radyoloji2444

Radyoloji

Radyoloji,  x ışınları ve diğer görüntüleme yöntemlerinin tıpta tanı ve tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Tanı ve tedavi amacıyla kullanılan yöntemlerden bazıları; ultrason, bilgisayarlı tomografi (CT), manyetik rezonans görüntüleme(MR), nükleer tıp yöntemleri, pozitron emisyon tomografi (PET), mamografi, floroskopi olarak sıralanabilir.

Hastanemizde modern radyoloji kapsamındaki bütün görüntüleme hizmetleri uzman personel tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bölümümüzde yapılan görüntüleme çalışmaları:

Röntgen filmleri: X-ışınları ile görüntüleme yapılmaktadır. Sonuçlar bilgisayar sistemi üzerinden anında doktorunuza ulaşmaktadır.

Kemik Mineral Dansitometrisi : Kemik erimesi ve yoğunluğu tespit eder, vücut analizi yapar.

Çok kesitli bilgisayarlı tomografi: X-ışınları kullanılarak vücudun kesitsel görüntülenmesini sağlar. Beyin, iç kulak, paranazal sinüsler, boyun, akciğer ve karın içi organlar dahil olmak üzere hemen hemen vücuttaki tüm organlar bu yöntemle ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir.

 Ultrasonografi ve Doppler Ultrasonografi: Ses dalgaları kullanılarak vücudun görüntülenmesini sağlar. Karın incelemelerinde en az 6 saatlik açlık gerekmektedir. Tetkik çeşidinize göre görevli personel size ek hazırlıklar hakkında bilgi verecektir. Doppler ultrasonografi incelemesinde vücuttaki damarların durumu değerlendirilmektedir. Damarlarda darlık ya da tıkanıklık, toplardamarlarda kapak yetmezliği araştırılmaktadır. Ultrasonografi birimimizde sonuçlar aynı gün verilmektedir.

 Mamografi: X-ışınları kullanılarak memelerin ayrıntılı incelenmesini sağlar. Tetkike gelirken eski mamografi ve meme ultrasonografisi sonuçlarınızı getirmeniz, daha sağlıklı bir değerlendirme için gereklidir.

Panoromik diş röntgen cihazı : Tüm dişlerin, çenelerin, dişler ve çenelerdeki bir çok problemin tek bir filmde görülmesi sağlayan röntgen cihazıdır. Panoramik röntgene, çene ve dişlerde gözle görülemeyen kist, çürük ve tümör gibi oluşumların teşhisinde ihtiyaç duyulur.

Özkaya Tıp Merkezi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.