4 BOYUTLU AYRINTILI GEBELİK ULTRASONOGRAFİ

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte son yıllarda 4 boyutlu (4D) ultrasonografi cihazları geliştirilmiştir. Bu cihazlar normal ultrason cihazlarından farklı olarak derinlik ve hacim bilgileri de vermektedir. Böylece 4D görüntüleme tekniği ile bebeklerde yüz, iskelet sistemi, kalp vb. anomalileri daha iyi görüntülenebilmektedir.

Anne karnındaki bebeğin yatış pozisyonunun uygun olmaması, bebeğin içinde olduğu kesede suyun az olması, annenin kilolu olması 4 boyutlu görüntülemenin başarısız olmasını sağlayabilir.

Ayrıntılı ( Detaylı ) Ultrasonografi; 18. – 23. Gebelik haftaları arasında yüksek görüntü kalitesine sahip ultrason cihazları kullanılarak yapılır. Bu haftalar arasında bebeğin gelişimi değerlendirilirken aynı zamanda  doğumsal sakatlıklar, doğumsal hastalık belirtilerini taşıyıp taşımadığı da değerlendirilir ve hastaya yazılı rapor verilir.

mamografi-1

MEME ULTRASONOGRAFİSİ

Ultrasonografi (US) ses dalgalarının kullanılması ile görüntü elde edilmesi yöntemidir.

Meme Ultrasonografisi hasta sırtüstü yatar pozisyonda iken meme üzerine jel sürülerek ve uygun prob (görüntü elde etmeyi sağlayan aparat) kullanılarak yapılır. Yaklaşık 20 dakika süren bir tetkiktir.

Radyasyon içermemesi, memede yer kaplayan kistik (içi sıvı dolu kitleler) ile solid (katı kitleler) ayrımını net olarak ortaya koyması nedeni ile yaygın olarak kullanılmaktadır.

40 yaşın altındaki kadınlarda tarama amacı ile yılda bir kez, 40 yaşın üzerindeki kadınlarda ise mamografiye destek olarak meme ultrasonografisi önerilir.

Özkaya Tıp Merkezi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.