noroloji2

Nöroloji|

NÖROLOJİ bölümünde,  sinir sistemi hastalıklarının teşhis ,tedavi  ve takibi ile ilgili hizmetler sunulur. Sinir sistemi hastalıkları içinde beyin, omurilik ve kasları ilgilendiren hastalıklar yer almaktadır.

Bölümün İlgilendiği Hastalıklar:

-Baş Ağrısı

-Baş Dönmeleri

-Unutkanlık (Demans)

-Sara (Epilepsi)

-Hareket Hastalıkları (Parkinson, Titreme)

-Periferik Sinir Hastalıkları, El ve Ayaklarda His Kaybı

-Kas Hastalıkları

-Beyin Damar Hastalıkları (İnme , Beyin Kanaması)

-Felçler

Merkezimizde ayrıca migren tedavisine yönelik Botox ve büyük oksipital sinir bloğunun (GON) uygulamaları yapılmaktadır.

NÖROLOJİ LABORATUVARI

EMG: Vücudumuzdaki sinir ve kasların elektriksel yöntemle izlenmesidir. Hastayı fazla rahatsız etmeyecek şiddette doğrusal elektrik akımı kullanılarak, sinirlerin elektrik üretme fonksiyonları ölçülür.

EMG İNCELEMESİ NASIL YAPILIR?

Kaslara ve sinirlere kayıt elektrotları yerleştirilerek yapılır. Elektrotlardan çıkan teller EMG aletine bağlanır. Bu işlem kasların ve sinirlerin elektriksel aktivitelerini ekranda görmemizi sağlar. İncelenen kaslar ve sinirlerin hasarlı olup olmadığı , hasarlı ise bunun tam ya da kısmi olup olmadığı hakkında fikir verir. Ayrıca sorunun omurilik , sinir kökü, çevresel sinir ya da kasın kendinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını gösterir.

EEG (ELEKTROENSEFALOGRAFİ): Beynin elektriksel aktivitesinin yazdırılmasıdır. Nöbete neden olan anormal elektriksel deşarjların ortaya çıkarılması için EEG kayıtları alınır. Nöbet sırasında ve nöbetler arasında yapılan EEG kayıtlarında anormal deşarjların görülmesi epilepsi tanısını doğrularken , tedaviye de yön verir.   

Merkezimizde EEG kayıtları, rutin ve uyku aktivasyonlu olarak farklı şekillerde yapılabilmektedir.

Özkaya Tıp Merkezi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.