cerrahisi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Eller hayatın idamesine ve günlük rutin işlere büyük katkısı olan, hareket sisteminin en işlevli bölümüdür. Açıkta olmalarından dolayı diğer organlara göre hastalıklara ve yaralanmalara daha yatkındır. 

Eller karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle el hastalıkları ve yaralanmalarında uygulanan el cerrahisi, mikrocerrahi yöntemleri ile alanında uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

El Cerrahisi Tedavi Alanları

 • El ve Parmak Kopmaları.
 • Parmak Kırıkları.
 • Tendon ve Sinir Yaralanmaları.
 • Sinir Sıkışmaları.
 • Yanıklar.
 • Enfeksiyonlar.
 • El Tümörleri.
 • El ve Parmaklarda Doğumsal Anomaliler.
 • Damarsal Anomaliler.
 • Doğuştan ya da Yaralanma Sebepli El ve Kol Felçleri.
 • Romatizmal Hastalıklar.

El Cerrahisi Hastalıkları Nelerdir?

El, El Bileği ve Ön kol Yaralanmaları

Parmak ve Uzuv Kopmaları

Parmak, el, ön kol ve kol kopmaları el cerrahisi dalında incelenir. Bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde hareket edilmelidir.

Kopma ameliyatlarının başarılı olması;

 • Kopmanın nasıl gerçekleştiğine,
 • Kopma anından, kanlanmanın oluştuğu ana kadar geçen süreye,
 • Kopan parçanın doğru taşınıp taşınmamasına bağlıdır.

Atardamar, Sinir ve Tendon Yaralanmaları

Damarlarda olan yaralanmalar sonucunda kanamalar meydana gelebilir. Bunun yanı sıra, bu damarın kan taşıdığı dokular beslenemez. Bu da doku ölümü (nekroz) tehlikesini oluşturur. 

Sinirler, kasların hareket komutunu aldığı kısımdır. En çok rastlanan yaralanma biçimi sinir sıkışmasıdır. Sinir yaralanmalarında müdahalenin gecikmesi kalıcı fonksiyon kayıplarına neden olabilmektedir. 

Tendonlar kasların gücünü kemiklere aktaran ve hareketin oluşumunu sağlayan sert lif bağlardır. Ellerin aşırı kullanılmasına ve yaşlılığa bağlı olarak tendon yaralanmaları görülmektedir.

Oluşan bu yaralanmaların tedavilerine en kısa sürede başlanması ellerin sağlığı açısından büyük önem taşır. Bu tarz yaralanmalarda acil şekilde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gereklidir. Tedavinin geciktirilmesi el fonksiyonlarında ve hareket kabiliyetinde kalıcı hasarların oluşmasına neden olabilir.

Kırık ve Çıkıklar

El cerrahisi alanında üst ekstremitede oluşan tüm kırıklar tedavi edilmektedir. Elde, el bileğinde, ön kolda ve dirsekte meydana gelen kırık/çıkıklar, bağ kopmaları ve kol kemiğinde kırılma bu alanda değerlendirilir. 

Tedavi yöntemleri kırığın oluşma şekline, hastanın yaşına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Alçı, kapalı düzeltme ya da cerrahi yöntemler tercih edilir.

Sinir ve Tendon Sıkışmaları

Karpal Tünel Sendromu

Başparmak ve yanındaki üç parmağın fonksiyonlarını sağlayan median sinirinin sıkışması sonucu oluşur. Belirtileri; parmaklarda uyuşma, güç kaybı, nesneleri düşürme ve ön koldan omuza kadar uzanan ağrılardır. Gerekli önlemler alınmazsa sinirde ve el fonksiyonlarında kalıcı hasar meydana gelir. Tedavi yöntemleri; ilaç, atelleme, lokal enjeksiyonlar, fizik tedavi ve cerrahi yöntemlerdir.       

Ulnar Oluk Sendromu

Dirseğin iç tarafından geçen ulnar sinirinin dirsek bölgesinde sıkışması sonucunda oluşan sendromdur. Genellikle yüzük ve küçük parmakların karıncalanması ve uyuşması ile kendini belli eder. Tedavisi ise; ilaç, atelleme, lokal enjeksiyonlar, fizik tedavi ve cerrahi yöntemlerle gerçekleşir.

De Quervain Hastalığı

Başparmağı diğer parmaklardan uzaklaştıran hareketleri yapmasını sağlayan tendonlar, el bileğinde başparmağın ve bileğin kesiştiği bölgede bir tünelin altından geçerler. Bu tünelde meydana gelen kalınlaşma, sertlik ve tendonların sıkışması sonucunda, tendonların hareket etmeleri zorlaştır. Bu durum de quervain hastalığı olarak adlandırılır. Genellikle şeker hastalığı olanlarda, romatizmal hastalıklar sonucunda ve doğum sonrası dönemde görülür. Sıkışmanın seviyesine ve doktorun önerisine göre, ilaç, atel tedavisi ve el cerrahisi ile tedavi edilir.

Tetik Parmak

Parmakların hareket etmesini sağlayan tendonların yüzeyleri kılıflarla çevrilidir ve tendonlar bazı tünellerden geçer. Tetik parmak sendromunda kılıfların girişinde daralmalar meydana gelir. Bu durumun oluşmasıyla tendonlar, kendilerini saran kılıflara sığamazlar. 

Tetik parmak, avuç içinde hassasiyet, parmak hareketlerinde takılma ve ağrı ile kendini gösterir. Doktor sendromun durumuna göre ameliyatsız ve ameliyatlı tedavi yöntemini tercih eder.

El ve Üst Ekstremitede Oluşan Tümörler

Ganglion Kistler

Sık görülen, genellikle el bileği ve tendon kılıflarında oluşan ve eklem sıvıları ile dolu olan kistik oluşumlardır. Ganglion kistleri kötü huylu değildir. Teşhisi ultrasonografi ya da MR gibi görüntüleme cihazları ile konulur. İlaç ile tedavisi sağlansa da kesin sonuç için el cerrahisi ile tamamen çıkarılmaları önerilir.   

Dupuytrens Hastalığı

Palmo-plantar fibromatosis olarak da bilinen dupuytren hastalığı, avuç içi ve cilt altındaki dokunun kalınlaşmasına bağlı olarak avuç içinden parmaklara kadar olan kısımda bantların oluşmasıyla ortaya çıkar. Bu bantlar zaman içinde bağ dokusunda büzüşmeye ve parmakların açılamayacak şekilde kasılmasına sebep olur. Tedavisi; cerrahi yöntemle bu dokuların alınmasıdır.

İyi Huylu Tümörler

Elin kemik yapısında ve yumuşak dokularında görülen kistler, tendon kılıfı tümörü, damar ve sinir kılıfı tümörleri genellikle iyi huylu tümörler arasındadır. Klinik ve radyolojik testler doğrultusunda biyopsi ve patolojik inceleme yapılır ve kesin tanı konur. Cerrahi operasyonla kitle alınarak tedavi sağlanmış olur.

Kötü Huylu Tümörler

İskelet sisteminde görülebilen diğer kötü huylu tümörler gibi tanı konur ve tedavi yöntemleri belirlenir. Kötü huylu tümörlerin tedavisinde el cerrahisi ve ortopedik onkoloji biriminin birlikte çalışması gerekir.

Romatizmal Hastalıklar

El ve el bileğinde oluşan romatizmal hastalıklar, Romatoloji ve Fizik Tedavi Birimi’nin konusu olsa da ilerlemiş deformitelerde el cerrahisi işlemi uygulanmaktadır.

Doğumsal Anomaliler ve Doğum Yaralanmaları

El ve üst ekstremitede doğumsal anomaliler görülmektedir. Gebelik döneminde doktor tarafından yapılan takip sayesinde görülme sıklığı azaltılmış olsa da tamamen önüne geçilememiştir. 

Doğumsal anomaliler; çok parmaklılık (polidaktili), yapışık parmaklılık (sindaktili), kemiklerin birbirine yapışık olması (sinostoz) ve kompleks anomaliler olarak görülmektedir. Çoğunlukla tedavisi cerrahi müdahale ile yapılmaktadır.

Köprücük kemiği kırığı, doğum yaralanmalarının en sık rastlanan biçimidir. Genellikle zorlu doğumlar esnasında yaşanmaktadır. Doğum sonrasında tedavi ile sorunsuz bir iyileşme sağlanır.

El Cerrahisi Operasyonları Nasıl Yapılır?

El cerrahisi oluşan problemin çeşidine göre genel ya da lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Elin karmaşık yapısı nedeniyle cerrahi işlemler üst düzey hassaslık gerektirir. Bu nedenle el cerrahisi işlemi mikrocerrahi yöntemleri kullanılarak yapılır. Bu operasyonlarda amaç bilek, el ve parmakta oluşan rahatsızlıkları gidermek, elin işlevlerini korumak ve artırmaktır.

El Cerrahisi Riskleri

El cerrahisi işleminin sonrasında; 

 • Enfeksiyon, 
 • Kötü yara iyileşmesi, 
 • His kaybı,
 • Hareket kaybı,
 • Ağrı,
 • Kanama gibi bazı problemler oluşabilmektedir. 

Ancak bu problemler çok nadir oluşur ve doktor kontrolünde ilaç ya da enjeksiyon ile tedavi edilebilirler.

Ameliyat Sonrası İyileşme ve Rehabilitasyon

El vücudun en çok kullanılan ve işlevli organıdır. Ameliyat sonrasında ellerin ne zaman normal bir şekilde kullanılabileceği uygulanan cerrahini işleme göre değişiklik gösterir.

Ancak daha çabuk iyileşme sağlanması için, doktorun yönlendirmesiyle, deneyimli bir el terapisti tarafından fizik tedavi uygulanabilir. El fizik tedavi işlemleri; masaj terapisi, elektriksel sinir uyarımı, splintleme, germe ve özel sargılar şeklinde gerçekleştirilmektedir. 

El, el bileği, ön kol, dirsek, kol ve üst ekstremite ile ilgili tüm hastaların tanı ve tedavileri alanlarında uzman hekimlerimiz tarafından, Özkaya Tıp Merkezi’nde titizlikle ve son teknolojiler kullanılarak yapılmaktadır.

Sağlıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar olun.

Özel Özkaya Tıp Merkezi ve Özel İnkılap Özkaya Cerrahi Tıp Merkezi, Ankara’nın en merkezi yeri olan Kızılay’da uzman doktorlarımızla, modern tıbbi cihazlarımızla ve güler yüzlü personelimizle sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir biçimde sunulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 08.30 - 18.00
Salı: 08.30 - 18.00
Çarşamba: 08.30 - 18.00
Perşembe: 08.30 - 18.00
Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 08.30 - 13.00

© 2020, Tüm hakları saklıdır. Alfa Tasarım İnternet Hizmetleri
Bu sitede yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi için uzman doktorlarımıza başvurunuz.

TurkishEnglishArabic